Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ludzki IX czynnik krzepnięcia krwi |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Betafact?
BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU jest lekiem należącym do grupy leków przeciwkrwotocznych. Substancją czynną jest ludzki czynnik krzepnięcia IX. Jest to białko normalnie występujące w organizmie. Funkcją tego białka jest zapewnianie normalnego procesu krzepnięcia krwi i zapobieganie przedłużającemu się krwawieniu.
Lek BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU jest stosowany, aby zrekompensować brak czynnika krzepnięcia IX i w związku z tym zapobiegać i leczyć krwawienia (krwotoki) u pacjentów z hemofilią B.
Hemofilia B jest chorobą dziedziczną związaną z brakiem białka nazywanego czynnikiem krzepnięcia IX. Brak ten prowadzi do zaburzeń procesu krzepnięcia.
Jaki jest skład Betafact, jakie substancje zawiera?
BETAFACT 1000 IU
Substancją czynną leku jest ludzki czynnik krzepnięcia IX w stężeniu 50 j.m./ml po rozpuszczeniu. Po rozpuszczeniu w 20 ml wody do wstrzykiwań, jedna fiolka zawiera 1000 j.m./20 ml ludzkiego czynnika krzepnięcia IX.
Aktywność swoista leku BETAFACT 1000 j.m. wynosi około 110 j.m./mg całkowitego białka.
Pozostałe składniki to:
sodu chlorek, sodu heparyna, lizyny chlorowodorek, arginina, sodu cytrynian oraz woda do wstrzykiwań.
BETAFACT 500 IU
Substancją czynną leku jest ludzki czynnik krzepnięcia IX w stężeniu 50 j.m./ml po rozpuszczeniu. Po rozpuszczeniu w 10 ml wody do wstrzykiwań, jedna fiolka zawiera 500 j.m./10 ml ludzkiego czynnika krzepnięcia IX.
Aktywność swoista leku BETAFACT 500 IU wynosi około 110 j.m./mg całkowitego białka.
Pozostałe składniki to:
sodu chlorek, sodou heparyna, lizyny chlorowodorek, arginina, sodu cytrynian oraz woda do wstrzykiwań.
BETAFACT 250 IU
Substancją czynną leku jest ludzki czynnik krzepnięcia IX w stężeniu 50 j.m./ml po rozpuszczeniu. Po rozpuszczeniu w 5 ml wody do wstrzykiwań, jedna fiolka zawiera 250 j.m./5 ml ludzkiego czynnika krzepnięcia IX.
Aktywność swoista leku BETAFACT 250 IU wynosi około 110 j.m./mg całkowitego białka.
Pozostałe składniki to:
sodu chlorek, sodu heparyna, lizyny chlorowodorek, arginina, sodu cytrynian oraz woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Betafact – jak stosować ten lek?
Terapię należy rozpocząć pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu hemofilii.
Lekarz zaleci odpowiednie dawkowanie leku BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU.
Odpowiednia dawka oraz częstotliwość podawania zależą od:
– masy ciała,
– nasilenia hemofilii,
– miejsca oraz nasilenia krwawienia,
– ogólnego stanu zdrowia,
– oraz w konkretnych przypadkach od zabiegu, któremu poddany zostanie pacjent (np.: zabieg chirurgiczny, ekstrakcja zęba, itd.).
Lekarz zaleci badania krwi pacjenta podczas leczenia w celu kontroli:
– stężenia czynnika IX,
– obecności inhibitorów czynnika IX.
W oparciu o wyniki badań, lekarz może zdecydować o zmianie dawki lub częstości podawania wstrzyknięć.
Odpowiednia dawka jest wyrażona w liczbie jednostek (j.m.).
Częstość podawania
Lekarz zaleci, jak często należy podawać lek BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU.
W rzadkich przypadkach lek BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU może być podawany częściej niż raz na dobę.
Lekarz dopasuje częstość podawania leku we wstrzyknięciu, w zależności od nasilenia krwawienia oraz skuteczności leczenia.
Na końcu niniejszej ulotki znajduje się tabela opisująca częstość podawania oraz czas leczenia w różnych sytuacjach. Tabela ta znajduje się w części przeznaczonej wyłącznie dla fachowego personelu medycznego.
Sposób i droga podania
Lek należy podawać dożylnie poprzez infuzję.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Jednakże, nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania ludzkiego czynnika krzepnięcia IX.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Betafact – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Betafact w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie poddano ocenie bezpieczeństwa stosowania leku BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lekarz powinien dokonać oceny korzyści wynikających z leczenia lekiem BETAFACT 1000 IU/500 IU/250 IU. Potencjalne korzyści ze stosowania leku powinny przewyższać istniejące ryzyko.
Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Betafact – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Betafact przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Betafact m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Betafact w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Betafact - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Betafact? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.