Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Shionogi B.V. |
Kod ATC | A06AH05 |
Procedura | CEN |
Substancja | Naldemedyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rizmoic?
Lek Rizmoic zawiera substancję czynną naldemedynę.
Jest to lek stosowany u osób dorosłych w leczeniu zaparć spowodowanych lekami przeciwbólowymi, które są nazywane opioidami (np. morfina, oksykodon, fentanyl, tramadol, kodeina, hydromorfon, metadon).
Stosowane leki opioidowe o działaniu przeciwbólowym mogą wywoływać następujące objawy:
– zmniejszenie częstości wypróżniania,
– twarde stolce,
– ból brzucha,
– ból w odbytnicy podczas wydalania twardych stolców,
– odczucie obecności stolca w odbytnicy po wypróżnieniu.
Lek Rizmoic może być stosowany u pacjentów przyjmujących leki opioidowe w leczeniu bólu nowotworowego lub przewlekłego bólu nienowotworowego po wcześniejszym leczeniu z wykorzystaniem środków przeczyszczających.
Jaki jest skład Rizmoic, jakie substancje zawiera?
Każda tabletka zawiera 200 mikrogramów naldemedyny (w postaci tosylanu).
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: mannitol, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana (patrz punkt 2, część „Lek Rizmoic zawiera sód”) i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, talk oraz żelaza tlenek żółty (E172).
Dawkowanie preparatu Rizmoic – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
• Zalecana dawka to jedna tabletka 200 mikrogramów raz na dobę.
• Pacjent może przyjmować lek Rizmoic łącznie ze środkami przeczyszczającymi lub bez nich.
• Nie ma potrzeby zmiany dawki leku opioidowego przed rozpoczęciem stosowania leku Rizmoic.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął więcej leku Rizmoic niż zalecane, powinien porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala. Pacjenci będą monitorowani w kierunku wystąpienia objawów odstawienia opioidów (patrz punkt 2 ulotki, część „Ostrzeżenia i środki ostrożności” oraz punkt 4 ulotki).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rizmoic – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Rizmoic można przyjmować o dowolnej porze dnia w czasie posiłku lub między posiłkami. Jednakże, po rozpoczęciu przyjmowania leku należy go przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Podczas przyjmowania leku Rizmoic nie należy pić dużych ilości soku grejpfrutowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Rizmoic w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Wpływ leku na kobiety w ciąży nie jest znany. Lekarz doradzi, czy pacjentka może stosować lek Rizmoic w okresie ciąży.
Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Rizmoic, ponieważ nie wiadomo, czy naldemedyna przenika do mleka. Jeżeli pacjentka karmi piersią powinna skonsultować się lekarzem.
Prowadzenie pojazdów
Lek Rizmoic nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Ulotka Rizmoic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Rizmoic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Rizmoic dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosuję lek zgodnie z zaleceniami lekarza, jednak jego skuteczność budzi moje poważne wątpliwości. Jedynym zauważalnym efektem jest ból brzucha, natomiast problem zaparć systematycznie się nasila. Wypróżnienie mogę uzyskać wyłącznie stosując coraz silniejsze środki przeczyszczające lub czasowo odstawiając opioidy, przy czym obie opcje są dla mnie niezwykle uciążliwe. Czuję się uwięziony w tej sytuacji i jestem coraz bardziej wyczerpany. Z perspektywy czasu zastanawiam się, czy rozpoczęcie tej terapii było właściwą decyzją.
Stosowałem Rizmoic w terapii przewlekłych zaparć, jednak efekty uboczne okazały się zbyt uciążliwe. Mimo że lek skutecznie zadziałał na problem zaparć, wywołał intensywny ból brzucha, który w połączeniu z moimi dolegliwościami związanymi z chłoniakiem stał się nie do zniesienia. Skuteczność leku jest niezaprzeczalna, ale komfort życia znacząco się pogorszył. Poszukuję alternatywnego rozwiązania, które będzie równie skuteczne, ale łagodniejsze dla organizmu. Moje doświadczenie z tym lekiem niestety nie należy do pozytywnych i zmuszony jestem szukać innego preparatu.
Chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na temat leku Rizmoic. Pierwszą kwestią, która zwraca uwagę, jest niezbyt praktyczne opakowanie zawierające 28 tabletek, co może być problematyczne przy długotrwałej terapii. Lek, będący stosunkowo nowym preparatem na rynku, kosztuje około 250 złotych. Uważam, że przy takiej cenie powinien być bardziej dostępny dla pacjentów, na przykład poprzez większe zniżki refundacyjne.
Na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych preparatów wartych rozważenia. Z moich obserwacji wynika, że w przypadku tego typu leków często mamy do czynienia z terapią długoterminową, której skuteczność może być różna u poszczególnych pacjentów. Podobnie jest w przypadku syropów na zbliżone dolegliwości – wymagają systematycznego stosowania, a efekty nie zawsze są zadowalające.
Najbardziej kontrowersyjną kwestią pozostaje wysoka cena leku, szczególnie w kontekście innych kosztownych terapii dostępnych na rynku farmaceutycznym. Moim zdaniem system refundacji takich preparatów wymaga gruntownego przemyślenia, aby uczynić je bardziej dostępnymi dla potrzebujących pacjentów.