Plenvu

Lek Plenvu zawiera kilka substancji czynnych: makrogol 3350, sodu askorbinian, sodu siarczan bezwodny, kwas askorbowy, sodu chlorek i potasu chlorek.

Lek Plenvu jest środkiem przeczyszczającym.

Lek Plenvu jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w wieku od 18 lat przed jakimkolwiek zabiegiem klinicznym wymagającym oczyszczenia jelita.

Lek Plenvu oczyszcza jelito poprzez wywoływanie biegunki.

Jaki jest skład Plenvu, jakie substancje zawiera?

W saszetce z dawką 1. znajdują się następujące substancje czynne:
Makrogol 3350 100 g
Sodu siarczan bezwodny 9 g
Sodu chlorek 2 g
Potasu chlorek 1 g

Stężenia jonów elektrolitów po sporządzeniu 500 ml roztworu dawki pierwszej są następujące:

Sód 160,9 mmol/500 ml
Siarczan 63,4 mmol/500 ml
Chlorek 47,6 mmol/500 ml
Potas 13,3 mmol/500 ml

Dawka 1. zawiera ponadto 0,79 g sukralozy (E955).

W saszetkach z dawką 2. (saszetki A i B) znajdują się następujące substancje czynne:

Saszetka A:
Makrogol 3350 40 g
Sodu chlorek 3,2 g
Potasu chlorek 1,2 g

Saszetka B:
Sodu askorbinian 48,11 g
Kwas askorbowy 7,54 g

Stężenia jonów elektrolitów po sporządzeniu 500 ml roztworu dawki drugiej (z saszetek A i B) są następujące:

Sód 297,6 mmol/500 ml
Askorbinian 285,7 mmol/500 ml
Chlorek 70,9 mmol/500 ml
Potas 16,1 mmol/500 ml

Substancje pomocnicze o znanym działaniu

Dawka 2. (saszetka A) zawiera również 0,88 g aspartamu (E951).

Pozostałe składniki:

Kapsułki kwasu cytrynowego zawierające kwas cytrynowy (E330) i maltodekstrynę (E1400).

Aromat mango zawierający maltodekstrynę (E1400), glicerynę (E422), naturalne substancje aromatyczne, gumę arabską (E414) i preparaty aromatyczne.

Aromat owocowy zawierający, maltodekstrynę (E1400), gumę arabską (E414), substancje aromatyczne i preparaty aromatyczne.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Plenvu – jak stosować?

Przed przyjęciem leku Plenvu należy dokładnie przeczytać podane poniżej instrukcje. Ważne informacje:
– Kiedy przyjmować lek Plenvu
– Jak przygotować lek Plenvu
– Jak wypić lek Plenvu
– Czego należy się spodziewać

Kiedy przyjmować lek Plenvu
Terapię lekiem Plenvu należy zakończyć przed zabiegiem klinicznym. Cykl leczenia można przyjąć w oddzielnych dawkach zgodnie z opisem poniżej:

Schemat dawkowania rozdzielony na dwa dni
Dawkę 1. należy przyjąć wieczorem przed zabiegiem klinicznym (około godziny 18:00), a drugą wcześnie rano w dniu zabiegu (około 06:00) lub

Schemat dawkowania wyłącznie rano
Dawki 1. i 2. należy przyjąć rano w dniu zabiegu klinicznego (dawkę 1. należy przyjąć około godziny 05:00). Dawki należy przyjąć w odstępie co najmniej jednej godziny lub

Schemat dawkowania w dniu poprzedzającym zabieg
Dawki 1. i 2. należy przyjąć wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg kliniczny (dawkę 1. należy przyjąć około godziny 18:00). Dawki należy przyjąć w odstępie co najmniej jednej godziny.

Lekarz udzieli informacji, który schemat dawkowania należy zastosować. NIE WOLNO dodawać żadnych innych składników do leku.
Podczas przyjmowania leku Plenvu i do czasu przeprowadzenia zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych.

Informacje dotyczące pór spożycia posiłków przed przyjęciem leku Plenvu zamieszczono w części 2.

Jak przygotować dawkę 1. leku Plenvu
1. Otworzyć opakowanie tekturowe i wyjąć saszetkę z dawką 1.
2. Wsypać zawartość saszetki z dawką 1. do pojemnika z miarką mieszczącego 500 ml płynu.
3. Dopełnić wodą do objętości 500 ml i mieszać aż cały proszek się rozpuści. Może to zająć do 8 minut.

Jak wypić dawkę 1. leku Plenvu
1. Wypić 500 ml dawki 1. leku Plenvu w ciągu 30 minut. Starać się wypić pełną szklankę płynu co 10-15 minut.
2. Wypić dodatkowych 500 ml klarownego płynu w ciągu kolejnych 30 minut. Może to być woda, klarowna zupa, rozcieńczone syropy/soki owocowe (bez miąższu), herbata ziołowa, czarna herbata lub kawa (bez mleka).

Jak przygotować dawkę 2. leku Plenvu
1. Kiedy pacjent jest gotowy, aby przyjąć dawkę 2. należy wsypać zawartość saszetek A i B dawki 2. do pojemnika z miarką mieszczącego 500 ml płynu.
2. Dopełnić wodą do objętości 500 ml i mieszać aż cały proszek się rozpuści. Może to zająć do 8 minut.

Jak wypić dawkę 2. leku Plenvu
1. Zgodnie ze wskazówkami odnośnie zalecanego schematu dawkowania należy przygotować dawkę 2. leku Plenvu i wypić 500 ml płynu w ciągu 30 minut.
2. Wypić dodatkowe 500 ml klarownego płynu w ciągu kolejnych 30 minut.

Dodatkowe klarowne płyny można pić przed, podczas i po przyjęciu leku Plenvu, ale na 1 do 2 godzin przed zabiegiem klinicznym należy przerwać przyjmowanie płynów. Picie klarownych płynów ochroni przed utratą płynu (odwodnieniem).

Czego należy się spodziewać
Po rozpoczęciu picia roztworu leku Plenvu należy pozostać w pobliżu toalety. W pewnych momentach pojawią się wodniste wypróżnienia. Jest to normalne i oznacza, że roztwór leku Plenvu działa. Przed pierwszym wypróżnieniem może wystąpić wzdęcie w okolicy żołądka.

Jeśli będzie się przestrzegać tych instrukcji, jelito zostanie oczyszczone, co pomoże w pomyślnym przeprowadzeniu badania. Należy odczekać dostateczny czas po ustaniu wypróżnień zanim uda się w podróż do przychodni/szpitala.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej niż zalecana dawki środków przeczyszczających. W przypadku przyjęcia leku Plenvu przed lub po przyjęciu innych produktów przeczyszczających może dojść do nadmiernej biegunki, co może prowadzić do odwodnienia. Należy przyjąć obfitą ilość klarownego płynu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się niezwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Plenvu – czy mogę spożywać alkohol?

W dniu poprzedzającym zabieg można zjeść lekkie śniadanie i lekki obiad.

W przypadku schematu dawkowania rozłożonego na dwa dni LUB schematu dawkowania w dniu poprzedzającym zabieg spożycie obiadu należy zakończyć co najmniej 3 godziny przed rozpoczęciem przyjmowania leku Plenvu, następnie można przyjmować wyłącznie płyny.

W przypadku schematu dawkowania wyłącznie rano można spożyć klarowną zupę i/lub jogurt naturalny na kolację (którą należy zakończyć przed około 20:00). Po kolacji wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg można spożywać wyłącznie klarowne płyny.

Uwaga: informacje dotyczące schematów dawkowania zamieszczono w punkcie „DAWKOWANIE LEKU [php function=6]”.

W dniu zabiegu rano nie wolno jeść śniadania.

Należy kontynuować picie klarownych płynów przed, podczas i po przyjęciu leku Plenvu w celu ochrony przed utratą płynów (odwodnieniem). Ważne jest wypijanie dodatkowych zaleconych ilości klarownych płynów.

Przykładowymi klarownymi płynami są woda, klarowne zupy, herbata ziołowa, czarna herbata lub kawa (bez mleka), napoje bezalkoholowe/rozcieńczone syropy i klarowne soki owocowe (bez miąższu).

Ważna informacja:
– Nie wolno pić alkoholu, mleka, żadnych płynów o barwie czerwonej lub fioletowej (np. soku porzeczkowego) ani innych napojów zawierających miąższ.
– Podczas przyjmowania leku Plenvu i do czasu przeprowadzenia zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych.

Spożycie płynów należy wstrzymać na co najmniej:
– dwie godziny przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym lub
– jedną godzinę przed zabiegiem bez znieczulenia ogólneg

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Plenvu w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących stosowania leku Plenvu podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, dlatego nie jest to zalecane. Lek można przyjąć wyłącznie, jeśli lekarz uzna, że jest to konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Plenvu.

Prowadzenie pojazdów

Lek Plenvu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Plenvu

Ulotka Plenvu – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Plenvu przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Plenvu m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Plenvu w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Plenvu

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Plenvu? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

2 komentarze do “Plenvu”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Plenvu. Podziel się doświadczeniami na forum.