Dupixent

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySanofi Winthrop Industrie
Kod ATCD11AH05
ProceduraCEN
SubstancjaDupilumab

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dupixent?

Lek Dupixent zawiera substancję czynną dupilumab.

Dupilumab jest przeciwciałem monoklonalnym (rodzajem wyspecjalizowanego białka), które blokuje działanie białek zwanych IL-4 i IL-13. Oba odgrywają istotną rolę w wywoływaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Lek Dupixent jest stosowany w leczeniu dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego atopowym zapaleniem skóry, zwanym również wypryskiem atopowym. Lek Dupixent można stosować z lekami przeciw wypryskowi, które nakłada się na skórę, albo może być stosowany sam.

Stosowanie leku Dupixent w leczeniu atopowego zapalenia skóry (wyprysku atopowego) może poprawić stan skóry i zmniejszyć swędzenie. Wykazano, że lek powodował również poprawę spowodowanych atopowym zapaleniem skóry objawów bólu, niepokoju i depresji. Dodatkowo lek pomaga w zaburzeniach snu i poprawia ogólną jakość życia.

Reklama

Jaki jest skład Dupixent, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dupilumab.

Każda ampułko-strzykawka zawiera 300 mg dupilumabu w 2 ml roztworu do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki to: L-argininy chlorowodorek, L-histydyna, polisorbat 80, sodu octan, kwas octowy, sacharoza i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Dupixent – jak stosować ten lek?

Lek Dupixent jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym). Pacjent powinien zadecydować wspólnie z lekarzem lub pielęgniarką, czy powinien wstrzykiwać lek samodzielnie.

Pacjent może wstrzykiwać lek samodzielnie tylko po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Wstrzyknięcia leku może też wykonywać opiekun po odpowiednim przeszkoleniu.

Każda strzykawka zawiera jedną dawkę leku Dupixent (300 mg). Nie wstrząsać strzykawką.

Należy uważnie przeczytać „Instrukcję użycia” strzykawki przed zastosowaniem leku Dupixent.

Jaką ilość leku należy podawać i przez jak długi czas

O tym, jakiej ilości leku pacjent potrzebuje i przez jak długo powinien być podawany, zadecyduje lekarz. Lek jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym).

Zalecana pierwsza dawka wynosi 600 mg (dwa wstrzyknięcia po 300 mg), a następnie podaje się dawkę 300 mg co dwa tygodnie we wstrzyknięciach podskórnych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub zbyt wczesnego podania kolejnej dawki, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dupixent – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dupixent w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie wiadomo, jakie są skutki zastosowania leku u kobiet w ciąży; z tego względu najlepiej jest unikać stosowania leku w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Pacjentka i jej lekarz powinni zadecydować, czy pacjentka będzie karmić piersią, czy stosować lek. Pacjentka nie może zdecydować się na jedno i drugie.

Ulotka Dupixent – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Dupixent dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Dupixent dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 11 opinii)

Znakomity
9%
Bardzo dobry
45%
Neutralny
45%
Słaby
0%
Fatalny
0%

20 komentarzy do “Dupixent”

  1. ★★★★★

    Jako 28-letnia pacjentka zmagająca się z AZS od urodzenia, chciałabym podzielić się moim rocznym doświadczeniem z lekiem Dupixent. Mieszkając w Niemczech, mam to szczęście, że moje leczenie jest w pełni refundowane. Efekty terapii są naprawdę imponujące – jakość mojego życia uległa znaczącej poprawie, a objawy choroby zostały w dużej mierze zredukowane. Szczególnie istotne jest dla mnie niemal całkowite ustąpienie uporczywego świądu skóry, który przez lata znacząco utrudniał mi normalne funkcjonowanie. Na początku terapii doświadczyłam pewnych skutków ubocznych w postaci obrzęku i zaczerwienienia wokół oczu oraz ust, jednak te dolegliwości ustąpiły samoistnie po kilku tygodniach stosowania leku. Stan mojej skóry jest obecnie najlepszy od lat, co niezwykle pozytywnie wpłynęło na moje samopoczucie i pewność siebie. Nie muszę już wstydzić się swojego wyglądu, co było dla mnie ogromnym obciążeniem psychicznym przez wiele lat. Z pewnością planuję kontynuować terapię, widząc jej wyraźne korzyści.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Z przyjemnością podzielę się moim doświadczeniem ze stosowania leku Dupixent, który przyjmuję od grudnia 2020 roku, mieszkając obecnie w Niemczech. Lek został mi przepisany z powodu polipów nosa, współistniejących z astmą. Efekty terapeutyczne były zauważalne już po pierwszym zastrzyku – odzyskałam zmysł węchu, ustąpiły uporczywe bóle głowy oraz codzienny katar. Najważniejsze jednak, że wreszcie mogę swobodnie oddychać! Według mojej oceny to naprawdę znakomity produkt. Co istotne, nie zaobserwowałam przyrostu masy ciała jako skutku ubocznego. Polipy nosa uległy znacznemu zmniejszeniu, dzięki czemu uniknęłam konieczności trzeciej operacji. Jedynym minusem jest brak refundacji tego leku w Polsce. Z mojego doświadczenia wynika, że terapia przebiega bez żadnych działań niepożądanych.

    Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Z perspektywy rocznego stosowania zastrzyków Dupixent w Niemczech, chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Najbardziej zauważalnym efektem ubocznym był dla mnie znaczący przyrost masy ciała – około 9 kilogramów w ciągu roku. Obserwowałam stopniowe zmiany w sylwetce z miesiąca na miesiąc, co jest zgodne z doświadczeniami wielu innych pacjentów. Początkowo byłam zachwycona stanem mojej skóry, która wyglądała lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, z czasem zauważyłam, że efektywność leku wydaje się słabnąć, prawdopodobnie w wyniku adaptacji organizmu. Co ciekawe, w opisie skutków ubocznych nie ma wzmianki o możliwym wzroście wagi, jednak jest to zjawisko, które obserwuję u siebie i o którym wspomina wielu pacjentów. Ze względu na te zmiany rozważam zakończenie terapii, gdyż przyrost masy ciała znacząco wpływa na moje samopoczucie i pewność siebie.

    Odpowiedz
    • Poszukuję informacji dotyczących dostępności leku Dupixent w Niemczech. Z dostępnych mi informacji wiem, że lek jest tam stosowany w terapii, jednak interesują mnie szczegóły dotyczące możliwości jego zakupu i transportu do Polski. Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami w tej kwestii, szczególnie w kontekście formalności związanych z zakupem bez recepty.

      Odpowiedz
      • ★★★☆☆

        Chciałabym przekazać istotną informację dotyczącą dostępności leku Dupixent – w Niemczech ten preparat jest wydawany wyłącznie na receptę lekarską. Jest to ważna informacja dla pacjentów zainteresowanych tym lekiem, szczególnie w kontekście różnic w dostępności preparatów medycznych w różnych krajach europejskich. Warto podkreślić, że system regulacji leków w Niemczech jest bardzo restrykcyjny i precyzyjnie określa zasady dystrybucji preparatów medycznych.

        Odpowiedz
        • W odniesieniu do wcześniejszej dyskusji muszę sprostować informację – Dupixent jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę w Polsce. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze wymagana jest konsultacja lekarska i recepta. To ważna informacja dla wszystkich zainteresowanych tą terapią, gdyż lek ten podlega ścisłej kontroli medycznej.

          Odpowiedz
    • Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się więcej szczegółów na temat Pani doświadczeń z terapią. Szczególnie interesuje mnie kwestia przyrostu masy ciała podczas stosowania zastrzyków – byłabym wdzięczna za informacje o tempie przybierania na wadze oraz całkowitym czasie trwania terapii i częstotliwości przyjmowania leku. Bardzo istotne są dla mnie również informacje dotyczące procesu odstawiania leku – jak wygląda ten proces według zaleceń lekarza i jakich skutków ubocznych można się spodziewać po zakończeniu terapii? Pani doświadczenia byłyby niezwykle pomocne w zrozumieniu działania tego leku i potencjalnych efektów ubocznych. Chętnie poznałabym też Pani inne obserwacje i uwagi dotyczące tej kuracji, które mogłyby być cenne dla osób rozważających podobne leczenie. Byłabym bardzo wdzięczna za możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń.

      Odpowiedz
  4. Zmagam się z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (AZS) i intensywnie poszukuję informacji o możliwości uczestnictwa w badaniach klinicznych leku Dupixent w Polsce. Choroba znacząco wpływa na jakość mojego życia, a dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów. Dupixent jest dla mnie ogromną nadzieją na poprawę stanu skóry i złagodzenie uciążliwych objawów AZS. Szczególnie interesują mnie ośrodki prowadzące badania kliniczne tego innowacyjnego leku biologicznego, który mógłby stanowić przełom w moim leczeniu. Jeśli ktokolwiek posiada informacje o planowanych lub trwających badaniach klinicznych w Polsce, byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

    Odpowiedz
  5. Jako osoba zmagająca się z atopowym zapaleniem skóry (AZS) od urodzenia, jestem szczególnie zainteresowana możliwością uczestnictwa w badaniach klinicznych leku Dupixent w województwie pomorskim. Moja choroba charakteryzuje się bardzo intensywnymi okresami zaostrzeń, które znacząco wpływają na jakość mojego życia. Poszukuję informacji o planowanych badaniach klinicznych, które mogłyby pomóc w znalezieniu skuteczniejszych metod leczenia tej uporczywej choroby. AZS w moim przypadku wymaga stałego monitorowania i często standardowe metody leczenia okazują się niewystarczające.

    Odpowiedz
  6. ★★★★☆

    Z ogromną ulgą i wdzięcznością mogę podzielić się swoimi doświadczeniami z lekiem Dupixent, który otrzymujemy w ramach badań klinicznych. Mimo że wiąże się to z regularnymi wizytami w szpitalu, które zajmują kilka godzin, jest to niewspółmiernie mały koszt w porównaniu z potencjalnymi wydatkami na ten lek, które sięgałyby tysięcy złotych miesięcznie.

    Skuteczność preparatu w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) u mojego syna jest naprawdę przełomowa. Od urodzenia zmagał się z tą chorobą, która sprawiała mu ogromne cierpienie – noce wypełnione płaczem z powodu bólu, obsesyjne drapanie prowadzące do ran i krwawień, częste infekcje wymagające hospitalizacji i podawania kroplówek. Wypróbowaliśmy wszystkie dostępne metody leczenia – maści recepturowe, sterydy, preparaty z grupy inhibitorów kalcyneuryny (Protopic), jednak żadna z tych terapii nie przyniosła zadowalających rezultatów.

    Dopiero Dupixent przyniósł prawdziwą zmianę w naszym życiu. Po raz pierwszy mój syn może funkcjonować normalnie, bez ciągłego, uporczywego świądu, który wcześniej całkowicie determinował jego codzienność. Ta terapia dała nam nową jakość życia i nadzieję na przyszłość bez cierpienia związanego z AZS.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Po analizie informacji o leku Dupixent i doświadczeniach z ciężkim atopowym zapaleniem skóry (AZS) u mojego 11-letniego dziecka, które wymaga częstych hospitalizacji (nawet kilkanaście razy w roku), poszukuję możliwości włączenia do programu leczenia tym preparatem. Mimo że dermatolog wspomniał o istnieniu takiej terapii, nie posiadał szczegółowych informacji. Z dostępnych mi danych wynika, że Dupixent jest już stosowany w USA u małych pacjentów, a od 2019 roku został zatwierdzony w Unii Europejskiej do leczenia dzieci powyżej 12 roku życia. Czy ktoś mógłby doradzić, który ośrodek w Polsce prowadzi taki program leczenia? Czy powinnam zgłosić się do szpitala dziecięcego w Międzylesiu lub placówki przy Żwirkach? Wiem już, że Wojskowy Instytut Medyczny nie prowadzi tej terapii. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki dotyczące ścieżki postępowania w tej sprawie.

      Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Mój 20-letni syn zmaga się z atopowym zapaleniem skóry (AZS) od wczesnego dzieciństwa. Choroba znacząco wpływa na jego codzienne funkcjonowanie, dlatego aktywnie poszukujemy nowych możliwości leczenia. Czy możesz podzielić się informacjami, w jaki sposób udało się wam zakwalifikować do programu badań klinicznych? Który ośrodek medyczny prowadził te testy? Bardzo zależy mi na poznaniu szczegółów procesu rekrutacji, gdyż dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów. Jaką drogą najlepiej rozpocząć starania o udział w takim programie?

      Odpowiedz
      • W Ośrodku Badań Klinicznych MTZ Clinical Research, zlokalizowanym przy ulicy Pawińskiego 5 w Warszawie, wkrótce rozpocznie się nowy program kliniczny z wykorzystaniem leku Dupixent. Jest to ważna informacja dla pacjentów zainteresowanych uczestnictwem w badaniach klinicznych tego innowacyjnego preparatu. Ośrodek posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu tego typu badań, co daje pacjentom gwarancję profesjonalnej opieki medycznej podczas trwania programu.

        Odpowiedz
    • ★★★★☆

      Z ogromną satysfakcją chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z terapii Dupixentem w ramach programu lekowego. Efekty leczenia przerosły moje oczekiwania – udało mi się całkowicie odstawić wszystkie wcześniej stosowane leki. Obecnie moja terapia opiera się wyłącznie na dupilumabiei regularnym stosowaniu emolientu Cetaphil. Należy jednak wspomnieć o działaniach niepożądanych, które wystąpiły w moim przypadku: zmagam się z nawracającym zapaleniem spojówek oraz okresowo pojawiającymi się owrzodzeniami rogówki. Na szczęście producent leku, firma Regeneron, jasno informuje o możliwości wystąpienia takich powikłań. Co istotne, w ramach programu lekowego zapewniono mi kompleksową opiekę okulistyczną, co znacząco ułatwia kontrolę tych dolegliwości. Dodatkowym plusem jest fakt, że lek jest refundowany, a program obejmuje również niezbędne badania kontrolne.

      Odpowiedz
  7. Poszukuję aktualnych informacji na temat dostępności leków biologicznych stosowanych w terapii atopowego zapalenia skóry w aptekach ogólnodostępnych. Ze względu na specyfikę mojej pracy, która wymaga częstych wyjazdów, obecny system wizyt w klinice w ściśle określonych terminach stanowi dla mnie znaczące utrudnienie. Możliwość zakupu leku w aptece pozwoliłaby mi na większą elastyczność w planowaniu terapii i lepsze dostosowanie jej do mojego trybu życia.

    Analogicznie do sytuacji z innymi schorzeniami, gdzie w przypadku wystąpienia objawów można od razu udać się do apteki po odpowiedni lek, liczę na podobne rozwiązanie w kontekście leków biologicznych na AZS. Taki system umożliwiłby mi zakup odpowiedniej ilości dawek w dogodnym momencie, gdy jestem w pobliżu apteki, co znacząco ułatwiłoby kontynuację leczenia.

    Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat. Osoby posiadające wiedzę w tej kwestii proszę o kontakt mailowy: kijasweruser@gmail.com.

    Odpowiedz
    • Chciałbym wyjaśnić kilka kluczowych kwestii dotyczących dostępności leku Dupixent. Jest to specjalistyczny preparat biologiczny, którego dystrybucja podlega szczególnym regulacjom. Koszt 4-tygodniowej terapii w Stanach Zjednoczonych wynosi 3020$, co w przeliczeniu na polskie realia cenowe przekracza 10 000 zł za jeden cykl leczenia. Na obecnym etapie lek nie otrzymał jeszcze autoryzacji do stosowania na terenie Polski – posiada wprawdzie zatwierdzenie amerykańskiej FDA, jednak nie przeszedł jeszcze pełnej procedury rejestracyjnej w Unii Europejskiej.

      W związku z tym indywidualne sprowadzanie leku w ramach importu docelowego nie jest obecnie możliwe. Co więcej, brak rejestracji w UE oznacza, że polscy lekarze nie mają możliwości przepisywania tego preparatu ze względu na kwestie odpowiedzialności prawnej i brak kompleksowych badań klinicznych przeprowadzonych zgodnie z europejskimi standardami. Szczegółowe i aktualne informacje na temat statusu rejestracyjnego oraz właściwości leku można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.

      Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Chciałabym odnieść się do kwestii organizacji wizyt w ramach programu lekowego Dupixent. Jako pacjentka korzystająca z tej terapii od kilku lat, nie postrzegam ustalonego harmonogramu wizyt jako problemu. System jest bardzo przejrzysty – otrzymując lek, od razu wiem, kiedy przypada kolejna wizyta, co pozwala mi z wyprzedzeniem zaplanować czas. Ta przewidywalność jest raczej zaletą niż wadą. Z mojej perspektywy osoby długo zmagającej się z AZS, takie „niedogodności” są naprawdę niewielkie w porównaniu z korzyściami, jakie przynosi skuteczne leczenie tej uciążliwej choroby.

      Odpowiedz
      • ★★★★☆

        Chciałbym podzielić się moim długoletnim doświadczeniem z lekiem Dupixent. Przez kilka lat byłem objęty programem lekowym, który przynosił bardzo dobre rezultaty. Niestety, po zakończeniu programu i 1,5 roku od przyjęcia ostatniej dawki, obserwuję stopniowy powrót objawów choroby. Obecnie aktywnie poszukuję możliwości kontynuacji leczenia Dupilumabem lub możliwości uczestnictwa w badaniach klinicznych z wykorzystaniem tego leku. Skuteczność terapii, którą doświadczyłem wcześniej, motywuje mnie do poszukiwania sposobów ponownego dostępu do tego leku.

        Odpowiedz
        • Pragnę przekazać ważną informację dla osób zainteresowanych terapią Dupixentem – lek ten jest obecnie objęty refundacją w Polsce. To istotna zmiana, która może znacząco zwiększyć dostępność tego skutecznego leczenia dla pacjentów potrzebujących tej terapii. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat kryteriów refundacji i możliwości rozpoczęcia leczenia.

          Odpowiedz

Dodaj komentarz