Fentanyl Pfizer

Fentanyl Pfizer to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, dostępny na receptę. Wykorzystywany jest w anestezjologii oraz w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu. Jego działanie jest około 100 razy silniejsze niż działanie morfiny. Fentanyl znajduje zastosowanie przed znieczuleniem ogólnym, podczas jego trwania, a także w opiece nad pacjentami na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W postaci plastrów i tabletek podpoliczkowych stosowany jest w leczeniu przewlekłego bólu, między innymi u pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Fentanyl należy do grupy silnych leków przeciwbólowych nazywanych opioidami.
Substancja czynna o działaniu przeciwbólowym, fentanyl, powoli przenika z systemu transdermalnego przez skórę do organizmu.

Dorośli
Fentanyl Pfizer stosuje się w leczeniu silnego, przewlekłego bólu, który może być odpowiednio leczony tylko silnymi lekami przeciwbólowymi (opioidami).

Dzieci
Długoterminowe leczenie silnego, przewlekłego bólu u dzieci od 2. roku życia, leczonych opioidami.

Skład

Substancją czynną jest fentanyl.

Fentanyl Pfizer, 12 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Każdy system transdermalny, plaster zawiera 1,375 mg fentanylu w plastrze o powierzchni 5 cm2 i uwalnia 12 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Fentanyl Pfizer, 25 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Każdy system transdermalny, plaster zawiera 2,75 mg fentanylu w plastrze o powierzchni 10 cm2 i uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Fentanyl Pfizer, 50 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Każdy system transdermalny, plaster zawiera 5,5 mg fentanylu w plastrze o powierzchni 20 cm2 i uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Fentanyl Pfizer, 75 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Każdy system transdermalny, plaster zawiera 8,25 mg fentanylu w plastrze o powierzchni 30 cm2 i uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Fentanyl Pfizer, 100 mikrogramów/godzinę, system transdermalny, plaster
Każdy system transdermalny, plaster zawiera 11 mg fentanylu w plastrze o powierzchni 40 cm2 i uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pozostałe składniki to:
Folia ochronna (usuwana)
Poli(tereftalan etylenu), fluoropolimer
Warstwa zewnętrzna
Poli(tereftalan etylu)/ kopolimer etylenu i octanu winylu
Tusz
Warstwa z substancją czynną
Klej silikonowy (poli(dimetylosiloksan), żywica silikonowa)
Dimetykon 350 CST
Membrana kontrolująca uwalnianie
Kopolimeru etylenu i octanu winylu
Warstwa pzylegająca
Klej silikonowy (poli(dimetylosiloksan), żywica krzemowa)
Dimetykon 350 CST
Folia ochronna (usuwana)
Poli(tereftalan etylenu), fluoropolimer

Dawkowanie

Lek Fentanyl Pfizer należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz określi, która dawka leku Fentanyl Pfizer jest najbardziej odpowiednia w oparciu o stopień nasilenia bólu, ogólny stan zdrowia i dotychczasowy sposób leczenia bólu.
W zależności od reakcji pacjenta może być konieczna zmiana dawki systemu transdermalnego lub liczby systemów transdermalnych. Działanie leku ustępuje w ciągu 24 godzin od nałożenia pierwszego systemu transdermalnego i zmniejsza się stopniowo po jego usunięciu. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

U pacjenta pierwszy system transdermalny zaczyna działać wolno. Może to trwać jeden dzień, w związku z tym lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych leków przeciwbólowych, dopóki system transdermalny z fentanylem nie osiągnie pełnego działania. Po tym czasie, lek Fentanyl Pfizer powinien łagodzić ból w sposób ciągły i pacjent powinien być w stanie odstawić przyjmowane dodatkowo leki przeciwbólowe. Czasami jednak nadal trzeba przyjmować dodatkowe leki przeciwbólowe.

Jak nakładać Fentanyl Pfizer:
– Należy znaleźć płaską powierzchnię skóry na górnej połowie ciała (tułowiu) lub górnej części ramienia, bez owłosienia, ran, plam lub innych zmian skórnych. Ta część ciała nie może być napromieniowana w wyniku radioterapii.
– Jeśli skóra jest owłosiona, należy obciąć włosy nożyczkami. Nie należy golić włosów, ponieważ golenie podrażnia skórę. Jeśli skóra wymaga oczyszczenia, umyć ją wodą. Nie używać mydła, olejków, balsamów, alkoholu ani innych środków myjących, które mogą wywołać podrażnienie.
Przed nałożeniem systemu transdermalnego należy dokładnie osuszyć skórę.
– System transdermalny należy nałożyć natychmiast po otwarciu opakowania. Po usunięciu warstwy zabezpieczającej nałożyć system transdermalny, przyciskając go mocno do skóry dłonią przez ok. 30 sekund, aby upewnić się, że dobrze przykleił się do skóry. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy brzegi systemu dokładnie przylegają do skóry.
– Plastrów nie należy rozcinać na mniejsze części, ponieważ jakość, skuteczność i bezpieczeństwo działania podzielonych plastrów nie została zbadana.
– Fentanyl Pfizer stosuje się przez 72 godziny (3 doby). Na zewnętrznym opakowaniu można wpisać datę i godzinę nałożenia systemu transdermalnego. Pomoże to zapamiętać, kiedy należy zmienić system transdermalny na nowy.
– Miejsca nałożenia systemu transdermalnego nie należy wystawiać na działanie zewnętrznych źródeł ciepła (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności“).
– System transdermalny jest chroniony zewnętrzną folią zabezpieczającą (wodoodporną) i w związku z tym może być noszony podczas kąpieli pod prysznicem.
– U dzieci plaster najlepiej aplikować w górnej części pleców, co zminimalizuje ryzyko usunięcia plastra przez dziecko.
Nie należy rozdzielać lub rozcinać plastrów. Nie należy stosować plastra, który został rozdzielony, rozcięty lub w jakikolwiek sposób uszkodzony.

Jak zmienić system transdermalny
– System transdermalny należy usunąć zgodnie z zaleceniami lekarza. W większości przypadków po 72 godzinach (3 dobach), u niektórych pacjentów – po 48 godzinach (2 dobach). Zazwyczaj system nie odkleja się sam. Jeśli fragmenty systemu transdermalnego pozostaną na skórze po jego zdjęciu, można je usunąć za pomocą dużej ilości mydła i wody.
– Przed nałożeniem nowego plastra należy zawsze usunąć stary.
– Plaster należy zmieniać zawsze o tej samej porze co 3 dni (72 godziny) lub 2 dni (48 godzin). – Należy zanotować dzień tygodnia, datę i godzinę naklejenia plastra, aby pamiętać o konieczności jego zmiany.
– Zużyty system transdermalny należy złożyć na pół, tak by jego brzegi skleiły się ze sobą, włożyć do opakowania zewnętrznego i wyrzucić, lub jeśli to możliwe zwrócić go do apteki.
– Nowy system transdermalny należy nałożyć zgodnie z powyższą instrukcją w innym miejscu na skórze. Przed nałożeniem systemu transdermalnego na to samo miejsce musi upłynąć co najmniej 7 dni.
Jeżeli plaster natychmiast się odklei lub jest uszkodzony, należy go wyrzucić i nakleić nowy plaster nad inną partię skóry.

Przedawkowanie

W przypadku nałożenia większej liczby systemów transdermalnych, niż zalecono, należy usunąć je i skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala, aby poradzić się na temat ryzyka.

Najczęstszym objawem przedawkowania są zaburzenia oddychania. Pacjent oddycha wówczas zbyt wolno lub zbyt płytko. W opisanej sytuacji należy niezwłocznie usunąć system transdermalny i porozumieć się z lekarzem. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza należy rozmawiać z pacjentem lub potrząsać nim, by pozostał przytomny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas stosowania leku Fentanyl Pfizer nie należy spożywać alkoholu. Równoczesne stosowanie leku Fentanyl Pfizer z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, na przykład zaburzeń oddychania, spadku ciśnienia krwi, głębokiego uspokojenia i śpiączki.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ma odpowiednich badań dotyczących stosowania fentanylu u kobiet w ciąży.
Nie należy stosować leku Fentanyl Pfizer podczas porodu, ponieważ fentanyl przenika przez łożysko i może spowodować depresję oddechową u nowonarodzonego dziecka. Nie należy stosować leku Fentanyl Pfizer w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.
Fentanyl przenika do mleka matki i może spowodować działania niepożądane u karmionego piersią dziecka, takie jak uspokojenie i depresję oddechową. Z tego względu należy przerwać karmienie piersią podczas leczenia i przez co najmniej 72 godziny od usunięcia plastra.

Ulotka Fentanyl Pfizer

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Fentanyl Pfizer (forum)

Stosujesz Fentanyl Pfizer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fentanyl Pfizer. Podziel się doświadczeniami na forum.