Eferox

Eferox to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy – tyroksyny. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy we wszystkich postaciach niedoczynności tarczycy, znanym jako hipotyroidyzm. Wskazania do stosowania obejmują wrodzoną niedoczynność tarczycy u niemowląt oraz nabytą niedoczynność tarczycy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Eferox jest lekiem na receptę.

Eltroxin

Eltroxin to lek na receptę, którego substancją czynną jest lewotyroksyna sodowa (Levothyroxinum natricum). Jest to syntetyczny hormon tarczycy, który wpływa na wiele funkcji organizmu, głównie związanych ze wzrostem i przemianą materii. Stosowany jest w leczeniu niedoczynności tarczycy, stanu, w którym tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości tyroksyny. Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Euthyrox N

Euthyrox N to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który jest stosowany do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Ma on takie samo działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie. Stosuje się go w przypadku braku lub niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, w niedoczynności tarczycy, w niektórych postaciach guzów tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w zapaleniu tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Jodid

Jodid to lek dostępny na receptę, który zawiera jodek potasu. Jest stosowany w leczeniu chorób tarczycy związanych z niedoborem jodu, takich jak wole. Lek ten pomaga zapobiegać powstawaniu wola z niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania, takim jak ciąża i karmienie piersią. Jodid jest również stosowany do zapobiegania nawrotom wola po zakończeniu leczenia farmakologicznego lub po operacji chirurgicznej wola zależnego od niedoboru jodu.

Letrox

Letrox to lek, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Działa ona identycznie jak naturalnie występujący hormon produkowany w tarczycy. Główne wskazanie do stosowania to terapia zastępcza, a także uzupełniająca w czasie niedoczynności tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Novothyral

Novothyral to lek w postaci tabletek, który zawiera dwa hormony tarczycy – lewotyroksynę i liotyroninę. Te hormony mają wpływ na wzrost, rozwój i metabolizm organizmu. Lek jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia, zarówno pierwotnej jak i wtórnej, a także w leczeniu i profilaktyce nawracającego wola. Novothyral jest dostępny na receptę.

Novothyral 75

Novothyral 75 to lek zawierający dwa hormony tarczycy: lewotyroksynę i liotyroninę, które są identyczne z naturalnymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę. Lek jest stosowany w leczeniu substytucyjnym wszystkich postaci niedoczynności tarczycy, wola obojętnego miąższowego i guzkowego, wola Hashimoto oraz w leczeniu supresyjnym niektórych przypadków raka tarczycy. Jest szczególnie użyteczny w inicjacji leczenia u chorych z ciężką niedoczynnością tarczycy. Novothyral 75 jest dostępny na receptę.

Oroxine

Oroxine to lek na receptę, który zawiera hormon tarczycy jako substancję czynną. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy oraz łagodzenia zaburzeń czynności tarczycy. Oroxine znajduje zastosowanie w leczeniu różnych postaci niedoczynności tarczycy oraz po usunięciu tarczycy. Ponadto, może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom wola po operacji wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy.

TIROSINT SOL

Tirosint Sol to lek w postaci roztworu doustnego, który zawiera lewotyroksynę, będącą syntetycznym analogiem naturalnej tyroksyny (T4) – hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy, łagodnego wola w stanie eutyreozy, a także w zapobieganiu nawrotowi wola po operacji. Lek jest dostępny na receptę.

Wolarex

Wolarex to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, zapobieganiu nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, leczeniu wola obojętnego oraz terapii zastępczej i supresyjnej złośliwego raka tarczycy. Wolarex jest dostępny na receptę.

Niedoczynność tarczycy – badania diagnostyczne, objawy i zasady leczenia

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którym gruczoł tarczowy wytwarza zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Dotyka ona znacznie częściej kobiety niż mężczyzn – występuje u około 5% dorosłych kobiet i zaledwie 1% mężczyzn. Choć częstość niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem, szczególnie po 60. roku życia, może dotknąć także osoby młode i dzieci. Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych – zaburzeń metabolicznych, problemów sercowo-naczyniowych, niepłodności, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączki. Dzięki nowoczesnej diagnostyce, odpowiednio dobranej farmakoterapii i modyfikacjom stylu życia, większość pacjentów może prowadzić normalne, aktywne życie pomimo tej przewlekłej choroby.

kobieta z niedoczynnością tarczycy

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Przyczyny niedoczynności tarczycy mogą być różnorodne, ale najczęściej występujące w Polsce to:

Choroba Hashimoto

Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto) stanowi najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy. Jest to schorzenie, w którym układ odpornościowy wytwarza przeciwciała atakujące własną tarczycę. W wyniku długotrwałego procesu zapalnego dochodzi do stopniowego niszczenia miąższu gruczołu i upośledzenia produkcji hormonów. Choroba ta ma podłoże genetyczne i często występuje rodzinnie.

Stan po leczeniu operacyjnym

Usunięcie całości lub części tarczycy (tyroidektomia) z powodu wola guzkowego, choroby Gravesa-Basedowa czy raka tarczycy nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. W zależności od zakresu operacji (całkowite lub częściowe usunięcie gruczołu), niedoczynność może być całkowita lub częściowa.

Stan po leczeniu jodem promieniotwórczym

Terapia radiojodem (I-131) stosowana w chorobie Gravesa-Basedowa lub wolu guzkowym nadczynnym może prowadzić do niedoczynności tarczycy, ponieważ jod promieniotwórczy niszczy komórki tarczycy produkujące hormony.

Rzadsze przyczyny

Do rzadszych przyczyn niedoczynności tarczycy zaliczamy:

  • Inne zapalenia tarczycy (np. podostre, poporodowe) – w tych przypadkach niedoczynność może być przemijająca
  • Polekową niedoczynność tarczycy (wywołaną np. przez amiodaron, interferon)
  • Wrodzoną niedoczynność tarczycy
  • Niedobór jodu (rzadko spotykany w krajach rozwiniętych)
  • Wtórną niedoczynność w przebiegu chorób przysadki

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy mogą rozwijać się powoli, nawet przez kilka lat, co często utrudnia rozpoznanie choroby we wczesnym stadium. Symptomy są niespecyficzne i mogą być różnie nasilone u poszczególnych pacjentów.

Główne objawy kliniczne niedoczynności tarczycy:

  • Uczucie ciągłego zmęczenia i senności
  • Zwiększona wrażliwość na zimno
  • Suchość, bladość i łuszczenie się skóry
  • Obrzęki twarzy i kończyn
  • Przyrost masy ciała pomimo niezmienionej diety
  • Zaparcia
  • Spowolnienie mowy i myślenia
  • Zaburzenia pamięci i koncentracji
  • Obniżony nastrój, apatia lub depresja
  • Bóle mięśniowe i stawowe
  • Bradykardia (zwolniona akcja serca) i obniżone ciśnienie tętnicze
  • Zwiększone wypadanie włosów, łamliwość paznokci
  • Zaburzenia miesiączkowania i płodności u kobiet
  • Zmniejszone libido

U osób starszych objawy mogą być mniej charakterystyczne i przypominać normalne procesy starzenia lub depresję. U dzieci niedoczynność może objawiać się zaburzeniami wzrostu i rozwoju psychomotorycznego.

Diagnostyka niedoczynności tarczycy

Diagnoza niedoczynności tarczycy opiera się na kilku kluczowych elementach:

Wywiad i badanie fizykalne

Lekarz zbiera szczegółowe informacje o objawach, ich czasie trwania, przebytych chorobach, przyjmowanych lekach oraz występowaniu chorób tarczycy w rodzinie. Podczas badania fizykalnego szczególną uwagę zwraca się na ocenę tarczycy, skóry, tętna, ciśnienia tętniczego oraz masy ciała.

Badania laboratoryjne

Badania podstawowe:

  • TSH (hormon tyreotropowy) – najważniejszy marker w diagnostyce chorób tarczycy. Podwyższone stężenie TSH sugeruje niedoczynność tarczycy pochodzenia obwodowego (pierwotną).
  • fT4 (wolna tyroksyna) – obniżone stężenie potwierdza niedoczynność tarczycy.
  • fT3 (wolna trijodotyronina) – zazwyczaj również obniżona w niedoczynności, choć nie zawsze w jednakowym stopniu co fT4.

Badania dodatkowe:

  • Przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) – podwyższone w chorobie Hashimoto.
  • Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) – często podwyższone w chorobie Hashimoto.
  • Profil lipidowy – w niedoczynności tarczycy często stwierdza się podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL.
  • Morfologia krwi – może wykazać niedokrwistość mikrocytarną lub makrocytarną.
  • Prolaktyna – czasem podwyższona w niedoczynności tarczycy.

Badania obrazowe

  • USG tarczycy – pozwala ocenić wielkość, strukturę i echogeniczność gruczołu. W chorobie Hashimoto zazwyczaj stwierdza się zmniejszoną echogeniczność i niejednorodną strukturę miąższu.
  • Scyntygrafia tarczycy – rzadziej stosowana, przydatna przy podejrzeniu ektopowej tkanki tarczycowej lub guzków.
  • Biopsja cienkoigłowa tarczycy – wykonywana przy podejrzeniu zmian nowotworowych.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów tarczycy. Jest to terapia substytucyjna, która w większości przypadków musi być prowadzona do końca życia.

Farmakoterapia

Podstawowy lek – lewotyroksyna

Lewotyroksyna (L-tyroksyna, LT4) jest syntetycznym odpowiednikiem hormonu T4 produkowanego przez tarczycę. To podstawowy lek stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, dostępny w Polsce pod nazwami handlowymi jak Euthyrox, Letrox czy Eltroxin.

Najważniejsze zasady stosowania lewotyroksyny:

  • Lek przyjmuje się raz dziennie, rano, na czczo, 30-60 minut przed pierwszym posiłkiem
  • Dawka początkowa jest ustalana indywidualnie przez lekarza, zależy od wieku pacjenta, masy ciała, stopnia niedoczynności i chorób współistniejących
  • U młodych, zdrowych pacjentów można rozpocząć od pełnej dawki (zwykle 1,6-1,8 μg/kg masy ciała)
  • U osób starszych lub z chorobami serca dawkę zwiększa się stopniowo, rozpoczynając od małych dawek (12,5-25 μg dziennie)
  • Należy unikać przyjmowania innych leków jednocześnie z lewotyroksyną, szczególnie preparatów żelaza, wapnia, leków zobojętniających i inhibitorów pompy protonowej

Inne preparaty stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy

  • Liotyronina (L-trijodotyronina, LT3) – syntetyczny odpowiednik hormonu T3, rzadziej stosowany, głównie w specyficznych przypadkach
  • Preparaty złożone zawierające LT4 i LT3 (np. Novothyral) – stosowane u wybranych pacjentów, którzy nie osiągają pełnej poprawy klinicznej przy monoterapii lewotyroksyną

Monitorowanie leczenia

Skuteczność leczenia niedoczynności tarczycy monitoruje się poprzez:

  • Kontrolę stężenia TSH – celem jest utrzymanie TSH w granicach normy laboratoryjnej (zwykle 0,4-4,0 mIU/l)
  • Badanie stężenia fT4 – pomocniczo
  • Ocenę kliniczną – ustępowanie objawów niedoczynności

Kontrolne badania TSH wykonuje się:

  • Po rozpoczęciu leczenia lub zmianie dawki – co 6-8 tygodni
  • Po osiągnięciu stabilizacji – co 6-12 miesięcy

Dieta i styl życia

Oprócz farmakoterapii, istotne znaczenie w leczeniu niedoczynności tarczycy mają:

Zbilansowana dieta

  • Odpowiednia podaż jodu (ale bez nadmiaru)
  • Ograniczenie produktów goitrogennych, które mogą hamować funkcję tarczycy (np. surowa kapusta, brukselka, brokuły, kalafior, rzepa w dużych ilościach)
  • Dostarczanie niezbędnych składników odżywczych (selen, cynk, żelazo, witamina D)
  • Kontrola kaloryczności posiłków ze względu na obniżony metabolizm

Aktywność fizyczna

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna pomaga w:

  • Utrzymaniu prawidłowej masy ciała
  • Poprawie samopoczucia
  • Zwiększeniu wrażliwości tkanek na hormony tarczycy

Suplementacja

W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić suplementację:

  • Selenu – ważnego dla prawidłowej funkcji tarczycy
  • Witaminy D – często występuje jej niedobór u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy
  • Żelaza – przy współistniejącej anemii

Czy niedoczynność tarczycy można całkowicie wyleczyć?

Całkowite wyleczenie niedoczynności tarczycy zależy od jej przyczyny. W większości przypadków jest to stan przewlekły, wymagający dożywotniego leczenia substytucyjnego.

Możliwość wyleczenia istnieje w przypadku:

  • Przemijającej niedoczynności w przebiegu poporodowego zapalenia tarczycy
  • Podostrego zapalenia tarczycy
  • Polekowej niedoczynności tarczycy po odstawieniu leku ją wywołującego
  • Niedoczynności spowodowanej niedoborem jodu po uzupełnieniu jego niedoboru

Natomiast w przypadku:

  • Choroby Hashimoto
  • Stanu po całkowitym usunięciu tarczycy
  • Stanu po leczeniu radiojodem
  • Wrodzonej niedoczynności tarczycy

leczenie jest zazwyczaj dożywotnie, a celem jest substytucja hormonów i utrzymanie eutyreozy (prawidłowej czynności tarczycy).

Niedoczynność tarczycy w szczególnych sytuacjach klinicznych

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy w ciąży wymaga szczególnej uwagi, ponieważ prawidłowa czynność tarczycy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu, zwłaszcza jego układu nerwowego. Zalecenia obejmują:

  • Planowanie ciąży dopiero po wyrównaniu czynności tarczycy
  • Zwiększenie dawki lewotyroksyny (zazwyczaj o 25-50%) po stwierdzeniu ciąży
  • Częstsze kontrole TSH i fT4 – co 4-6 tygodni
  • Utrzymywanie TSH w niższych granicach normy (optymalnie poniżej 2,5 mIU/l)

Niedoczynność tarczycy u osób starszych

U osób starszych niedoczynność tarczycy może mieć odmienny przebieg:

  • Objawy mogą być mniej charakterystyczne
  • Często dominują symptomy ze strony układu sercowo-naczyniowego
  • Leczenie rozpoczyna się od mniejszych dawek lewotyroksyny (12,5-25 μg)
  • Dawkę zwiększa się bardzo powoli, co 4-8 tygodni

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci wymaga szczególnie uważnego leczenia:

  • Wrodzona niedoczynność tarczycy musi być rozpoznana jak najwcześniej (badania przesiewowe u noworodków)
  • Dawkowanie lewotyroksyny jest wyższe w przeliczeniu na kg masy ciała niż u dorosłych
  • Regularne kontrole są niezbędne do monitorowania wzrostu i rozwoju psychomotorycznego

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy niedoczynność tarczycy wpływa na płodność?

Tak, nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń owulacji, nieprawidłowych cykli miesiączkowych i trudności w zajściu w ciążę. U mężczyzn może powodować zmniejszenie libido i jakości nasienia. Odpowiednie leczenie substytucyjne przywraca prawidłową płodność w większości przypadków.

Czy mogę odstawić leki na niedoczynność tarczycy, gdy poczuję się lepiej?

Nie należy samodzielnie odstawiać leków na niedoczynność tarczycy. W większości przypadków terapia jest dożywotnia. Nawet jeśli objawy ustąpią, jest to efekt prawidłowego leczenia, a nie wyleczenia choroby. Odstawienie leków prowadzi do nawrotu objawów niedoczynności.

Jak przyjmować lewotyroksynę, aby była najskuteczniejsza?

Lewotyroksynę należy przyjmować rano, na czczo, około 30-60 minut przed pierwszym posiłkiem, popijając wodą. Należy zachować odstęp minimum 4 godzin między przyjęciem lewotyroksyny a preparatami zawierającymi żelazo, wapń, magnez oraz lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy.

Czy niedoczynność tarczycy powoduje tycie?

Tak, nieleczona niedoczynność tarczycy często prowadzi do przyrostu masy ciała, nawet bez zwiększania kaloryczności diety. Wynika to ze spowolnienia metabolizmu i tendencji do zatrzymywania wody w organizmie. Po właściwym wyrównaniu czynności tarczycy, metabolizm wraca do normy, co ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Czy dieta bezglutenowa pomaga w leczeniu choroby Hashimoto?

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych, że dieta bezglutenowa wpływa na przebieg choroby Hashimoto u wszystkich pacjentów. Jednak u osób z celiakią lub nieceliakową nadwrażliwością na gluten, eliminacja glutenu może zmniejszyć stan zapalny w organizmie i poprawić wchłanianie lewotyroksyny. Decyzję o stosowaniu diety bezglutenowej powinno się konsultować z lekarzem.

Jakie badania należy wykonywać regularnie przy niedoczynności tarczycy?

Podstawowym badaniem kontrolnym jest oznaczenie stężenia TSH. Po ustaleniu optymalnej dawki leku, badanie to wykonuje się zwykle co 6-12 miesięcy. Okresowo lekarz może zlecić również oznaczenie fT4, przeciwciał anty-TPO oraz USG tarczycy. Warto też kontrolować profil lipidowy i morfologię krwi.

Czy stres wpływa na funkcję tarczycy?

Tak, przewlekły stres może negatywnie wpływać na funkcję tarczycy. Podczas stresu dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą nasilać objawy autoimmunologicznych chorób tarczycy. Techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna i odpowiedni wypoczynek mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu stresu.

Czy można stosować leki na niedoczynność tarczycy w ciąży?

Tak, nie tylko można, ale wręcz należy stosować leki na niedoczynność tarczycy w ciąży. Odpowiednie leczenie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dawka leku jest często zwiększana w czasie ciąży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Leczenie musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza.

Kiedy najlepiej wykonywać badania kontrolne TSH?

Badanie TSH najlepiej wykonywać rano, na czczo. Jeśli przyjmuje się lewotyroksynę, badanie powinno się wykonać przed przyjęciem porannej dawki leku. Dla wiarygodności wyników ważne jest, aby badania kontrolne były wykonywane w podobnych warunkach.

Czy niedoczynność tarczycy może prowadzić do depresji?

Tak, niedoczynność tarczycy często wiąże się z objawami depresyjnymi, takimi jak obniżony nastrój, apatia, zmęczenie, zaburzenia snu czy problemy z koncentracją. U pacjentów z depresją oporną na leczenie warto wykluczyć niedoczynność tarczycy. Właściwe leczenie substytucyjne zazwyczaj prowadzi do poprawy stanu psychicznego.