Konsultacja merytoryczna:

Dolforin

Fentanyl należy do silnych leków przeciwbólowych, nazywanych opioidami.

Lek przeciwbólowy, fentanyl, powoli przenika z plastra przez skórę do organizmu.

Lek Dolforin stosowany jest w leczeniu silnego, długotrwałego bólu, który można uśmierzyć jedynie przy pomocy silnych środków przeciwbólowych.

Jaki jest skład Dolforin, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest: fentanyl

Dolforin 25 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 15 cm2) zawiera fentanyl w ilości 4,8 mg. Odpowiada to uwalnianiu 25 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 50 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnejj 30 cm2 ) zawiera fentanyl w ilości 9,6 mg. Odpowiada to uwalnianiu 50 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 75 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 45 cm2) zawiera fentanyl w ilości 14,4 mg. Odpowiada to uwalnianiu 75 μg fentanylu na godzinę.
Dolforin 100 μg/h: Każdy z plastrów (o powierzchni czynnej 60 cm2) zawiera fentanyl w ilości 719,2 mg. Odpowiada to uwalnianiu 100 μg fentanylu na godzinę.

• Inne składniki leku to:
Warstwa przylegająca: Poli(2-etyloheksylu akrylan, winylu octan) (50:50) poli[(2-etyloheksylu)akrylan-ko-akrylan metylu-ko-kwas akrylowy-ko(2,3-epoksypropylu)metakrylan] (61.5:33:5, 5:0.02), dodekan-1-ol
Warstwa zabezpieczająca powierzchnię systemu: warstwa poliestrowa, silikonowana
Zewnętrzna warstwa zabezpieczająca: folia z poliestru/ etylenowinylu octanu
tusz drukarski

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Dolforin – jak stosować ten lek?

Lek Dolforin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz decyduje, jaka moc leku Dolforin jest właściwa dla danego pacjenta. Lekarz podejmuje tę decyzję na podstawie następujących danych: nasilenia bólu, ogólnego stanu pacjenta i rodzaju wcześniej stosowanego leczenia przeciwbólowego.
W zależności od reakcji pacjenta dostosowuje się moc leku i ilość plastrów. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 24 godzin po zastosowaniu pierwszego plastra i spada stopniowo po usunięciu plastra. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszego porozumienia się z lekarzem.
Działanie pierwszego plastra rozpoczyna się powoli, nawet cały dzień i dlatego lekarz może przepisać dodatkowe leki przeciwbólowe do czasu, aż plaster transdermalny z fentanylem zadziała całkowicie.
Następnie lek Dolforin powinien uśmierzać ból w sposób ciągły i można zakończyć przyjmowanie tych dodatkowych środków przeciwbólowych. Czasem jednak może zachodzić potrzeba przyjęcia dodatkowego leku przeciwbólowego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyklejenia większej niż zalecana ilości plastrów należy je odkleić i zgłosić się do lekarza lub do szpitala, aby ocenić związane z tym zagrożenie.

Najczęstszą oznaką przedawkowania są trudności w oddychaniu. Objawia się to nieprawidłowym oddechem, wolnym lub słabym. W takim przypadku należy usunąć plastry i natychmiast skontaktować się z lekarzem W oczekiwaniu na przybycie lekarza należy utrzymywać przytomność pacjenta mówiąc do niego lub potrząsając nim od czasu do czasu.
Do innych objawów przedawkowania należą: ospałość, niska temperatura ciała, wolna praca serca, osłabione napięcie mięśniowe, głęboka sedacja (uspokojenie), utrata koordynacji mięśni, zwężenie źrenic i drgawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dolforin – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne stosowanie leku Dolforin z napojami alkoholowymi zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i może wywołać trudności w oddychaniu, zmniejszenie ciśnienia krwi, głęboką sedację (uspokojenie) i śpiączkę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dolforin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie zaleca się stosowania leku Dolforin podczas porodu (w tym również przy cesarskim cięciu), ponieważ fentanyl może spowodować zaburzenia oddychania u noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Dolforin powinna skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Dolforin w okresie ciąży i karmienia piersią bez szczególnych wskazań. Nie przeprowadzano badań bezpieczeństwa stosowania tego leku w ciąży. Fentanyl przenika do mleka matki i może wywołać działania niepożądane u karmionego piersią dziecka, takie jak sedacja i depresja oddechowa.
Nie należy podawać dziecku mleka wytworzonego podczas leczenia lub w ciągu 72 godzin po usunięciu ostatniego plastra.

Ulotka Dolforin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dolforin, 25, 50, 75 oraz 100 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster (Fentanylum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 20 razy

Rozmiar plku 237.41 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dolforin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dolforin, 25, 50, 75 oraz 100 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster (Fentanylum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 20 razy

Rozmiar plku 307.43 KB

Cena - ile kosztuje Dolforin?

Cena Dolforin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dolforin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dolforin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Sudafed Xylospray DEX dla dzieci (Opakowanie: 10 ml)Sudafed Xylospray DEX dla dzieci (Opakowanie: 10 ml) to lek o działaniu zmniejszającym powstały obrzęk w okolicach błony śluzowej nosa, a także leczący jej uszkodzenia. Dzięki odpowiednio skomponowanej formule, aerozol można podawać dzieciom od 2. roku życia.
Preparat przeznaczony jest dla dzieci od 2. do 6. roku życia, które doświadczają problemów z uszkodzeniem śluzó…

17.49 

Zastosowanie Vichy Slow Age krem pod oczy (Opakowanie: 15 ml)Vichy Slow Age krem pod oczy (Opakowanie: 15 ml) to preparat z serii SLOW AGE od Vichy przeznaczony do codziennej pielegnacji skóry wokół oczu, przeciwdziałający oznakom starzenia się skóry. Zapobiega procesowi starzenia się skóry utrzymując właściwą sprężystość skóry oraz wzmacnia naskórek. Hipoalergiczna formuła zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry wraż…

82.81 

Zastosowanie La Roche Posay Physiolog. dezodorant w sztyfcie (Opakowanie: 40 g)Skuteczny i łagodny dezodorant w aerozolu La Roche Posay Physiologisches zapewni Ci optymalną ochronę przed poceniem oraz długotrwałe uczucie świeżości bez podrażnień.Efekt działania La Roche Posay Physiolog. dezodorant w sztyfcie (Opakowanie: 40 g)Bardzo skuteczna, 24 godzinna mineralna ochrona przed brzydkim zapachem i wilgocią pod pachami
Zawiera wysoko skoncentrowany składnik pochodzenia mineralnego - Perlit…

47.99 

Zastosowanie Louis Widmer krem rewitalizujący na noc lekko perfumowany (Opakowanie: 50 ml)Louis Widmer krem rewitalizujący na noc lekko perfumowany (Opakowanie: 50 ml) to doskonały kosmetyk zapewniający codzienną pielęgnacje przeciwzmarszczkową dla osób po 30 roku życia. Louis Widmer krem rewitalizujący na noc lekko perfumowany (Opakowanie: 50 ml) zapewnia intensywną regenerację oraz utrzymuje właściwe nawilżenie skóry suchej. Po przebudzeniu skóra pozostaje przyjemnie mię…

113.99 

Zastosowanie La Roche Posay ULTRA płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)La Roche Posay ULTRA płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) to kosmetyk służący do oczyszczania skóry twarzy. Równoważy poziom lipidów tworzących warstwę ochronną skóry.Efekt działania La Roche Posay ULTRA płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)La Roche Posay ULTRA płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) został opracowany z myślą o codziennej pielę…

78.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief