Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Krka, d.d., Novo mesto |
Kod ATC | A07EC01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Sulfasalazyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sulfasalazin EN Krka?
Sulfasalazin EN Krka jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym.
Sulfasalazin EN Krka jest połączeniem kwasu 5-aminosalicylowego z sulfapirydyną. Mniejsza część sulfasalazyny wchłania się w jelicie grubym i odkłada się głównie w tkance łącznej. Większa część leku ulega rozkładowi do kwasu 5-aminosalicylowego i sulfapirydyny, które łagodzą stan zapalny. Sulfapirydyna łagodzi układowy odczyn zapalny; przeciwzapalne działanie kwasu 5-aminosalicylowego, z powodu jego słabego wchłaniania, występuje tylko w jelicie grubym. Lek Sulfasalazin EN Krka nie działa przeciwbólowo.
Lek Sulfasalazin EN Krka stosowany jest w leczeniu:
– reumatoidalnego zapalenia stawów, opornego na leczenie z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
– chorób zapalnych jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna).
Jaki jest skład Sulfasalazin EN Krka, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest sulfasalazyna. Każda tabletka dojelitowa zawiera sulfasalazynę w postaci granulatu zpowidonem, co odpowiada 500 mg sulfasalazyny.
– Pozostałe składniki to skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, tytanu dwutlenek (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172), talk, trietylu cytrynian, makrogol 6000, karmeloza sodowa, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1).
Dawkowanie preparatu Sulfasalazin EN Krka – jak stosować ten lek?
Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Nie wolno zmieniać dawkowania lub przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Tabletki należy połykać w całości (nie należy ich żuć lub rozdrabiniać), ponieważ otoczka tabletki zmniejsza niepożądane działania na układ żołądkowo-jelitowy.
Tabletki należy zażywać w czasie posiłków popijając szklanką wody.
Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Objawami zatrucia mogą być: nudności, wymioty, krystaluria (tworzenie się kryształów w moczu), krwiomocz, skąpomocz i bezmocz, hipoglikemia, w pojedynczych przypadkach methemoglobinemia (utrata przez hemoglobinę zdolności do przenoszenia tlenu), sinica, objawy wątrobowe, sulfhemoglobinemia. Reakcje nadwrażliwości, takie jak zmiany w morfologii krwi (mogąca prowadzić do zgonu agranulocytoza – brak pewnego rodzaju krwinek białych, granulocytów), pokrzywka, zapalenie wielonerwowe, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
W przypadku zastosowania większej dawki leku Sulfasalazin EN Krka niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od występujących objawów lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sulfasalazin EN Krka – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać.
Podczas leczenia należy pić duże ilości płynów.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sulfasalazin EN Krka w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ponieważ ryzyko związane ze stosowaniem tego leku w okresie ciąży nie może być wykluczone, sulfasalazyna może być stosowana przez kobiety w ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.
Lek powoduje zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co może mieć wpływ na płodność. Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.
Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają w niewielkiej ilości do mleka matki. Nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowego dziecka.
U wcześniaków i u noworodków z żółtaczką fizjologiczną wskazana jest ostrożność. Zgłaszano występowanie krwawych stolców lub biegunki u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sulfasalazynę. W tych przypadkach, krwawe stolce lub biegunka ustąpiły u niemowląt po zakończeniu stosowania sulfasalazyny przez matkę.
Ulotka Sulfasalazin EN Krka – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Sulfasalazin EN Krka - 500 mg, Tabletki dojelitowe (Sulfasalazinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Sulfasalazin EN Krka - 500 mg, Tabletki dojelitowe (Sulfasalazinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Niedawno podczas wizyty lekarskiej otrzymałam ważną informację dotyczącą suplementacji przy stosowaniu tego leku. Lekarz poinformował mnie, że terapii powinno towarzyszyć przyjmowanie kwasu foliowego, który pomaga zmniejszyć obciążenie serca. Jest to istotne zalecenie mające na celu optymalizację leczenia i ochronę funkcji serca podczas kuracji.
Chciałbym podzielić się moim 27-letnim doświadczeniem w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), które obecnie osiągnęło IV stopień zaawansowania. Jako 65-latek mogę z perspektywy czasu ocenić skuteczność długoterminowej terapii Sulfasalazyną, którą stosuję nieprzerwanie od początku choroby.
Początkowo przyjmowałem lek w dawce 2 tabletek dziennie po 500 mg, jednak wraz z postępem choroby dawkowanie zostało zwiększone do 4 tabletek na dobę. Co niezwykle istotne, przez cały okres terapii nie zaobserwowałem żadnych znaczących skutków ubocznych, co jest ogromną zaletą tego preparatu.
Efektywność leku przy systematycznym stosowaniu jest zadziwiająca – choroba praktycznie nie ogranicza mojej aktywności fizycznej. Regularnie uprawiam narciarstwo zjazdowe, włącznie z trasami o wysokim stopniu trudności (czerwone stoki), oraz narciarstwo biegowe, pokonując dystanse 15-22 km w Jakuszycach. Jestem również aktywnym rowerzystą – w 2018 roku przejechałem łącznie 6700 km, a w 2017 roku 4700 km w sezonie wiosenno-jesiennym.
Wszelkie dolegliwości związane z RZS ujawniają się dopiero po przerwaniu terapii, co jednoznacznie potwierdza skuteczność leku. Przy mniejszym nasileniu objawów choroby wystarczające okazuje się zmniejszenie dawki do 2 tabletek dziennie, co pozwala na normalne funkcjonowanie.
Kluczową kwestią w terapii RZS jest utrzymanie regularnej aktywności fizycznej bez nadmiernego obciążania stawów. Warto podkreślić, że ciężka praca fizyczna jest przeciwwskazana – właśnie przy zachowaniu odpowiedniego balansu między aktywnością a odpoczynkiem lek wykazuje najwyższą skuteczność, co potwierdzają moje doświadczenia.
Moja historia pokazuje, że przy odpowiednim podejściu do choroby i systematycznym stosowaniu Sulfasalazyny można prowadzić aktywne życie pomimo zaawansowanego RZS. Z przyjemnością podzielę się dodatkowymi informacjami i odpowiem na pytania innych pacjentów na tym forum. Pozdrawiam serdecznie z Dolnego Śląska.
Choruję na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) od 19 lat i przeszłam przez szereg różnych terapii. Początkowo stosowałam Metotreksat w stopniowo zwiększanych dawkach. W trakcie leczenia przyjmowałam również Arechinę, kortykosteroidy oraz Aravę. Obecnie jestem na terapii Ebtreksat, jednak żaden z tych leków nie przyniósł znaczącej poprawy. Jedynie środki przeciwbólowe przynoszą mi ulgę – dopiero kilka godzin po ich zażyciu jestem w stanie w miarę swobodnie się poruszać.
Wiem, że dostępne są także leki biologiczne, jednak ze względu na ich wysoki koszt i brak refundacji w moim przypadku, nie mogę sobie na nie pozwolić. Lekarz zaproponował mi ostatnio terapię lekiem, który Pan stosuje, jednak mam wątpliwości co do zasadności jego wprowadzenia przy moim dotychczasowym braku odpowiedzi na standardowe leczenie. Czy w mojej sytuacji taka zmiana terapii ma szansę przynieść oczekiwane rezultaty?
Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku. Szczególnie interesuje mnie jego wpływ na parametry morfologiczne krwi. Czy podczas terapii występują znaczące wahania w wynikach badań? Zastanawiam się też nad ogólnym profilem bezpieczeństwa leku w długoterminowym stosowaniu.
Jako osoba zmagająca się z chorobą Stilla od 2016 roku, przechodziłam dotychczas terapię Metotreksatem w stopniowo zwiększanych dawkach. Obecnie mój lekarz prowadzący zalecił zmianę leczenia na Sulfasalazynę. Ta decyzja budzi we mnie pewne obawy i wątpliwości dotyczące skuteczności nowego leku w porównaniu z dotychczasowym schematem leczenia. Byłabym bardzo wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami innych pacjentów, którzy przeszli podobną zmianę terapii lub mają doświadczenie w stosowaniu Sulfasalazyny w leczeniu choroby Stilla. Szczególnie interesują mnie informacje na temat skuteczności leku, możliwych skutków ubocznych oraz ogólnego wpływu na jakość życia. Liczę na wsparcie i wymianę doświadczeń ze strony osób będących w podobnej sytuacji.
Od blisko trzech lat znajduję się pod wpływem terapii lekiem Sulfasalazin EN Krka w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Niestety, pomimo długotrwałego stosowania preparatu, nie zaobserwowałem znaczącej poprawy stanu zdrowia w kontekście objawów RZS. Co więcej, w ostatnim czasie pojawiły się niepokojące objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, które znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Do najpoważniejszych dolegliwości należą: uporczywe kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca w postaci arytmii oraz okresowo występujące duszności. Te niepokojące objawy kardiologiczne, w połączeniu z brakiem satysfakcjonującej skuteczności w leczeniu RZS, skłaniają mnie do poważnego rozważenia zaprzestania tej terapii. Sytuacja ta jest dla mnie szczególnie trudna, biorąc pod uwagę długi okres stosowania leku.
Od dłuższego czasu zmagam się z niepokojącymi objawami w postaci problemów z oddychaniem, przyspieszonej akcji serca oraz kłującego bólu w okolicy klatki piersiowej. Pomimo że wykonane badania diagnostyczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, niepokoję się, czy występujące dolegliwości mogą mieć związek z przyjmowaniem sulfasalazyny. Poszukuję informacji na temat potencjalnego wpływu tego leku na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, gdyż nasilające się objawy znacząco wpływają na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Czy ktoś z przyjmujących sulfasalazynę doświadczał podobnych objawów?