Pyrantelum Medana

Pyrantelum Medana to lek przeciwpasożytniczy, który działa na robaki obłe (obleńce) w świetle przewodu pokarmowego. Poraża mięśnie pasożytów, przez co powoduje ich unieruchomienie. Następnie dzięki ruchom perystaltycznym jelit zostają one wydalone z organizmu. Lek działa na dojrzałe postacie pasożytów oraz robaki we wczesnej fazie rozwoju. Stosowany jest przede wszystkim w zarażeniach owsikiem ludzkim oraz glistą ludzką. Może być stosowany również w leczeniu zarażeń tęgoryjcem dwunastnicy. Jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Pyrantelum Medana jest lekiem stosowanym w zakażeniu jelitowym robakami obłymi. Działa na mięśnie pasożytów jelitowych (robaków obłych). Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.

Wskazania do stosowania:
– zakażenia owsikiem,
– zakażenia glistą ludzką,
– zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy i tęgoryjcem amerykańskim.

Skład

Substancją czynną leku jest pyrantel.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg pyrantelu (w postaci pyrantelu embonianu).

Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E 211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 10 kg
– W glistnicy

Zazwyczaj wystarczające jest podanie jednorazowe, jednak w przypadku braku skuteczności dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach.

– W owsicy
11 mg/kg mc. jednorazowo. Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach.

– W zakażeniu tęgoryjcem dwunastnicy lub tęgoryjcem amerykańskim
11 mg/kg mc. raz na dobę przez 3 kolejne dni.

W poniższej ulotce przedstawiono dawkowanie zawiesiny doustnej Pyrantelum Medana w zależności od masy ciała.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Główne objawy przedawkowania Leczenie przedawkowania
Brak swoistej odtrutki dla pyrantelu. W razie przedawkowania lekarz zdecyduje o podjęciu leczenia objawowego (wczesne płukanie żołądka, zapewnienie drożności dróg oddechowych i utrzymanie oddychania, utrzymanie ciśnienia krwi).

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana w okresie ciąży, chyba że przewidywane korzyści dla matki przewyższają zagrożenie dla płodu.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana u kobiet karmiących piersią. Jeśli leczenie produktem jest konieczne, należy w tym czasie zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Pyrantelum Medana

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Pyrantelum Medana (forum)

Stosujesz Pyrantelum Medana? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

2 komentarze do “Pyrantelum Medana”

  1. lek Pyrantelum medana jest skutecznym lekiem. pomógł pozbyć się owsików po 3-tygodniowej kuracji. dodatkowo ma dobry smak i jest bez recepty

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pyrantelum Medana. Podziel się doświadczeniami na forum.