Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Boehringer Ingelheim International GmbH |
Kod ATC | L01EB03 |
Procedura | CEN |
Substancja | Afatynib |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Giotrif?
GIOTRIF jest lekiem, którego substancją czynną jest afatynib. Jego działanie polega na blokowaniu aktywności grupy białek zwanych rodziną ErbB (obejmującą EGFR [receptor naskórkowego czynnika wzrostu lub ErbB1], HER2 [ErbB2], ErbB3 i ErbB4). Białka te uczestniczą we wzroście i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, podlegają też wpływom zmian (mutacji) w genach, które są odpowiedzialne za ich produkcję. Lek ten może hamować wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych przez blokowanie aktywności tych białek.
Lek ten jest stosowany w monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów ze szczególnym podtypem raka płuca (niedrobnokomórkowym rakiem płuca):
– u których występuje zmiana (mutacja) w genie EGFR. Lek GIOTRIF może zostać przepisany jako pierwsza terapia przeciwnowotworowa lub jeśli wcześniejsza chemioterapia okazała się niewystarczająca.
– u których występuje płaskonabłonkowa odmiana tego raka płuc, jeśli wcześniejsza chemioterapia okazała się niewystarczająca.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Giotrif, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Giotrif – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Giotrif – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Giotrif w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Giotrif – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Giotrif, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest afatynib.
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg afatynibu (w postaci dimaleinianu).
Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), krospowidon typu A, magnezu stearynian (E470b), hydroksypropylometyloceluloza (E464), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), polisorbat 80 (E433).
Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg afatynibu (w postaci dimaleinianu).
Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), krospowidon typu A, magnezu stearynian (E470b), hydroksypropylometyloceluloza (E464), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), polisorbat 80 (E433), indygokarmin (E132), glinu wodorotlenek.
Każda tabletka powlekana zawiera 40 mg afatynibu (w postaci dimaleinianu).
Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), krospowidon typu A, magnezu stearynian (E470b), hydroksypropylometyloceluloza (E464), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), polisorbat 80 (E433), indygokarmin (E132), glinu wodorotlenek.
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg afatynibu (w postaci dimaleinianu).
Pozostałe składniki to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (E460), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), krospowidon typu A, magnezu stearynian (E470b), hydroksypropylometyloceluloza (E464), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), polisorbat 80 (E433), indygokarmin (E132), glinu wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Giotrif – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Zalecana dawka wynosi 40 mg raz na dobę.
Lekarz może zlecić modyfikację dawki (jej zwiększenie lub zmniejszenie), w zależności od tolerowania leku przez pacjenta.
Kiedy przyjmować lek GIOTRIF
– Istotne jest, aby nie przyjmować leku wraz z jedzeniem
– Lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub
– Jeśli pacjent spożył już posiłek, należy odczekać co najmniej 3 godziny przed zażyciem leku.
– Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze. Pomaga to pamiętać o przyjęciu leku.
– Tabletki nie należy dzielić, żuć ani kruszyć.
– Tabletkę należy połknąć w całości popijając szklanką wody niegazowanej.
Lek GIOTRIF należy przyjmować doustnie. W przypadku kłopotów z połknięciem tabletki należy ją rozpuścić w szklance niegazowanej wody. Nie należy stosować innych płynów. Tabletkę należy umieścić w szklance z wodą, bez jej uprzedniego rozkruszania, od czasu do czasu mieszając przez maksymalnie 15 minut, do momentu aż tabletka rozpadnie się na bardzo małe cząstki. Płyn należy wypić od razu. Następnie szklankę należy ponownie napełnić wodą, którą należy wypić w celu upewnienia się, że przyjęto całość dawki.
U pacjenta, który nie jest w stanie połykać i ma założony zgłębnik żołądkowy (sondę), lekarz może zalecić podawanie leku przez zgłębnik
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Może wystąpić nasilenie działań niepożądanych, a lekarz może przerwać leczenie i zastosować leczenie wspomagające.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Giotrif – czy mogę spożywać alkohol?
Istotne jest, aby nie przyjmować leku wraz z jedzeniem. Lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub jeśli pacjent spożył już posiłek, należy odczekać co najmniej 3 godziny przed zażyciem leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Giotrif w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Należy unikać zachodzenia w ciążę w trakcie terapii lekiem GIOTRIF. Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, powinna stosować odpowiednie metody antykoncepcji w trakcie leczenia i przez co najmniej 1 miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki tego leku. Ma to na celu uniknięcie możliwego ryzyka zaszkodzenia nienarodzonemu dziecku.
W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia tym lekiem należy jak najszybciej poinformować lekarza, który podejmie decyzję o kontynuacji bądź przerwaniu leczenia.
Jeśli kobieta planuje ciążę po przyjęciu ostatniej dawki tego leku, powinna zasięgnąć porady lekarza, ponieważ lek ten może nie być całkowicie usunięty z organizmu.
Karmienie piersią
Podczas stosowania tego leku nie należy karmić piersią ze względu na brak możliwości wykluczenia zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.
Ulotka Giotrif – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Giotrif dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Giotrif dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z ogromnym żalem i goryczą muszę podzielić się swoim dramatycznym doświadczeniem z tym lekiem. Koszt terapii był bardzo wysoki – samo opakowanie kosztowało 10500 złotych, co stanowi znaczące obciążenie finansowe. Niestety, po kilku dawkach u mojej żony wystąpiły bardzo poważne skutki uboczne, które doprowadziły do tragicznego finału. Trudno mi szczegółowo opisywać te bolesne chwile. Pomimo naszych intensywnych starań i poszukiwania pomocy medycznej w różnych miejscach, nie udało się zapobiec najgorszemu. Cała ta sytuacja pozostawia we mnie głębokie rozczarowanie systemem opieki zdrowotnej i sposobem, w jaki pacjenci są obciążani wysokimi kosztami leczenia. Z perspektywy osoby, która przeszła przez ten trudny proces, czuję się w obowiązku podzielić się tymi doświadczeniami. Marek.
Przyjmuję lek Giotrif w dawce 40 mg od dwóch tygodni. Około ósmego dnia terapii zaobserwowałem niepokojącą wysypkę, która początkowo pojawiła się na plecach i klatce piersiowej. Obecnie wysypka zaczyna rozprzestrzeniać się również na twarz, a jej struktura staje się coraz bardziej zgrubiona i wyrazista. Moja planowa wizyta kontrolna u lekarza jest dopiero za dwa tygodnie, co budzi mój niepokój. Czy tego typu reakcja skórna może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia? Jakie kroki powinienem podjąć w tej sytuacji?
W odpowiedzi na niepokój związany z wysypką podczas terapii Giotrifem chciałbym podzielić się swoim długoterminowym doświadczeniem. Przyjmuję ten lek już od dziewięciu miesięcy i mogę potwierdzić, że reakcje skórne są typowym efektem ubocznym tej terapii. Na początku również byłem zaniepokojony objawami skórnymi, jednak z czasem nauczyłem się z nimi funkcjonować. Jest to naturalna reakcja organizmu na lek, która zazwyczaj jest możliwa do opanowania przy odpowiednim postępowaniu. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że korzyści z terapii przewyższają niedogodności związane z objawami skórnymi. Stopniowo wypracowałem własne sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami i teraz stanowią one dla mnie znacznie mniejszy problem niż na początku leczenia.