Sulfasalazin EN Krka

Sulfasalazin EN Krka to lek o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym, który jest dostępny na receptę. Jest to połączenie kwasu 5-aminosalicylowego z sulfapirydyną. Lek jest stosowany w leczeniu ostrych ataków i zaostrzeń choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i odbytnicy. Jest również wskazany w czasie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, jeżeli niesteroidowe leki przeciwzapalne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Sulfasalazin EN Krka jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym.

Sulfasalazin EN Krka jest połączeniem kwasu 5-aminosalicylowego z sulfapirydyną. Mniejsza część sulfasalazyny wchłania się w jelicie grubym i odkłada się głównie w tkance łącznej. Większa część leku ulega rozkładowi do kwasu 5-aminosalicylowego i sulfapirydyny, które łagodzą stan zapalny. Sulfapirydyna łagodzi układowy odczyn zapalny; przeciwzapalne działanie kwasu 5-aminosalicylowego, z powodu jego słabego wchłaniania, występuje tylko w jelicie grubym. Lek Sulfasalazin EN Krka nie działa przeciwbólowo.

Lek Sulfasalazin EN Krka stosowany jest w leczeniu:
reumatoidalnego zapalenia stawów, opornego na leczenie z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
– chorób zapalnych jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna).

Skład

– Substancją czynną leku jest sulfasalazyna. Każda tabletka dojelitowa zawiera sulfasalazynę w postaci granulatu zpowidonem, co odpowiada 500 mg sulfasalazyny.

– Pozostałe składniki to skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, tytanu dwutlenek (E 171), tlenek żelaza żółty (E 172), talk, trietylu cytrynian, makrogol 6000, karmeloza sodowa, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1).

Dawkowanie

Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Nie wolno zmieniać dawkowania lub przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Tabletki należy połykać w całości (nie należy ich żuć lub rozdrabiniać), ponieważ otoczka tabletki zmniejsza niepożądane działania na układ żołądkowo-jelitowy.

Tabletki należy zażywać w czasie posiłków popijając szklanką wody.

Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawami zatrucia mogą być: nudności, wymioty, krystaluria (tworzenie się kryształów w moczu), krwiomocz, skąpomocz i bezmocz, hipoglikemia, w pojedynczych przypadkach methemoglobinemia (utrata przez hemoglobinę zdolności do przenoszenia tlenu), sinica, objawy wątrobowe, sulfhemoglobinemia. Reakcje nadwrażliwości, takie jak zmiany w morfologii krwi (mogąca prowadzić do zgonu agranulocytoza – brak pewnego rodzaju krwinek białych, granulocytów), pokrzywka, zapalenie wielonerwowe, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

W przypadku zastosowania większej dawki leku Sulfasalazin EN Krka niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od występujących objawów lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości, nie wolno ich kruszyć ani łamać.

Podczas leczenia należy pić duże ilości płynów.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ponieważ ryzyko związane ze stosowaniem tego leku w okresie ciąży nie może być wykluczone, sulfasalazyna może być stosowana przez kobiety w ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności.

Lek powoduje zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, co może mieć wpływ na płodność. Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.

Sulfasalazyna i sulfapirydyna przenikają w niewielkiej ilości do mleka matki. Nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowego dziecka.

U wcześniaków i u noworodków z żółtaczką fizjologiczną wskazana jest ostrożność. Zgłaszano występowanie krwawych stolców lub biegunki u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sulfasalazynę. W tych przypadkach, krwawe stolce lub biegunka ustąpiły u niemowląt po zakończeniu stosowania sulfasalazyny przez matkę.

Ulotka Sulfasalazin EN Krka

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sulfasalazin EN Krka (forum)

Stosujesz Sulfasalazin EN Krka? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

7 komentarzy do “Sulfasalazin EN Krka”

 1. Mam 65 lat. Na RZS choruję od 27 lat, obecnie mam IV stopień rozwoju choroby. Sulfasalazynę biorę cały czas, na początku w mniejszych dawkach 2×1 obecnie 4×1 (cztery tabletki dziennie po 500 mg). Nie zauważyłem przez ten okres żadnych istotnych skutków ubocznych leku :-) Przy systematycznym braniu choroba praktycznie jakby nie istniała, jeżdżę na nartach zjazdowych (również czerwone stoki) i biegowych (trasy jednorazowo 15-22 km w Jakuszycach), rowerem przejeżdżam w sezonie (wiosna – lato – jesień) 6700 km w 2018r., 4700 km w 2017r.
  Problemy z RZS-em ujawniają się po zaprzestaniu brania Sulfasalazyny (niekiedy robię sobie przerwę w braniu).
  Tak więc skazany jestem na ciągłe branie tego leku, ogólnie oceniam (jak dotychczas) lek jako skuteczny i bez skutków ubocznych. Jeśli nasilenie choroby jest mniejsze to biorę mniejsze dawki 2×1 dziennie i to właściwie wystarcza aby normalnie móc funkcjonować w miarę normalnie. Co przyniesie przyszłość trudno przewidzieć.
  Jedna istotna uwaga, choroba ta wymaga ciągłego ruch bez obciążeń, jakakolwiek praca fizyczna wykluczona, wówczas branie tego leku ma sens i są wówczas pozytywne skutki, tak jak w moim przypadku.
  Jeśli ktoś ma pytania do mnie, chętnie odpowiem na tym forum
  Pozdrawiam z Dolnego Śląska.

  Odpowiedz
  • Ja choruje 19 lat na rzs metotreksan biore od poczatku w coraz wiekszych dawkach bralam arechine biore sterydy bralam arawe teraz biore ebtreksat i zadnej poprawy tylko leki przeciwbólowe pomagaja moge chodzic po paru godzinach od wziecia jest jeszcze biologia ale ten lek maja tylko ci co placa albo chodza prywatnie a na to mnie niestety nie stac teraz chca mi dac ten lek który pan bierze ale czy to ma sen nie wiem

   Odpowiedz
 2. właśnie lekarz zalecił mi rozpoczęcie leczenia Sulfasalazyną. Zdiagnozowano u mnie chorobę Stilla u dorosłych w 2016 roku i od tamtej pory zażywałam Metotreksat -w coraz większych dawkach :(
  Jakoś nie jestem przekonana co do tego leku… Może ktoś coś poradzić?… Jakaś podpowiedź?…

  Odpowiedz
 3. Biorę ten lek prawie od 3 lat. Czy w związku z RZS jest lepiej – nie
  bardzo. Natomiast serducho coraz bardziej siada: kołatanie, arytmia, duszności. Jestem bliska odstawienia.

  Odpowiedz
  • Od jakiegoś czasu mam problem z oddychaniem, serducho wali jak szalone i kuje mnie coś koło serca.
   Wyniki prawidłowe.
   Szukam info czy to może być od sulfasalazyny bo zaczynam się bać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sulfasalazin EN Krka. Podziel się doświadczeniami na forum.