Dolforin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dolforin?

Fentanyl należy do silnych leków przeciwbólowych, nazywanych opioidami.

Lek przeciwbólowy, fentanyl, powoli przenika z plastra przez skórę do organizmu.

Lek Dolforin stosowany jest w leczeniu silnego, długotrwałego bólu, który można uśmierzyć jedynie przy pomocy silnych środków przeciwbólowych.

Reklama

Jaki jest skład Dolforin, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest: fentanyl

Dolforin 25 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 15 cm2) zawiera fentanyl w ilości 4,8 mg. Odpowiada to uwalnianiu 25 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 50 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnejj 30 cm2 ) zawiera fentanyl w ilości 9,6 mg. Odpowiada to uwalnianiu 50 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 75 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 45 cm2) zawiera fentanyl w ilości 14,4 mg. Odpowiada to uwalnianiu 75 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 100 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 60 cm2) zawiera fentanyl w ilości 719,2 mg. Odpowiada to uwalnianiu 100 μg fentanylu na godzinę.

• Inne składniki leku to:
Warstwa przylegająca: Poli(2-etyloheksylu akrylan, winylu octan) (50:50) poli[(2-etyloheksylu)akrylan-ko-akrylan metylu-ko-kwas akrylowy-ko(2,3-epoksypropylu)metakrylan] (61.5:33:5, 5:0.02), dodekan-1-ol
Warstwa zabezpieczająca powierzchnię systemu: warstwa poliestrowa, silikonowana
Zewnętrzna warstwa zabezpieczająca: folia z poliestru/ etylenowinylu octanu
tusz drukarski

Dawkowanie preparatu Dolforin – jak stosować ten lek?

Lek Dolforin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz decyduje, jaka moc leku Dolforin jest właściwa dla danego pacjenta. Lekarz podejmuje tę decyzję na podstawie następujących danych: nasilenia bólu, ogólnego stanu pacjenta i rodzaju wcześniej stosowanego leczenia przeciwbólowego.
W zależności od reakcji pacjenta dostosowuje się moc leku i ilość plastrów. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 24 godzin po zastosowaniu pierwszego plastra i spada stopniowo po usunięciu plastra. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszego porozumienia się z lekarzem.
Działanie pierwszego plastra rozpoczyna się powoli, nawet cały dzień i dlatego lekarz może przepisać dodatkowe leki przeciwbólowe do czasu, aż plaster transdermalny z fentanylem zadziała całkowicie.
Następnie lek Dolforin powinien uśmierzać ból w sposób ciągły i można zakończyć przyjmowanie tych dodatkowych środków przeciwbólowych. Czasem jednak może zachodzić potrzeba przyjęcia dodatkowego leku przeciwbólowego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyklejenia większej niż zalecana ilości plastrów należy je odkleić i zgłosić się do lekarza lub do szpitala, aby ocenić związane z tym zagrożenie.

Najczęstszą oznaką przedawkowania są trudności w oddychaniu. Objawia się to nieprawidłowym oddechem, wolnym lub słabym. W takim przypadku należy usunąć plastry i natychmiast skontaktować się z lekarzem W oczekiwaniu na przybycie lekarza należy utrzymywać przytomność pacjenta mówiąc do niego lub potrząsając nim od czasu do czasu.
Do innych objawów przedawkowania należą: ospałość, niska temperatura ciała, wolna praca serca, osłabione napięcie mięśniowe, głęboka sedacja (uspokojenie), utrata koordynacji mięśni, zwężenie źrenic i drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dolforin – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne stosowanie leku Dolforin z napojami alkoholowymi zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i może wywołać trudności w oddychaniu, zmniejszenie ciśnienia krwi, głęboką sedację (uspokojenie) i śpiączkę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dolforin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie zaleca się stosowania leku Dolforin podczas porodu (w tym również przy cesarskim cięciu), ponieważ fentanyl może spowodować zaburzenia oddychania u noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Dolforin powinna skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Dolforin w okresie ciąży i karmienia piersią bez szczególnych wskazań. Nie przeprowadzano badań bezpieczeństwa stosowania tego leku w ciąży. Fentanyl przenika do mleka matki i może wywołać działania niepożądane u karmionego piersią dziecka, takie jak sedacja i depresja oddechowa.
Nie należy podawać dziecku mleka wytworzonego podczas leczenia lub w ciągu 72 godzin po usunięciu ostatniego plastra.

Ulotka Dolforin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz