PolaRing

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCG02BB01
ProceduraDCP
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest PolaRing?

PolaRing jest to środek antykoncepcyjny w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego, zapobiegający ciąży. Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu. Hormony te powoli uwalniają się z systemu do krwioobiegu. Ze względu na niewielką dawkę uwalnianych hormonów, PolaRing jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Ponieważ PolaRing uwalnia dwa różne hormony, jest również tak zwanym złożonym środkiem antykoncepcyjnym.

Jaki jest skład PolaRing, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: etonogestrel (11,7 mg) i etynyloestradiol (2,7 mg). Etonogestrel i etynyloestradiol uwalniają się z systemu terapeutycznego dopochwowego w ilości 0,120 mg na dobę i 0,015 mg na dobę przez okres 3 tygodni.

Pozostałe składniki: etylenu i octanu winylu kopolimer (28% octanu winylu), poliuretan (rodzaj tworzywa sztucznego, które nie rozpuszcza się w organizmie).

Dawkowanie preparatu PolaRing – jak stosować ten lek?

PolaRing można zakładać i usuwać samodzielnie. Lekarz poinstruuje, kiedy można rozpocząć stosowanie leku PolaRing po raz pierwszy.

System terapeutyczny dopochwowy musi być założony we właściwym dniu cyklu (patrz punkt 3.3 „Kiedy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy” w załączonej poniżej ulotce) i pozostawiony przez 3 tygodnie z rzędu. Należy regularnie sprawdzać, czy system terapeutyczny dopochwowy znajduje się w pochwie (np. przed i po stosunku płciowym), aby upewnić się, że pacjentka jest zabezpieczona przed ciążą. Po upływie trzech tygodni należy usunąć PolaRing i zrobić tygodniową przerwę. Zwykle w czasie przerwy w stosowaniu leku pojawia się krwawienie miesięczne.

Szczegółowe informacje w załączonej ulotce w dolnej części strony:
– Zakładanie i usuwanie leku PolaRing
– Kiedy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie w razie przypadkowego wypadnięcia systemu z pochwy
– Postępowanie, gdy system znajdował się przez pewien czas poza pochwą
– Postępowanie w razie uszkodzenia systemu terapeutycznego dopochwowego
– Postępowanie w przypadku założenia więcej niż jednego systemu terapeutycznego dopochwowego
– Postępowanie, gdy po tygodniowej przerwie pacjentka zapomniała założyć nowy system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie, gdy pacjentka zapomniała usunąć system terapeutyczny dopochwowy
– Postępowanie w razie braku krwawienia
– Postępowanie w razie nieoczekiwanego krwawienia
– Postępowanie w razie zmiany dnia występowania krwawienia
– Postępowanie w razie chęci opóźnienia wystąpienia krwawienia
– Postępowanie, gdy pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jak dotąd nie ma doniesień o ciężkich szkodliwych działaniach związanych z przedawkowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Objawy, jakie mogą wystąpić to: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Po przedawkowaniu nie stosuje się żadnego antidotum, w razie potrzeby należy stosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania PolaRing – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować PolaRing w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli w okresie stosowania leku PolaRing pacjentka zajdzie w ciążę, należy usunąć system terapeutyczny dopochwowy i skontaktować się z lekarzem.

Jeśli pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing, gdyż chce zajść w ciążę, należy zapoznać się z treścią w punkcie 3.5 „Postępowanie, gdy pacjentka chce przerwać stosowanie leku PolaRing” w załączonej ulotce.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować PolaRing w okresie karmienia piersią, należy wcześniej zapytać o to lekarza.

Ulotka PolaRing – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku PolaRing przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PolaRing - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku PolaRing m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PolaRing - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność PolaRing w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o PolaRing - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz PolaRing? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

12 komentarzy do “PolaRing”

  1. Myślałam że to tylko moje urojenia że jest coś z nimi nie tak. Wyraźne łączenie na krążku wyciera się i podrażnia w ostatnie dni, że wyjmowałam go z ulgą. Nie warte tych zaoszczedzonych paru złotych.

    Odpowiedz
  2. Po 8 latach stosowania NuvaRing,zdecydowałam się na zamiennik PolaRing. Niestety coś jest nie tak,na widocznym łączeniu przerwał się i z następnym też się dzieje coś podobnego.NIE POLECAM!!!Wracam do NuvaRing

    Odpowiedz
  3. Nie polecam. Drugi miesiąc stosuję, i ostatni. Wracam do Novaring. Wymioty, nudności, bóle pleców, brzuch wzdety, w nocy uderzenia ciepła, humorow swoich sama już nie znoszę, przez 5 lat stosowałam tylko Novaring, dwa msc temu zaproponowano w aptece zamiennik Polaring, zła decyzja!

    Odpowiedz
  4. Zaproponowano mi Polaring jako zamiennik Nuvaring. Cena jest ok, ale coś kosztem czegoś – dostałam takiego trądziku, jakbym wróciła do szkoły średniej…. ;) nie polecam, wracam do Nuvaring.

    Odpowiedz
  5. Najpierw stosowalam nuvaring ale lekarz polecił mi zamiennik polaring właśnie jak dla mnie nie ma żadnej różnicy czuje się tak samo dobrze jak przy stosowaniu nuvaring duza różnica w cenie polaring jest dużo tańszy

    Odpowiedz
  6. Wczesniej używałam Novaring, teraz stosuje Polaring. Jak dla mnie nie ma rożnicy w stosowaniu, jest natomiast znaczna różnica w cenie, nie trzeba przrchowywać w lodówce no i produkt polski :)

    Odpowiedz
  7. Usunęłam w czwartym dniu z powodu bólu macicy i jajnika. Trzy-cztery dni po usunięciu wystąpiło krwawienie, boli mnie brzuch. To zdecydowanie był zły pomysł.

    Odpowiedz
  8. Dziś 3 dzień odkąd założyłam pierwszy krążek i 3 dzień chodzę zmęczona i wkurzona na wszystko i na nic, niczym bomba zegarowa. Jest to tańszy zamiennik Novaringu. Podobno pierwszy cykl jest bardzo ciężki. Mam nadzieje, że wytrwam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz