Epinorm

Epinorm to lek zawierający substancję czynną okskarbazepinę. Jest to lek przeciwpadaczkowy, który działa poprzez stabilizację nadmiernie pobudzonych błon komórek nerwowych, hamowanie powtarzających się wyładowań neuronalnych oraz zmniejszenie rozprzestrzeniania się impulsów synaptycznych. Epinorm jest wskazany do stosowania w leczeniu napadów padaczkowych częściowych przechodzących lub nie we wtórnie uogólnione napady toniczno-kloniczne. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

•Epinorm należy do grupy leków zwanych przeciwdrgawkowymi, które są stosowane w leczeniu padaczki. Jego działanie polega na zapobieganiu napadom lub drgawkom u pacjentów chorych na padaczkę.
•Epinorm przeznaczony jest do stosowania w leczeniu określonych typów padaczki u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
•Lekarz może zalecić przyjmowanie samego leku Epinorm lub w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Skład

• Substancją czynną leku jest okskarbazepina. Każda tabletka powlekana zawiera 150, 300 lub 600 mg okskarbazepiny.

• Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krospowidon, powidon (K-30), celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 6000, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żółcień pomarańczowa, lak (E110).

Dawkowanie

Lek Epinorm należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli zalecanej dawki nie można podać stosując tabletki o tej mocy, lek dostępny jest w innych postaciach farmaceutycznych i innych zawartościach substancji czynnej.

Lekarz prawdopodobnie rozpocznie leczenie od małej dawki początkowej i w razie potrzeby będzie ją powoli zwiększał do osiągnięcia odpowiedniej dawki. Zazwyczaj stosowana dawka to:

Dorośli:
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki 300 mg dwa razy na dobę. W razie potrzeby, lekarz może zwiększyć dawkę leku w tygodniowych odstępach o maksymalnie 600 mg na dobę. Zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca wynosi od 600 do 2400 mg na dobę.
W przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków przeciwdrgawkowych, lekarz może uznać za konieczne zmniejszenie dawki tych leków, lub zwiększanie dawki leku Epinorm w wolniejszym tempie.
W przypadku, gdy inne leki przeciwpadaczkowe są zastępowane przez lek Epinorm, dawki tych leków należy zmniejszać stopniowo.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Leczenie zwykle rozpoczyna się od dawki od 8 do 10 mg/kg masy ciała/dobę, podawanej w dwóch dawkach podzielonych. W razie potrzeby, lekarz moŜe zwiększyć dawkę leku w odstępach tygodniowych o maksymalnie 10 mg/kg mc./dobę, aŜ do osiągnięcia dawki maksymalnej 46 mg/kg mc./dobę. Zazwyczaj stosowana dawka podtrzymująca w leczeniu skojarzonym, wynosi około 30 mg/kg mc./dobę.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat:
Lek Epinorm nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat, ponieważ jego bezpieczeństwo i skuteczność w tej grupie wiekowej nie zostały potwierdzone.
Dla pacjentów, którzy nie są w stanie połykać tabletek, lub gdy wymagana dawka nie może zostać podana w postaci tabletek, dostępne są inne postaci farmaceutyczne leku Epinorm.

Pacjenci z chorobami nerek:
Jeśli u pacjenta występują choroby nerek (niewydolność), lekarz rozpocznie leczenie od połowy zazwyczaj stosowanej dawki początkowej (patrz powyżej) i będzie zwiększał dawkę w wolniejszym tempie.

Pacjenci z ciężkimi chorobami wątroby:
Jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby wątroby, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jeśli zalecanej dawki nie można podać stosując tabletki o tej mocy, lek dostępny jest w innych postaciach farmaceutycznych i innych zawartościach substancji czynnej.

Sposób podawania:
Tabletkę powlekaną należy zażyć popijając wodą. Tabletek nie należy rozgryzać ani żuć. Tabletki powlekane mogą zostać podzielone na pół, aby ułatwić połykanie.

Przedawkowanie

W przypadku, gdy pacjent (lub inna osoba) połknie jednocześnie dużą ilość tabletek lub w przypadku podejrzenia, iż tabletki zostały połknięte przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym szpitalem lub lekarzem. Należy zabrać ze sobą tę ulotkę oraz pozostałe tabletki i opakowanie leku, aby personel szpitala lub lekarz wiedzieli jakie tabletki zostały zażyte.

Przedawkowanie może powodować senność, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, zaburzenia czynności mięśni i ciała, nieskoordynowane ruchy ciała i niekontrolowane ruchy gałek ocznych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki leku Epinorm mogą być przyjmowane w trakcie posiłków lub między posiłkami.

Należy zachować ostrożność spożywając alkohol w trakcie leczenia lekiem Epinorm, gdyż może on powodować senność.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje ciążę w trakcie leczenia lekiem Epinorm. Ważne jest zapobieganie napadom drgawkowym w trakcie ciąży, jednakże przyjmowanie leku Epinorm może mieć ujemny wpływ na rozwój płodu.

Lekarz przedstawi korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem leku Epinorm w czasie ciąży.

Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku Epinorm.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się z lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Epinorm

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Opinie o Epinorm (forum)

Stosujesz Epinorm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Epinorm. Podziel się doświadczeniami na forum.