Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyRAFARM S.A.
Kod ATCC10BA06
ProceduraDCP
SubstancjaEzetymib, Rozuwastatyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM?

Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM to złożony lek zawierający dwie substancje czynne: rosuwastatynę z grupy statyn oraz ezetymib. Lek ten jest stosowany w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, gdy sama dieta nie wystarcza do osiągnięcia prawidłowych wartości.

Preparat działa dwutorowo – zmniejsza ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie oraz ogranicza jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jest stosowany u pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią oraz u osób z chorobą serca w celu zmniejszenia ryzyka zawału, udaru mózgu lub konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego poprawiającego przepływ krwi w sercu. Jest to lek wydawany wyłącznie na receptę i powinien być przyjmowany pod ścisłą kontrolą lekarza wraz z odpowiednią dietą niskocholesterolową.

Jaki jest skład Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:

  • Rosuwastatyna (w postaci rosuwastatyny wapniowej) w dawce 5 mg, 10 mg lub 20 mg
  • Ezetymib w stałej dawce 10 mg

Pozostałe składniki pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krospowidon typ A, powidon K-30, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka dobowa u dorosłych to jedna tabletka o określonej mocy przyjmowana raz dziennie. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Ważne jest, aby przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia.

W czasie stosowania leku należy kontynuować dietę niskocholesterolową i zachowywać aktywność fizyczną. Konieczne są regularne kontrole stężenia cholesterolu, aby upewnić się, że udało się uzyskać i utrzymać prawidłową wartość tego wskaźnika.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, gdyż może być konieczna pomoc medyczna. W przypadku pominięcia dawki leku, następną tabletkę należy przyjąć o właściwej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku należy przestrzegać diety niskocholesterolowej oraz zachować aktywność fizyczną. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku regularnego spożywania dużych ilości alkoholu, gdyż może to wpływać na działanie leku. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym lekarza. Podczas stosowania leku należy stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego, dlatego nie należy go stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM może powodować działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

  • Bóle głowy i zawroty głowy
  • Zaparcia, nudności, bóle brzucha
  • Bóle mięśni i osłabienie
  • Zmęczenie
  • Zwiększenie wyników niektórych badań krwi oceniających czynność wątroby

Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej lub nietypowych bólów mięśni.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu RAFARM S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM z innymi lekami

Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie w przypadku:

Ulotka Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM - 5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, 20 mg + 10 mg, Tabletki (Rosuvastatinum + Ezetimibum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Rosuvastatin + Ezetimibe RAFARM - 5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg, 20 mg + 10 mg, Tabletki (Rosuvastatinum + Ezetimibum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz