Vectibix

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAmgen Europe B.V.
Kod ATCL01FE02
ProceduraCEN
SubstancjaPanitumumab

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vectibix?

Vectibix stosowany jest w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami u dorosłych pacjentów z pewnym typem guza, określanym jako guz bez mutacji genu RAS („typ dziki”). Vectibix stosowany jest zarówno samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Vectibix zawiera substancję aktywną – panitumumab – należącą do grupy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi. Przeciwciała monoklonalne to białka mające zdolność swoistego rozpoznawania i przyłączania się do innych szczególnych białek obecnych w organizmie.

Panitumumab rozpoznaje i swoiście wiąże się z białkiem znanym jako receptor naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), obecnym na powierzchni niektórych komórek nowotworowych. Przyłączanie się czynników wzrostu (innych białek obecnych w organizmie) do EGFR stymuluje wzrost i podział komórek rakowych. Panitumumab wiąże się z EGFR i sprawia, że komórki nowotworowe nie otrzymują sygnału wymaganego do ich wzrostu i podziału.

Reklama

Jaki jest skład Vectibix, jakie substancje zawiera?

Każdy ml koncentratu zawiera 20 mg panitumumabu. Każda fiolka zawiera 100 mg w 5 ml lub 400 mg panitumumabu w 20 ml koncentratu.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu octan trójwodny, kwas octowy (lodowaty) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Vectibix – jak stosować ten lek?

Vectibix jest podawany w placówce służby zdrowia pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Vectibix jest podawany dożylnie (do żyły) przy pomocy pompy infuzyjnej (urządzenia służącego do podawania powolnych wstrzyknięć).

Zalecana dawka leku to 6 mg/kg mc. (miligramy na kilogram masy ciała) podawane raz na dwa tygodnie. Podawanie leku trwa zazwyczaj około 60 minut.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek podawany przez wykwalifikowany personel medyczny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vectibix – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vectibix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak badań leku z udziałem kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Przyjmowanie leku może mieć wpływ na płód lub na zdolność utrzymania ciąży.

W czasie stosowania leku i przez 2 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcyjne.

Nie zaleca się karmienia piersią w trakcie stosowania leku oraz przez 2 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki. Ważne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza o zamiarze karmienia piersią. Przed przyjęciem jakiegokolwiek innego leku należy zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Vectibix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Vectibix dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Vectibix dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
100%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Vectibix”

  1. ★★★☆☆

    Jestem pacjentem onkologicznym z długą historią choroby nowotworowej. W 2000 roku przeszedłem całkowite usunięcie jelita grubego z powodu raka. Niestety, po czterech latach wykryto przerzut do kości krzyżowej. Od tego czasu jestem poddawany systematycznej chemioterapii – w lutym otrzymam setną dawkę leku. Ostatnio mój schemat leczenia został zmodyfikowany i od kilku miesięcy otrzymuję nowy lek – Vectibix. Dzisiaj miałem wykonane badanie PET, które pomoże ocenić skuteczność obecnej terapii. Doświadczam typowych skutków ubocznych chemioterapii, jednak są one możliwe do zaakceptowania. Mimo choroby staram się prowadzić aktywny tryb życia – pracuję intensywnie i miesięcznie pokonuję samochodem między 8000 a 10000 kilometrów. Oczywiście zdarzają się trudniejsze dni, kiedy odczuwam silny ból i spadek motywacji, jednak nowa terapia daje mi siłę do dalszej walki. Za około 20 dni będę znał wyniki najnowszych badań. Jestem pod opieką Onkologii na Garbarach w Poznaniu. Mam 64 lata i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że kluczem do przetrwania jest silna wola walki oraz pełne zaufanie do lekarza prowadzącego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz