Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Joheksol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nitigraf?
Produkt przeznaczony jest wyłącznie do diagnostyki.
Nitigraf jest radiologicznym środkiem kontrastowym, który może być stosowany w czasie badania radiologicznego:
– naczyń krwionośnych,
– dróg moczowych,
– stawów,
– uszkodzonych kręgów szyjnych,
– żeńskich narządów płciowych,
– gruczołów ślinowych,
– przewodu pokarmowego.
Jaki jest skład Nitigraf, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest joheksol. Fiolka leku Nitigraf zawiera:
– 647 mg joheksolu na ml (co odpowiada 300 mg jodu na ml) lub
– 755 mg joheksolu na ml (co odpowiada 350 mg jodu na ml).
Nitigraf zawiera także: trometamol (TRIS), sodu wapnia edetynian, kwas solny stężony (do ustalenia pH) oraz
wodę do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Nitigraf – jak stosować ten lek?
Nitigraf jest podawany przez specjalnie przeszkolony i wykwalifikowany personel.
– Ten lek jest zawsze stosowany w szpitalu lub klinice.
– Pacjent otrzyma wszelkie informacje na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku.
– Ten lek jest podawany poprzez naczynie krwionośne lub do szpiku kostnego albo jamy ciała przed lub w czasie badania.
– Jeśli to konieczne, pacjentowi zostaną podane płyny zarówno przed jak i po podaniu leku.
Zalecana dawka:
– pojedyncze wstrzyknięcie do naczynia krwionośnego, szpiku kostnego lub jamy ciała.
Nitigraf można podawać zarówno dorosłym, jak i dzieciom w następujący sposób:
Podanie donaczyniowe
Ten środek będzie zazwyczaj wstrzykiwany dożylnie. Czasami będzie podawany przez cienką rurkę z tworzywa
sztucznego (cewnik) wprowadzoną do tętnicy, zwykle w ramieniu lub w pachwinie.
Podanie dooponowe
Ten środek może być wstrzykiwany do przestrzeni wokół szpiku kostnego w celu uwidocznienia wnęki kręgosłupa lędźwiowego.
Pacjent musi odpoczywać po badaniu przez 1 godzinę z wzniesioną głową i klatką piersi. Później należy unikać zginania kręgosłupa. Pacjenci nie powinni zostawać sami w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.
W przypadku pacjentów obłożnie chorych, głowa i klatka piersiowej muszą być wzniesione przez 6 godzin.
Podanie doustnie
W przypadku badania przełyku, żołądka lub jelita cienkiego, ten środek zazwyczaj podaje się doustnie. Może on zostać rozcieńczony wodą przed badaniem.
Podanie doodbytnicze
W przypadku badania przewodu pokarmowego, ten lek jest podawany poprzez odbyt. Może on zostać rozcieńczony wodą przed badaniem.
Następujące testy mogą być wykonywane wyłącznie u dorosłych: badanie stawów, macicy lub jajników, przepukliny i gruczołów ślinowych.
Dawka leku, jaką otrzyma pacjent, zależy od rodzaju badania, zastosowanej techniki, wieku i masy ciała pacjenta. Lekarz zadecyduje, jaka dawka leku jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nitigraf jest podawany w szpitalu lub klinice przez specjalnie przeszkolony i wykwalifikowany personel. Jest mało prawdopodobne, że pacjent otrzyma zbyt dużą dawkę leku. Jeżeli jednak do tego dojdzie, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie. Głównymi objawami, które mogą wystąpić w przypadku przedawkowania są zaburzenia krążenia w obrębie serca i płuc. Czasami może być konieczne zastosowanie dializy nerek, jako metody leczenia w celu usunięcia nadmiaru joheksolu z organizmu.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nitigraf – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Nitigraf w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lekarz zadecyduje o podaniu tego leku tylko wtedy, gdy będzie przekonany, że korzyści wynikające z badania przewyższają ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka. W przypadku podania leku Nitigraf kobiecie w ciąży, należy monitorować czynność tarczycy noworodka w pierwszym tygodniu życia. W przypadku wcześniaków oraz noworodków z niską wagą urodzeniową zalecane jest przeprowadzenie kolejnego badania po 2. i 6. tygodniu życia, Nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią po podaniu pacjentce leku Nitigraf.
Ulotka Nitigraf – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Nitigraf przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nitigraf m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Nitigraf w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Nitigraf - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Nitigraf? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.