Fastum

Fastum to lek z grupy niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Substancją czynną leku jest ketoprofen, który podawany miejscowo wchłania się przez skórę do zmienionych zapalnie obszarów stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni. Lek jest wskazany w miejscowym leczeniu bólów mięśniowo-szkieletowych spowodowanych urazami oraz ostrych bólów w okolicy lędźwiowej w przebiegu dyskopatii. Fastum jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Fastum jest lekiem z grupy niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania miejscowego.

Ketoprofen – substancja czynna leku Fastum – podawany miejscowo wchłania się przez skórę do zmienionych zapalnie obszarów stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni. Nie kumuluje się w organizmie.

Żel dzięki wodno-alkoholowemu podłożu ma również powierzchniowe działanie chłodzące i łagodzące.

Odpowiednie podłoże zapewnia właściwe uwalnianie ketoprofenu oraz niewielkie niebezpieczeństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Lek jest dobrze tolerowany nawet w przypadku wrażliwej skóry.

Wskazania do stosowania
– Miejscowe leczenie bólów mięśni i stawów np. spowodowanych urazami (kontuzje wywołane uprawianiem sportu, urazy stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia, uszkodzenia ścięgien i mięśni powstałe wskutek nadmiernego wysiłku),
– Miejscowe leczenie bólu w okolicy lędźwiowej w przebiegu dyskopatii.

Skład

– Substancją czynną leku jest: Ketoprofenum (ketoprofen).

– Inne składniki leku to: karbomer 940, alkohol etylowy, trietanoloamina, olejek z kwiatów gorzkiej pomarańczy, olejek lawendowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Fastum stosuje się 1 do 2 razy na dobę, należy nanieść cienką warstwę żelu (pasek żelu o długości od 3 cm do 5 cm) na skórę w obrębie bolesnego miejsca i delikatnie wmasować w celu ułatwienia wchłaniania. Jeśli po 7 dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Fastum u dzieci do 15 lat.

Przedawkowanie

Nie odnotowano przypadków przedawkowania lub zatrucia lekiem Fastum.
W przypadku omyłkowego spożycia żelu mogą wystąpić: senność, nudności, wymioty. Spożycie dużych dawek może spowodować zahamowanie czynności oddechowych, śpiączkę, drgawki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia tętniczego, ostrą niewydolność nerek. Lekarz zastosuje odpowiednie środki i wdroży leczenie objawowe zwykle stosowane w przypadku leczenia zatruć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jeśli od przedawkowania nie upłynęła więcej niż 1 godzina należy wykonać płukanie żołądka i stosować leczenie objawowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Fastum z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) podczas III trymestru ciąży może wywoływać uszkadzający wpływ na serce i płuca płodu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować opóźnienie porodu. Należy unikać stosowania produktu leczniczego w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Nie stosować u kobiet od trzeciego trymestra ciąży.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ketoprofen przenika w małych ilościach do mleka kobiet karmiących. Nie zaleca się podawania leku kobietom w okresie karmienia piersią.

Ulotka Fastum

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fastum (forum)

Stosujesz Fastum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Fastum”

  1. Dzień dobry
    Lek Fastum podany podczas zabiegu fizjoterapeutycznego ( prądy interenferencyje) spowodował
    po 12h od zabiegu wzrost ciśnienia do 200/100 i pobytem na POZ. Jestem kobietą 62 letnią.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fastum. Podziel się doświadczeniami na forum.