Podmiot odpowiedzialny | AS Grindeks |
Kod ATC | N07AA |
Procedura | DCP |
Substancja | Ipidakryna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ipidacrine hydrochloride Grindeks?
Substancją czynną leku Ipidacrine hydrochloride Grindeks jest ipidakryny chlorowodorek (zwany dalej ipidakryną) i jest on odwracalnym inhibitorem cholinoesterazy. Stosuje się go u osób dorosłych:
• w leczeniu chorób obwodowego układu nerwowego (zapalenia nerwu, zapalenia wielonerwowego, polineuropatii, poliradikuloneuropatii, miastenii i zespołu miastenicznego o różnej etiologii);
• w leczeniu niektórych rodzajów paraliżu i niedowładów;
• przy organicznych uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego (OUN) z zaburzeniami ruchu w okresie rekonwalescencji;
• w leczeniu chorób demielinizacyjnych, jako element kompleksowej terapii;
Dodatkowo tabletki stosuje się u osób dorosłych:
• w leczeniu zaburzeń pamięci różnego pochodzenia (choroba Alzheimera i inne rodzaje otępienia starczego);
• w leczeniu atonii jelit.
Jaki jest skład Ipidacrine hydrochloride Grindeks, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną Ipidacrine hydrochloride Grindeks jest ipidakryny chlorowodorek.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Każda tabletka zawiera 20 mg ipidakryny chlorowodorku (w postaci jednowodnej).
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, wapnia stearynian.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, roztwór do wstrzykiwań
Każda ampułka (1 ml) zawiera 5 mg lub 15 mg ipidakryny chlorowodorku (w postaci jednowodnej).
Pozostałe składniki to: kwas solny (1M roztwór) (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Ipidacrine hydrochloride Grindeks – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dawki i czas trwania leczenia ustalany jest przez lekarza.
W przypadku leku w tabletkach obowiązuje podanie doustne. Tabletkę należy połknąć, najlepiej popijając wodą. Ten lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks jest również dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań domięśniowych (do mięśni) lub podskórnych (pod skórę). Lekarz zdecyduje, która postać farmaceutyczna Ipidacrine hydrochloride Grindeks jest bardziej odpowiednia dla pacjenta.
• Choroby obwodowego układu nerwowego, miastenia i zespół miasteniczny
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Zalecana dawka to 20 mg ipidakryny (1 tabletka), 1-3 razy dziennie.
Leczenie trwa od 1 do 2 miesięcy. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć kilkukrotnie w odstępach 1-2 miesięcy pomiędzy cyklami.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, roztwór do wstrzykiwań
Zalecana dawka wynosi 5-15 mg (1 mL Ipidacrine hydrochloride Grindeks, 5 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań lub 1 mL Ipidacrine hydrochloride Grindeks, 15 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań) 1-2 razy na dobę, podawana w postaci wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego. Leczenie trwa od 1 do 2 miesięcy. W razie potrzeby cykl leczenia można powtórzyć kilkukrotnie w odstępach 1-2 miesięcy pomiędzy cyklami.
15-30 mg (1-2 mL Ipidacrine hydrochloride Grindeks, 15 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań) może być podawany w postaci wstrzyknięcia domięśniowego lub podskórnego przez krótki okres w celu zapobiegania wystąpienia przełomu miastenicznego z ciężkim zaburzeniem złącza nerwowo-mięśniowego. Leczenie Ipidacrine hydrochloride Grindeks należy kontynuować stosując ten lek pod postacią tabletek, a dawkę można zwiększać do 20-40 mg (1-2 tabletki Ipidacrine hydrochloride Grindeks, 20 mg), 5-6 razy na dobę.
• W leczeniu niektórych rodzajów paraliżu i niedowładów, w okresie rekonwalescencji po organicznych uszkodzeniach OUN z zaburzeniami ruchu, w kompleksowym leczeniu chorób demielinizacyjnych
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Dawki i czas trwania leczenia należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i reakcji pacjenta. Dawkę dobową dobiera się indywidualnie, zwykle jest to 20 mg 2-3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa może wynosić 200 mg.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, roztwór do wstrzykiwań
Dawki i czas trwania leczenia należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i reakcji pacjenta. Leczenie rozpoczyna się od podania 1 mL roztworu 5 mg ipidakryny w postaci wstrzyknięcia domięśniowego dwa razy na dobę przez 10-14 dni, a następnie należy kontynuować leczenie stosując lek w postaci tabletek.
• Choroby demielinizacyjne, jako element kompleksowej terapii
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Dawki i czas trwania leczenia należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i reakcji pacjenta. Dawkę dobową dobiera się indywidualnie, zwykle jest to 20-40 mg 2-3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa może wynosić 200 mg.
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, roztwór do wstrzykiwań
Dawki i czas trwania leczenia należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i reakcji pacjenta. Leczenie rozpoczyna się od podania 1 mL roztworu 15 mg ipidakryny w postaci wstrzyknięcia domięśniowego dwa razy na dobę przez 10-15 dni, a następnie należy kontynuować leczenie stosując lek w postaci tabletek.
W przypadku, kiedy pacjent jest osobą w podeszłym wieku lub choruje na choroby wątroby lub nerek, zawsze powinien przyjmować ten lek dokładnie tak, jak zalecił lekarz. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
• Zaburzenia pamięci różnego pochodzenia (choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji starczej)
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Dawki i czas trwania leczenia należy dostosować do indywidualnej reakcji pacjenta. Dawkę dobową dobiera się indywidualnie, zwykle jest to 20 mg 2-3 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa może wynosić 200 mg. Czas trwania leczenia wynosi od 1 miesiąca do 1 roku.
• Atonia jelit
Ipidacrine hydrochloride Grindeks, tabletki
Zalecana dawka wynosi 20 mg (1 tabletka) 2-3 razy na dobę przez 1-2 tygodnie.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
W przypadku kiedy pacjent jest osobą w podeszłym wieku lub choruje na choroby wątroby lub nerek, zawsze powinien przyjmować ten lek dokładnie tak, jak zalecił lekarz. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki Ipidacrine hydrochloride Grindeks należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Znaczne przedawkowanie może powodować objawy „kryzysu cholinergicznego”, w tym skurcze oskrzeli, łzawienie oczu, nadmierną potliwość, zwężenie źrenic, oczopląs (mimowolny, szybki i powtarzający się ruch gałek ocznych), mimowolne wypróżnianie i oddawanie moczu, wymioty, wolne tętno, blok serca, nieprawidłowy rytm serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, niepokój ruchowy, lęk, pobudzenie, poczucie strachu, zaburzenia koordynacji ruchowej i równowagi, niewyraźną mowę, senność, osłabienie, drgawki i śpiączkę. Objawy mogą być łagodne.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ipidacrine hydrochloride Grindeks – czy mogę spożywać alkohol?
Alkohol może nasilać działania niepożądane tego leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ipidacrine hydrochloride Grindeks w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Ipidacrine hydrochloride Grindeks zwiększa napięcie i skurcze macicy i może prowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego nie powinien być przyjmowany w okresie ciąży (patrz: Kiedy nie przyjmować Ipidacrine hydrochloride Grindeks).
Karmienie piersią
Ten lek nie powinien być przyjmowany, jeśli pacjentka karmi piersią (patrz: Kiedy nie przyjmować Ipidacrine hydrochloride Grindeks).
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu ipidakryny na płodność u ludzi.
Ulotka Ipidacrine hydrochloride Grindeks – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ipidacrine hydrochloride Grindeks przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Ipidacrine hydrochloride Grindeks - 15 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Ipidacrini hydrochloridum monohydricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ipidacrine hydrochloride Grindeks m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Ipidacrine hydrochloride Grindeks - 15 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Ipidacrini hydrochloridum monohydricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ipidacrine hydrochloride Grindeks w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ipidacrine hydrochloride Grindeks - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ipidacrine hydrochloride Grindeks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.