Trulicity

Podmiot odpowiedzialnyEli Lilly Nederland B.V.
Kod ATCA10BX14
ProceduraCEN
SubstancjaDulaglutyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Trulicity?

Lek Trulicity zawiera dulaglutyd, substancję czynną, która pomaga obniżyć poziom cukru (glukozy) we krwi u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych z cukrzycą typu 2. Może również wspierać zapobieganie chorobom serca.

Cukrzyca typu 2 to schorzenie, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub insulina nie działa tak skutecznie, jak powinna, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Lek Trulicity jest stosowany:

  • W monoterapii, gdy sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania poziomu cukru we krwi, a pacjent nie może przyjmować metforminy (innego leku przeciwcukrzycowego).
  • W połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, gdy ich stosowanie nie zapewnia odpowiedniej kontroli poziomu cukru we krwi. Mogą to być leki doustne i/lub insulina podawana we wstrzyknięciach.

Ważne jest, aby pacjent nadal przestrzegał zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, przekazanych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Jaki jest skład Trulicity, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Trulicity

Substancją czynną leku jest dulaglutyd.

  • Trulicity 0,75 mg: Każdy półautomatyczny wstrzykiwacz zawiera 0,75 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu.
  • Trulicity 1,5 mg: Każdy półautomatyczny wstrzykiwacz zawiera 1,5 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu.
  • Trulicity 3 mg: Każdy półautomatyczny wstrzykiwacz zawiera 3 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu.
  • Trulicity 4,5 mg: Każdy półautomatyczny wstrzykiwacz zawiera 4,5 mg dulaglutydu w 0,5 ml roztworu.

Pozostałe składniki: sodu cytrynian (szczegółowe informacje patrz punkt 2 „Trulicity zawiera sód”), kwas cytrynowy, mannitol, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań.

Jak wygląda lek Trulicity i co zawiera opakowanie

Trulicity to przezroczysty, bezbarwny roztwór do wstrzykiwań w półautomatycznym wstrzykiwaczu. Każdy wstrzykiwacz zawiera 0,5 ml roztworu i jest przeznaczony do jednorazowego użycia.

Opakowania mogą zawierać 2 lub 4 wstrzykiwacze półautomatyczne do jednorazowego użytku, a także opakowania zbiorcze zawierające 12 wstrzykiwaczy (3 opakowania po 4 sztuki). Nie wszystkie wielkości opakowań muszą być dostępne w danym kraju.

Dawkowanie preparatu Trulicity – jak stosować ten lek?

Jak stosować lek Trulicity

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli

  • Lekarz może zalecić dawkę 0,75 mg raz w tygodniu, jeśli Trulicity jest stosowany w monoterapii.
  • W przypadku stosowania z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekarz może zalecić dawkę 1,5 mg raz w tygodniu.
  • Jeśli poziom cukru we krwi nie jest odpowiednio kontrolowany, lekarz może zwiększyć dawkę do 3 mg raz w tygodniu.
  • W razie potrzeby dalszej kontroli poziomu cukru, dawkę można zwiększyć do 4,5 mg raz w tygodniu.

Dzieci i młodzież

  • Dawka początkowa dla dzieci i młodzieży w wieku 10 lat i starszych to 0,75 mg raz w tygodniu. Jeśli po co najmniej 4 tygodniach poziom glukozy we krwi nie jest wystarczająco kontrolowany, lekarz może zwiększyć dawkę do 1,5 mg raz w tygodniu.

Każdy wstrzykiwacz zawiera jedną tygodniową dawkę leku Trulicity (0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg lub 4,5 mg). Każdym wstrzykiwaczem można podać tylko jedną dawkę.

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub między posiłkami. Ważne jest, aby przyjmować lek w tym samym dniu każdego tygodnia. Aby łatwiej zapamiętać termin przyjęcia leku, można zaznaczyć dzień wstrzyknięcia pierwszej dawki w kalendarzu lub na pudełku, w którym wstrzykiwacz był zapakowany.

Lek Trulicity wstrzykuje się podskórnie w okolicy brzucha (powłoki brzuszne) lub w górną część uda. Jeśli wstrzyknięcia wykonuje inna osoba, może podać zastrzyk w górną część ramienia.

W każdym tygodniu można wybrać tę samą okolicę ciała, ale lek należy wstrzykiwać w różnych miejscach w obrębie tej okolicy.

W przypadku przyjmowania leku Trulicity z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, istotne jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przed zastosowaniem leku Trulicity należy uważnie przeczytać „Instrukcję użycia” wstrzykiwacza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Trulicity należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zbyt duża dawka leku Trulicity może spowodować nadmierne obniżenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemię) i wywołać nudności lub wymioty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trulicity – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Trulicity można przyjmować o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub między posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trulicity w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy dulaglutyd może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę powinny stosować antykoncepcję w czasie leczenia dulaglutydem. Należy powiedzieć lekarzowi jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, ponieważ lek Trulicity nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Należy zapytać lekarza o najlepsze metody kontroli glikemii w czasie ciąży.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Trulicity w czasie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy dulaglutyd przenika do pokarmu kobiecego.

Skutki uboczne Trulicity, jakie są działania niepożądane?

Ciężkie działania niepożądane

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

  • Ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy). Pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy takie jak wysypka, świąd, gwałtowny obrzęk tkanek szyi, twarzy, jamy ustnej lub gardła, pokrzywka i trudności z oddychaniem.
  • Zapalenie trzustki (ostre zapalenie trzustki), objawiające się silnym, uporczywym bólem brzucha promieniującym do pleców. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • Niedrożność jelit – ciężka postać zaparcia z dodatkowymi objawami, takimi jak ból brzucha, wzdęcia lub wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Inne działania niepożądane

Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):

  • Mdłości (nudności) – zwykle ustępują z czasem
  • Wymioty – zwykle ustępują z czasem
  • Biegunka – zwykle ustępuje z czasem
  • Ból brzucha

Te działania niepożądane zazwyczaj nie są ciężkie i najczęściej występują po rozpoczęciu stosowania dulaglutydu, ale u większości pacjentów z czasem ustępują.

  • Małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) występuje bardzo często, gdy dulaglutyd stosowany jest z lekami zawierającymi metforminę, pochodną sulfonylomocznika i/lub insulinę. U osób przyjmujących pochodne sulfonylomocznika lub insulinę może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków podczas stosowania dulaglutydu.
  • Objawy małego stężenia glukozy we krwi mogą obejmować ból głowy, senność, osłabienie, zawroty głowy, uczucie głodu, splątanie, rozdrażnienie, przyspieszenie akcji serca i poty. Lekarz powinien poinformować pacjenta, jak postępować w przypadku małego stężenia cukru we krwi.

Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):

  • Małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) występuje często, gdy dulaglutyd stosowany jest w monoterapii, jednocześnie z metforminą i pioglitazonem lub z inhibitorem SGLT2 z metforminą lub bez metforminy. Lista możliwych objawów znajduje się powyżej w punkcie „Bardzo częste działania niepożądane”.
  • Osłabienie uczucia głodu (zmniejszenie apetytu)
  • Niestrawność
  • Zaparcie
  • Gazy (wzdęcia)
  • Wzdęcie brzucha
  • Refluks lub zgaga (refluks żołądkowo-przełykowy) – choroba spowodowana przedostaniem się kwasu żołądkowego z żołądka przez przełyk do jamy ustnej
  • Odbijanie się
  • Uczucie zmęczenia
  • Wzrost częstości akcji serca
  • Zwolnienie tempa przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu

Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):

  • Odczyny w miejscu wstrzyknięcia (np. wysypka lub zaczerwienienie)
  • Reakcja alergiczna (nadwrażliwość) (np. obrzęk, swędząca wysypka skórna (pokrzywka))
  • Odwodnienie, często związane z wystąpieniem nudności, wymiotów i/lub biegunki
  • Kamienie żółciowe
  • Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

  • Opóźnione opróżnianie żołądka

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Trulicity, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Eli Lilly Nederland B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Trulicity z innymi lekami

Ponieważ Trulicity może spowalniać opróżnianie żołądka, co może wpływać na działanie innych leków, należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o wszystkich aktualnie lub niedawno stosowanych lekach, a także o tych, które pacjent planuje stosować.

Ulotka Trulicity – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Trulicity przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Trulicity dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Trulicity m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Trulicity dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Trulicity w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Trulicity - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Trulicity? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

117 komentarzy do “Trulicity”

  1. Hallo, biorę Trulicity 3 mg od 3 miesięcy. Wymioty, biegunka, nudności. Mało jem, ale dużo piję. Lek pomaga, ale ile można wymiotować? To męczy, więc życzę wszystkim powodzenia i wytrzymałości w tej chorobie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  2. Stosuję Trulicity 1,5 gr, wczoraj drugi zastrzyk. Po pierwszym mega wzdęcia, odbijanie, biegunka, raz nawet woda z jelit, ale 5. dzień już lepiej (Nospa pomaga, Laremid). Po drugim zastrzyku brak wzdęć i biegunki. Za to 5 lub 6 razy po trochę normalne stolce. Za tydzień już tylko dawka Trulicity 3,0 gr, a cukry do tej pory niezbyt niskie. Pewno 3,0 gr zbija, a wagę sprawdzę po miesiącu.

    Odpowiedz
  3. Stosuję lek od trzech tygodni, tragedia – mdłości, wymioty, nie trawię pokarmów, boję się jeść. Efekty to waga spadła o 8 kg, cukier na czczo ze 150 spadł do 110. Nie wiem, jak długo to wytrzymam. Proszę o opinie, kto tego doświadczył w takiej formie.

    Odpowiedz
  4. Od trzech tygodni stosuję Trulicity i muszę powiedzieć, że okropne samopoczucie – mdłości, wymioty i ten okropny wstręt do pokarmów i leków, które trzeba było przyjmować na cukrzycę. Lecz dobra nowina, że wszystko już przechodzi i mam nadzieję, że pomoże mi utracić wagę, z którą walczę od wielu lat. Proszę pisać, kto stosował i stosuje ten lek i ile zgubił wagi w jakim czasie.

    Odpowiedz
  5. Witam. Dziś po raz pierwszy przyjęłam lek Trulicity. Po przeczytaniu różnych opinii, spodziewałam się szalonych efektów ubocznych. Wręcz się wystraszyłam. Na chwilę obecną nic się nie dzieje. Martwić się? Raczej to dobrze. Zobaczymy, co przyniosą kolejne dni. Jedyne co zauważyłam już dziś, to że cukry mam niższe. Niestety powinnam też schudnąć. Mam nadzieję, że choć trochę mi ten lek pomoże. Jakie są wasze doświadczenia? Z opinii czytam, że słabo pomaga. Najważniejsze cukry.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz