Ultiva

Ultiva to lek znieczulający ogólnoustrojowo, który zawiera substancję czynną o nazwie remifentanil. Lek stosuje się w celu znieczulenia ogólnoustrojowego podczas operacji chirurgicznych. Ultiva jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Ultiva zawiera substancję czynną zwaną remifentanylem, należącą do grupy leków zwanych opioidami, które stosowane są w celu zniesienia czucia bólu. Ultiva różni się od innych leków z tej grupy bardzo szybkim rozpoczęciem i bardzo krótkim czasem działania.

Lek Ultiva stosowany jest:
– w celu zniesienia czucia bólu przed i w trakcie operacji
– w celu zniesienia czucia bólu u pacjentów w wieku 18 lat i powyżej, u których stosowana jest mechaniczna wentylacja w oddziałach intensywnej terapii.

Skład

Substancją czynną leku Ultiva jest remifentanyl (w postaci chlorowodorku remifentanylu).

– Ponadto lek zawiera glicynę i kwas solny rozcieńczony (do ustalenia odpowiedniego pH).
– Po rozcieńczeniu zgodnie z zaleceniami każdy mililitr roztworu zawiera 1 mg remifentanylu.

Dawkowanie

Pacjent nigdy nie stosuje tego leku samodzielnie. Lek będzie zawsze podany pacjentowi przez osobę wykwalifikowaną.

Lek Ultiva można podawać:
– w postaci pojedynczego wstrzyknięcia dożylnego
– w postaci ciągłego wlewu dożylnego. Lek jest wtedy podawany powoli przed długi czas.

Sposób podania leku oraz wielkość dawki, jaką pacjent otrzyma będzie zależeć od:
– rodzaju operacji lub leczenia w oddziale intensywnej terapii, jakiemu poddawany jest pacjent
– natężenia odczuwanego bólu

Dawka leku może być różna u poszczególnych pacjentów. Nie ma potrzeby dostosowywania dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

Przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku wszystkich silnych opioidowych środków przeciwbólowych, objawem przedawkowania produktu Ultiva jest zwiększenie farmakologicznego działania leku. Z powodu bardzo krótkiego czasu działania remifentanylu, potencjalne zagrożenie wynikające z przedawkowania leku występuje jedynie bezpośrednio po jego podaniu. Po odstawieniu leku powrót do stanu sprzed podania produktu następuje bardzo szybko – w ciągu 10 minut.

W przypadku przedawkowania lub podejrzenia przedawkowania, należy podjąć następujące działania: przerwać podawanie produktu Ultiva, zapewnić drożność dróg oddechowych, rozpocząć wentylację wspomaganą lub kontrolowaną z tlenem i utrzymywać należytą czynność układu krążenia. Jeśli zahamowanie ośrodka oddechowego związane jest ze sztywnością mięśniową, może być konieczne podanie środka blokującego przewodnictwo nerwowo-mięśniowe dla ułatwienia oddechu wspomaganego lub kontrolowanego. Można stosować płyny dożylne i środki wywołujące skurcz naczyń w leczeniu spadku ciśnienia, a także inne leczenie wspomagające.

W przypadku ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego i sztywności mięśniowej jako antidotum można podać dożylnie antagonistę receptora opioidowego, np. nalokson. Jest mało prawdopodobne, aby czas trwania zahamowania ośrodka oddechowego po przedawkowaniu produktu Ultiva był dłuższy niż czas działania antagonisty receptora opioidowego

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat związku stosowania leku Ultiva z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę lub karmi piersią, powinna porozmawiać z lekarzem.

Ulotka Ultiva

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Ultiva (forum)

Stosujesz Ultiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ultiva. Podziel się doświadczeniami na forum.