Podmiot odpowiedzialny | Kyowa Kirin Holdings B.V. |
Kod ATC | A04AA02 |
Procedura | CEN |
Substancja | Granisetron |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sancuso?
Substancją czynną leku SANCUSO jest granisetron. Lek SANCUSO należy do grupy leków przeciwwymiotnych oraz zapobiegających nudnościom.
Lek SANCUSO jest systemem transdermalnym (przezskórnym), plastrem stosowanym u dorosłych w celu zapobiegania nudnościom oraz wymiotom podczas stosowania chemioterapii (leki stosowane w leczeniu nowotworów) trwającej 3 do 5 dni, gdy mają trudności z połykaniem tabletek (na przykład w związku z bólem, suchością lub zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej lub gardła).
Jeśli po pierwszym dniu chemioterapii nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza
Jaki jest skład Sancuso, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest granisetron. Każdy system transdermalny, plaster o powierzchni 52 cm2 zawiera 34,3 mg granisetronu i uwalnia 3,1 mg granisetronu na 24 godziny.
Pozostałe składniki to:
– przylepny plaster transdermalny: kopolimer akrylanu i octanu winylu;
– warstwa tylna: poliester;
– sztywna folia plastikowa: poliester pokryty silikonem.
Dawkowanie preparatu Sancuso – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka to jeden plaster transdermalny. Substancja czynna zawarta w leku SANCUSO stopniowo przenika przez skórę do organizmu, dlatego plaster naklejany jest na 1-2 dni (24-48 godzin) przed rozpoczęciem chemioterapii.
Lek SANCUSO jest przeznaczony do stosowania przezskórnego. Lek ten dostarcza substancję czynną do krwiobiegu powoli i w stałym tempie przez skórę. Dzieje się to podczas stosowania plastra transdermalnego.
Istotne informacje w czasie stosowania plastra transdermalnego
– Nie trzymać ani nie przechowywać plastra transdermalnego poza zamkniętą saszetką.
– Nie przecinać plastra transdermalnego na części.
– Stosować tylko jeden plaster transdermalny w danym momencie.
– Podczas usuwania plastra transdermalnego należy przyjrzeć się skórze. Jeżeli pacjent zauważy silną reakcję skórną, powinien poinformować o tym lekarza (gdy skóra jest silnie zaczerwieniona, swędząca lub widoczne są jakiekolwiek pęcherze).
– Bezpośrednie światło słoneczne lub ekspozycja na światło lamp do opalania może mieć wpływ na plaster transdermalny. Plaster transdermalny, jeśli istnieje ryzyko narażenia na działanie promieniowania słonecznego, musi być zasłonięty, na przykład ubraniem. Po usunięciu plastra transdermalnego, przez kolejne 10 dni należy zasłaniać skórę w miejscu gdzie był on zastosowany.
– Kontakt z wodę w czasie kąpieli lub pod prysznicem nie wpłynie na działanie leku SANCUSO; jednakże, plaster może się częściowo odkleić. Należy unikać długotrwałej ekspozycji plastra transdermalnego na wodę.
– Nie wiadomo, w jaki sposób czynności takie jak pływanie, wyczerpujące ćwiczenia, pobyt w saunie lub gorące kąpiele mogą wpływać na lek SANCUSO, dlatego należy ich unikać podczas stosowania leku SANCUSO.
– Należy unikać narażenia miejsca, na które jest naklejony plaster transdermalny na zewnętrzne źródła ciepła (na przykład termofory lub kompresy rozgrzewające).
Kiedy nakleić i usunąć plaster transdermalny
Nie należy wyciągać plastra transdermalnego z saszetki do momentu, kiedy można go użyć. Plaster transdermalny należy nakleić co najmniej 1 dzień (24 godziny) przed rozpoczęciem chemioterapii. Plaster transdermalny można nakleić na nie więcej niż 2 dni (do 48 godzin) przed rozpoczęciem chemioterapii. Należy nosić plaster transdermalny przez cały czas trwania chemioterapii. Plaster transdermalny może być stosowany przez okres do 7 dni, w zależności od czasu trwania chemioterapii. Plaster transdermalny należy usunąć nie wcześniej niż po upływie jednego dnia (24 godzin) po zakończeniu chemioterapii.
Gdzie nakleić plaster transdermalny
Plaster transdermalny należy nakleić na czystą, suchą, nieuszkodzoną i zdrową skórę na zewnętrznej, górnej części ramienia. Jeżeli nie jest możliwe naklejenie plastra transdermalnego na ramieniu, lekarz może zalecić naklejenie go na brzuchu. Nie należy naklejać plastra na skórę tłustą, świeżo ogoloną lub z jakimikolwiek zmianami, takimi jak uszkodzenia (przecięcia lub zadrapania) lub podrażnienia (zaczerwienienie lub wysypka). Nie należy naklejać plastra leku SANCUSO na powierzchnię skóry nasmarowaną kremem, olejkiem, balsamem, pudrem lub innymi produktami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry, które mogłyby przeszkodzić dobremu przyleganiu plastra do skóry.
Jak naklejać plaster transdermalny
1. Wyciągnąć saszetkę z pudełka i rozedrzeć wykorzystując istniejące nacięcie. Każda saszetka zawiera jeden plaster transdermalny SANCUSO, umieszczony pod sztywną folią plastikową.
2. Wyciągnąć plaster transdermalny z saszetki.
3. Lepka strona plastra transdermalnego pokryta jest dwoma sztywnymi kawałkami folii plastikowej. Należy odgiąć plaster transdermalny w środku i usunąć połowę sztywnej folii plastikowej. Należy zachować ostrożność, aby nie skleić plastra transdermalnego ze sobą oraz unikać dotykania lepkiej strony plastra transdermalnego.
4. Trzymając pozostałą połówkę sztywnej folii plastikowej należy przyłożyć plaster transdermalny do skóry na zewnętrznej, górnej stronie ramienia.
5. Usunąć drugą połowę sztywnej folii plastikowej i mocno przycisnąć palcami cały plaster transdermalny i wygładzić. Przycisnąć mocno, aby upewnić się, że plaster dobrze przylega do skóry, szczególnie przy krawędziach.
6. Umyć ręce po nałożeniu plastra transdermalnego.
7. Plaster transdermalny należy naklejać na to samo miejsce przez cały czas trwania chemioterapii.
8. Nie stosować ponownie usuniętego plastra transdermalnego. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące usuwania plastra transdermalnego (patrz punkt 5 załączonej ulotki).
Po usunięciu plastra transdermalnego
1. Zużyty plaster transdermalny w dalszym ciągu zawiera pewną ilość granisetronu i należy go natychmiast, usunąć zgodnie z opisem zawartym w punkcie 5.
2. Po usunięciu plastra transdermalnego na skórze może pozostać pewna ilość kleistej pozostałości. Aby ją usunąć, należy delikatnie umyć powierzchnię skóry wodą z mydłem. Nie należy stosować alkoholu lub innych rozpuszczalników, takich jak zmywacz do paznokci, ponieważ mogą one powodować podrażnienie skóry.
3. Umyć ręce.
4. Może wystąpić delikatne zaczerwienienie skóry w miejscu usunięcia plastra transdermalnego. Zaczerwienienie powinno z czasem zniknąć; jeżeli tak się nie stanie, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku odklejenia plastra transdermalnego
Jeżeli plaster transdermalny zacznie się odklejać, ten sam plaster można nakleić na skórę w tym samym miejscu. Jeżeli jest taka potrzeba, do przytwierdzenia plastra transdermalnego należy zastosować bandaż lub plaster medyczny. Jeżeli plaster transdermalny zaginie lub ulegnie zniszczeniu, należy udać się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku SANCUSO należy po prostu usunąć dodatkowy plaster (dodatkowe plastry) i skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sancuso – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sancuso w okresie ciąży i karmienia piersią?
Leku SANCUSO nie należy stosować w okresie ciąży chyba, że lekarz wyraźnie zalecił jego stosowanie.
Należy przerwać karmienie piersią podczas stosowania plastra.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Sancuso – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sancuso przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Sancuso dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sancuso m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Sancuso dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Sancuso w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Sancuso - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Sancuso? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.