Podmiot odpowiedzialny | Incyte Biosciences Distribution B.V. |
Kod ATC | L01FF10 |
Procedura | CEN |
Substancja | Retifanlimab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest ZYNYZ?
Lek ZYNYZ zawiera retifanlimab, monoklonalne przeciwciało, które rozpoznaje i wiąże się z określonymi celami w organizmie. ZYNYZ wspomaga układ odpornościowy w zwalczaniu nowotworów.
ZYNYZ jest stosowany u dorosłych pacjentów z rakiem komórek Merkla, rzadkim nowotworem skóry. Lek ten jest podawany w przypadku przerzutów lub nawrotów, które nie mogą być leczone chirurgicznie ani radioterapią.
Jaki jest skład ZYNYZ, jakie substancje zawiera?
- Substancją czynną w leku jest retifanlimab. Każdy ml koncentratu do infuzji zawiera 25 mg retifanlimabu. Jedna fiolka o pojemności 20 ml zawiera 500 mg retifanlimabu.
- Inne składniki to: sodu octan trójwodny (E262), kwas octowy (lodowaty) (E260), sacharoza, polisorbat 80 (E433) oraz woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu ZYNYZ – jak stosować ten lek?
Lek ZYNYZ będzie podawany pacjentowi w szpitalu lub klinice pod nadzorem lekarza specjalizującego się w leczeniu nowotworów. Zalecana dawka wynosi 500 mg co 4 tygodnie. Lekarz poda lek ZYNYZ w formie kroplówki dożylnej, która potrwa około 30 minut. Liczbę dawek ustali lekarz.
Pominięcie wizyty Bardzo ważne jest, aby nie opuścić zaplanowanej dawki. W razie konieczności zmiany terminu wizyty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalem.
Przerwanie leczenia Nie należy przerywać leczenia lekiem ZYNYZ bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to zatrzymać działanie leku.
Karta pacjenta Ważne informacje znajdują się w karcie pacjenta, którą należy zachować i pokazać partnerowi lub opiekunom.
W razie dalszych pytań dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania należy ściśle monitorować pacjentów pod kątem objawów przedmiotowych lub podmiotowych działań niepożądanych oraz wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania ZYNYZ – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować ZYNYZ w okresie ciąży i karmienia piersią?
Antykoncepcja Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia oraz przez co najmniej 4 miesiące po ostatniej dawce leku ZYNYZ.
Ciąża Nie należy stosować leku ZYNYZ w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek ten może powodować szkodliwe skutki lub śmierć nienarodzonego dziecka. Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
Karmienie piersią Nie wiadomo, czy lek ZYNYZ przenika do mleka matki, dlatego nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i dzieci karmionych piersią. Pacjentki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne ZYNYZ, jakie są działania niepożądane?
Lek ZYNYZ może wywoływać poważne działania niepożądane, które czasami mogą zagrażać życiu i prowadzić do śmierci. Te działania niepożądane mogą pojawić się w dowolnym momencie podczas leczenia, a nawet po jego zakończeniu. Może wystąpić więcej niż jedno działanie niepożądane jednocześnie (patrz punkt 2, „Ostrzeżenia i środki ostrożności” dotyczące objawów).
Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych:
Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zapalenie płuc
- zapalenie jelit (zapalenie jelita grubego)
- zapalenie wątroby
- uszkodzenie komórek wątroby
- nagłe uszkodzenie nerek (ostra niewydolność nerek)
- niewydolność nerek
- reakcje związane z infuzją, które mogą powodować objawy takie jak dreszcze, drżenie lub gorączka, świąd lub wysypka, zaczerwienienie lub opuchnięcie twarzy, duszność lub świszczący oddech, zawroty głowy lub nudności.
Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
- zapalenie przysadki mózgowej
- kwasica ketonowa spowodowana cukrzycą
- uszkodzenie nerwów powodujące drętwienie i osłabienie (polineuropatia)
- uciśnięty nerw spowodowany uszkodzeniem korzenia nerwu w kręgosłupie (radikulopatia)
- uszkodzenie nerwów w aparacie głosowym, używanym do oddychania, połykania i mówienia (paraliż strun głosowych)
- zapalenie błony naczyniowej oka
- zapalenie rogówki
- zapalenie osierdzia, które często powoduje ostry ból w klatce piersiowej
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie trzustki.
Inne działania niepożądane mogą wystąpić z następującymi częstościami:
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość)
- zmniejszony apetyt
- biegunka
- nudności
- zaparcia
- wysypka
- silne swędzenie skóry (świąd)
- ból stawów (artralgia)
- zmęczenie
- gorączka.
Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- niedoczynność tarczycy
- nadczynność tarczycy
- mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp (parestezja)
- zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi, w tym aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej
- zwiększone stężenie bilirubiny we krwi
- zwiększone stężenie kreatyniny we krwi
- zwiększenie stężenia hormonu tyreotropowego we krwi
- zwiększone stężenie amylazy, enzymu rozkładającego skrobię
- zwiększone stężenie lipazy, enzymu rozkładającego tłuszcze.
Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
- zmniejszone wydzielanie hormonów nadnerczy (niedoczynność nadnerczy)
- zapalenie tarczycy
- zapalenie dróg żółciowych
- zwiększone stężenie bilirubiny we krwi powodujące zażółcenie oczu i skóry (hiperbilirubinemia)
- zapalenie stawów
- zapalenie mięśni
- zapalenie tkanki między mięśniem a skórą, które może powodować obrzęk skóry (eozynofilowe zapalenie powięzi)
- zapalenie mięśni powodujące ból lub sztywność (polimialgia reumatyczna)
- obniżony poziom hormonu tyreotropowego we krwi.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku ZYNYZ, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Incyte Biosciences Distribution B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku ZYNYZ z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę o wszystkich aktualnie stosowanych lekach, a także o tych, które były stosowane ostatnio lub są planowane do stosowania. Dotyczy to szczególnie leków immunosupresyjnych, takich jak kortykosteroidy, które mogą wpływać na działanie leku ZYNYZ. Podczas terapii lekiem ZYNYZ lekarz może zalecić kortykosteroidy, aby zmniejszyć działania niepożądane związane z leczeniem. Nie wpłynie to na skuteczność leku.
Ulotka ZYNYZ – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku ZYNYZ przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Zynyz dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku ZYNYZ m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Zynyz dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność ZYNYZ w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o ZYNYZ - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz ZYNYZ? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.