Lutetium (177Lu) chloride Billev

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBillev Pharma ApS
Kod ATCV10X
ProceduraCEN
SubstancjaLutetu (177Lu) chlorek

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lutetium (177Lu) chloride Billev?

Lutetium (177Lu) chloride Billev to prekursor radiofarmaceutyku zawierający substancję czynną chlorek lutetu (177Lu), która emituje promieniowanie beta minus. Jest to specjalistyczny lek stosowany w medycynie nuklearnej, który przed podaniem musi zostać połączony z innymi lekami nośnikowymi.

Głównym zastosowaniem tego preparatu jest leczenie określonych typów nowotworów, w tym guzów neuroendokrynnych, gdzie radioznakowane leki są wykorzystywane zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Lek działa poprzez przenoszenie promieniowania do miejsc docelowych w organizmie, gdzie jest ono potrzebne do leczenia choroby lub uzyskania obrazów diagnostycznych. Decyzja o zastosowaniu tego leku jest podejmowana przez specjalistów medycyny nuklearnej po dokładnej analizie stosunku korzyści do ryzyka związanego z ekspozycją na promieniowanie.

Reklama

Jaki jest skład Lutetium (177Lu) chloride Billev, jakie substancje zawiera?

Głównym składnikiem aktywnym leku jest chlorek lutetu (177Lu). Jeden mililitr sterylnego roztworu zawiera 51,8 GBq lutetu chlorku (177Lu) w czasie aktywności referencyjnej, co odpowiada maksymalnie 12,6 mikrogramom lutetu (177Lu) w postaci chlorku. Dodatkowo preparat zawiera kwas chlorowodorowy w formie rozcieńczonej jako składnik pomocniczy.

Lek ma postać przezroczystego, bezbarwnego roztworu i jest dostępny w specjalnych fiolkach wykonanych ze szkła typu I o pojemności:

  • 5 ml w kształcie stożka
  • 10 ml z płaskim dnem

Dawkowanie preparatu Lutetium (177Lu) chloride Billev – jak stosować ten lek?

Lutetium (177Lu) chloride Billev jest podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny w specjalistycznych ośrodkach medycyny nuklearnej. Dawkowanie jest ściśle kontrolowane i indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta przez lekarza medycyny nuklearnej.

  • Lek jest podawany bezpośrednio do żyły za pomocą specjalnej kaniuli
  • Dawka jest ustalana jako najmniejsza ilość niezbędna do uzyskania odpowiedniego efektu terapeutycznego
  • Objętość podawanego roztworu może wynosić od 0,1 do 8 ml (odpowiadająca aktywności od 5,2 do 414,4 GBq)
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ze względu na to, że lek jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny w ściśle kontrolowanych warunkach, ryzyko przedawkowania jest bardzo niewielkie. Jednak w przypadku wystąpienia takiej sytuacji zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Jeśli dojdzie do przedawkowania, lekarz prowadzący podejmie odpowiednie działania mające na celu zminimalizowanie skutków ubocznych związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lutetium (177Lu) chloride Billev – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku należy przestrzegać zaleceń lekarza medycyny nuklearnej dotyczących diety i przyjmowania płynów. Szczególne zalecenia żywieniowe mogą być związane z konkretnym lekiem nośnikowym, z którym połączony jest Lutetium (177Lu) chloride Billev. Lekarz prowadzący udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących ewentualnych ograniczeń w diecie oraz spożywania alkoholu, w zależności od indywidualnego przypadku i zastosowanego schematu leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lutetium (177Lu) chloride Billev w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku jest przeciwwskazane w okresie ciąży ze względu na ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Kobiety w wieku rozrodczym powinny poinformować lekarza o:

  • Podejrzeniu lub potwierdzeniu ciąży
  • Opóźnieniu krwawienia miesiączkowego
  • Karmieniu piersią

W przypadku karmienia piersią, pacjentka zostanie poproszona o jego przerwanie. Decyzję o możliwości powrotu do karmienia piersią podejmuje lekarz medycyny nuklearnej.

Skutki uboczne Lutetium (177Lu) chloride Billev, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najczęściej obserwowanych należą:

  • Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
    • Zmniejszenie liczby komórek krwi (płytki, krwinki czerwone lub białe)
    • Nudności i wymioty
    • Łagodne, przemijające wypadanie włosów (w przypadku leczenia guzów neuroendokrynnych)
  • Często (występujące u maksymalnie 1 na 10 pacjentów):
    • Zespół mielodysplastyczny (choroba szpiku kostnego)
    • Neutropenia (zmniejszona liczba białych krwinek)
  • Rzadsze działania niepożądane obejmują:
    • Ostrą białaczkę szpikową
    • Pancytopenię (zmniejszenie liczby wszystkich rodzajów komórek krwi)
    • Suchość w jamie ustnej
    • Zespół rozpadu guza

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Billev Pharma ApS. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Lutetium (177Lu) chloride Billev z innymi lekami

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji chlorku lutetu (177Lu) z innymi lekami. Jednak ze względu na charakter leczenia, należy poinformować lekarza medycyny nuklearnej o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach planowanych do zastosowania. Jest to szczególnie istotne, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na przebieg badania lub leczenia.

Ulotka Lutetium (177Lu) chloride Billev – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Lutetium (177Lu) chloride Billev dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Lutetium (177Lu) chloride Billev dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz