Ranitidine Accord

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ranitidine Accord?

Ranitidine Accord jest lekiem żołądkowo-jelitowym, zawierającym ranitydynę. Lek należy do grupy leków znanych jako antagoniści receptorów histaminowych H2, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Ranitidine Accord stosuje się u dorosłych (powyżej 18 r.ż) w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy, które wymagają redukcji wydzielania soku żołądkowego, takich jak:
– choroba wrzodowa dwunastnicy
– łagodna postać choroby wrzodowej żołądka
– długotrwałe leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy (wyłącznie 150 mg)
– refluksowe zapalenie przełyku (zapalenie błony śluzowej przełyku wywołane zarzucaniem do przełyku treści żołądkowej)
– zespół Zollingera – Ellisona (chorobowa będąca wynikiem nadmiernego wydzielania kwasu solnego przez
żołądek).

Ranitidine Accord u dzieci w wieku od 3 do 18 lat stosowane jest w następujących wskazaniach:
– krótkotrwałe leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy (wrzód trawienny)
– leczenie oraz łagodzenie objawów spowodowanych przez zgagę (refluks żołądkowo-przełykowy), w tym zapalenie przełyku (refluksowe zapalenie przełyku)

Jaki jest skład Ranitidine Accord, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek ranitydyny.

Ranitidine Accord, 150 mg, tabletki musujące: jedna tabletka musująca zawiera 150 mg ranitydyny.

Inne składniki leku to:
sodu diwodorocytrynian, sodu wodorowęglan, (E 500) powidon 30, symetykon, żółcień pomarańczowa (E 110)
glicyna, aromat Powdarmone peppermint Premium, sodu benzoesan, sacharyna sodowa (E 954).

Ranitidine Accord, 300 mg, tabletki musujące: jedna tabletka musująca zawiera 300 mg ranitydyny.

Inne składniki leku to:
sodu diwodorocytrynian, sodu wodorowęglan, (E 500) powidon 30, symetykon, glicyna, aromat Powdarmone
peppermint Premium, sodu benzoesan, sacharyna sodowa (E 954).

Dawkowanie preparatu Ranitidine Accord – jak stosować ten lek?

Dawkowanie i sposób podawania
Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody. Nie wolno łamać tabletek musujących. Należy odczekać, aż tabletka musująca całkowicie rozpuści się, po czym niezwłocznie wypić tak przygotowany płyn.

Zazwyczaj stosowana dawka leku to

Dorośli: (w tym osoby w podeszłym wieku) i (lub) młodzież (w wieku 12 lat i powyżej)

Choroba wrzodowa jelit lub łagodna postać choroby wrzodowej żołądka
Dwie tabletki musujące Ranitidine Accord, 150 mg (= 300 mg ranitydyny) na dobę (=24 godziny), w dawce pojedynczej po posiłku wieczornym lub przed snem; alternatywnie, w dwóch dawkach podzielonych, tj. 150 mg ze śniadaniem i 150 mg przed snem. Leczenie trwa 4 tygodnie, ale można je przedłużyć do 8 tygodni.

Długotrwałe leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy u pacjentów z nawrotami choroby
Jedna tabletka musująca Ranitidine Accord, 150 mg na dobę (= 24 godziny), wieczorem, przed snem. Leczenie trwa 12 tygodni lub mniej, w zależności od decyzji lekarza.

Zapalenie błony śluzowej przełyku wywołane zarzucaniem do przełyku treści żołądkowej (refluksowe zapalenie przełyku):
Dwie tabletki musujące Ranitidine Accord, 150 mg (= 300 mg ranitydyny) na dobę (=24 godziny), w dawce pojedynczej po posiłku wieczornym lub przed snem. Alternatywnie, dawkę dobową można podać w dwóch dawkach podzielonych, tj. 150 mg rano i 150 mg wieczorem, przed snem. Leczenie trwa 8 tygodni.

Zespół Zollingera – Ellisona (chorobowa będąca wynikiem nadmiernego wydzielania kwasu przez żołądek):
Dawka początkowa: Jedna tabletka musująca Ranitidine Accord 150 mg trzy razy na dobę (=24 godziny). Jeśli to konieczne, dawkę można zwiększyć do 600 – 900 mg (4 – 6 tabletek) na dobę (=24 godziny). Czas trwania leczenia: zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Lekarz dostosuje wielkość dawki w zależności od stopnia upośledzenia nerki pacjenta. Dzieci w wieku od 3 do 11 lat o masie ciała powyżej 30kg

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy (o łagodnym nasileniu):
Zazwyczaj stosowana dawka to 2 mg na kg masy ciała dwa razy na dobę przyjmowana przez okres 4. tygodni. Dawka ta może być zwiększona do 4 mg na kg masy ciała dwa razy na dobę. Dawki należy przyjmować co 12 godzin. Czas leczenia może być wydłużony do 8 tygodni.

Leczenie zgagi na skutek nadmiaru kwasów żołądkowych:
Zazwyczaj stosowana dawka to 2,5 mg na kg masy ciała dwa razy na dobę przez okres 2. tygodni. Dawka ta może być zwiększona do 5 mg na kg masy ciała dwa razy na dobę. Dawki należy przyjmować co 12 godzin.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u noworodków nie została potwierdzona.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek lub jeśli pacjent stosuje dietę ubogosodową, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza po poradę lub skontaktować się z najbliższym dyżurnym oddziałem szpitalnym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ranitidine Accord – czy mogę spożywać alkohol?

Ranitydyna może nasilać działanie alkoholu przyjętego w małych ilościach. Tabletki można przyjmować w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ranitidine Accord w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub karmi piersią powinna poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Do tej pory nie obserwowano występowania działań niepożądanych w czasie ciąży u kobiet leczonych ranitydyną. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Ranitydynę można stosować w czasie ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Karmienie piersią
Ranitydyna przenika do mleka matki. Podobnie jak inne leki ranitydyna powinna być stosowana w okresie karmienia piersią tylko wtedy jeśli uważa się to za konieczne. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Ranitidine Accord – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ranitidine Accord przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ranitidine Accord m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ranitidine Accord w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ranitidine Accord - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ranitidine Accord? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz