Estradot

Estradot to lek w postaci plastrów przezskórnych zawierający estradiol, który jest naturalnym żeńskim hormonem. Lek ten uzupełnia niedobory estrogenu podczas menopauzy oraz łagodzi jej objawy. Ponadto, redukuje utratę masy kostnej i zapobiega miażdżycy. Estradot jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy i po niej. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Estradot. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Co to jest lek ESTRADOT
ESTRADOT to lek stosowany w hormonalnej terapii zastępczej. Zawiera on estradiol (kobiecy hormon należący do estrogenów) jest to system transdermalny w postaci plastra, do stosowania na skórę.

W jakim celu stosuje się lek ESTRADOT
ESTRADOT jest lekiem stosowanym w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), w podanych niżej sytuacjach.

Łagodzenie objawów menopauzy:
Lek ESTRADOT jest stosowany w celu złagodzenia ewentualnego dyskomfortu podczas i po menopauzie. Menopauza to naturalny stan występujący u wszystkich kobiet, zazwyczaj w wieku od 45 do 55 lat. Występuje on również u młodszych kobiet po chirurgicznym usunięciu jajników. Po menopauzie organizm kobiety wytwarza dużo mniej estrogenu niż we wcześniejszym okresie życia. Może to powodować nieprzyjemne objawy, takie jak uczucie gorąca na twarzy, szyi i klatce piersiowej, uderzenia gorąca (nagłe fale ciepła i potów na całym ciele), problemy ze snem, drażliwość i depresja. Podanie estrogenów może zmniejszać lub eliminować te objawy.

Profilaktyka osteoporozy:
Po ukończeniu 40 lat, a zwłaszcza po menopauzie u niektórych kobiet rozwija się osteoporoza. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta w sytuacji braku estrogenów. Przyjmowanie estrogenów po menopauzie spowalnia utratę tkanki kostnej i może pomóc w zapobieganiu osteoporozie.

Lekarz omówi z Panią korzyści i ryzyko związane z leczeniem lekiem ESTRADOT oraz inne możliwości leczenia przed rozpoczęciem terapii.

W razie jakichkolwiek pytań o sposób działania leku ESTRADOT i przyczynę przepisania tego leku przez lekarza, należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

Jak działa ESTRADOT
Po naklejeniu plastra ESTRADOT na skórę, uwalniane są z niego małe ilości estradiolu, które przenikają przez skórę i dostają się do krwiobiegu. Estradiol jest identyczny, jak hormon naturalnie wytwarzany przez jajniki w okresie przed menopauzą.

Badania kontrolne podczas leczenia lekiem ESTRADOT
• Lekarz przeprowadzi u Pani badanie piersi i badanie ginekologiczne. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważy Pani jakieś zmiany.
• Jeśli wystąpi krwawienie lub jeśli początkowe krwawienie bądź plamienie nie ustanie po kilku miesiącach leczenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi, aby w razie konieczności dokonał ponownej oceny zasadności leczenia.
• Należy dużo wcześniej zgłosić lekarzowi konieczność planowanego pobytu w szpitalu lub operacji. Jeśli pacjentka zostanie przyjęta do szpitala w trybie nagłym, należy powiedzieć lekarzowi izby przyjęć o stosowaniu leku ESTRADOT. Nie należy wznawiać leczenia lekiem ESTRADOT zanim pacjentka nie odzyska pełnej sprawności ruchowej.

Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty z wszelkimi dalszymi pytaniami.

Jaki jest skład Estradot, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku ESTRADOT jest półwodzian estradiolu.
– Pozostałe składniki leku zawarte w warstwie przylepnej plastra to: klej akrylowy, klej silikonowy, alkohol oleinowy, glikol dipropylenowy i powidon.
Warstwa zewnętrzna składa się z kopolimeru etylenowinylooctanu/polietylenu i kopolimeru chlorku winylidenu/chlorku winylu.
Warstwa ochronna (zabezpieczająca powierzchnię uwalniania leku), którą należy zdjąć przed nalepieniem plastra na skórę to powłoka poliestrowa pokryta fluoropolimerem.

Te informacje mogą różnić się w niektórych krajach.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Estradot – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjentka przyjęła większą ilość leku Estradiol+Norethisterone acetate Sandozniż powinna, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie leku Estradiol+Norethisterone acetate Sandoz może powodować nudności lub wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Estradot – czy mogę spożywać alkohol?

Ze względu na drogę podania, przedawkowanie leku ESTRADOT jest mało prawdopodobne. Jeśli jednak dojdzie do przedawkowania, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Estradot w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku ESTRADOT, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciąże. Stosowanie leku ESTRADOT podczas ciąży może spowodować wady wrodzone u nienarodzonego dziecka.
Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku ESTRADOT.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.
Lek ESTRADOT nie jest środkiem antykoncepcyjnym i nie zapobiega ciąży.
Jeśli pacjentka przyjmuje pigułki antykoncepcyjne lub stosuje inne hormonalne środki antykoncepcyjne, konieczne będzie stosowanie innej, niehormonalnej metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem ESTRADOT. Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Estradot

Ulotka Estradot – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Estradot przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Estradot m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Estradot w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Estradot

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Estradot? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Estradot. Podziel się doświadczeniami na forum.