Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG |
Kod ATC | J05AP57 |
Procedura | CEN |
Substancja | Glekaprewir, Pibrentaswir |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Maviret?
Maviret jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z długotrwałym (przewlekłym) zapaleniem wątroby typu C (choroba zakaźna, która atakuje wątrobę, wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C). Lek zawiera substancje czynne glekaprewir i pibrentaswir.
Lek hamuje namnażanie się wirusa zapalenia wątroby typu C i zakażanie tym wirusem nowych komórek. Pozwala to na eliminację wirusa z organizmu.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Maviret, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Maviret – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Maviret – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Maviret w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Maviret – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Maviret, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są glekaprewir i pibrentaswir. Każda tabletka zawiera 100 mg glekaprewiru i 40 mg pibrentaswiru.
Pozostałe składniki to:
− rdzeń tabletki: kopowidon (typ K 28), witaminy E makrogolobursztynian, krzemionka koloidalna bezwodna, glikolu propylenowego monokaprylan (typ II), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran.
− otoczka tabletki: hypromeloza (E464), laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, żelaza tlenek czerwony (E172).
Dawkowanie preparatu Maviret – jak stosować ten lek?
Ile leku należy przyjmować
Zalecana dawka to trzy tabletki leku Maviret 100 mg/40 mg, przyjmowane jednocześnie, raz na dobę. Trzy tabletki w jednym blistrze stanowią dawkę dobową.
Jak przyjmować lek
• Tabletki należy przyjmować z jedzeniem.
• Tabletki połykać w całości.
• Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek, ponieważ może to wpływać na ilość leku Maviret we krwi.
Jeśli po przyjęciu leku Maviret u pacjenta wystąpią wymioty, może to wpłynąć na ilość leku Maviret we krwi i powodować zmniejszenie skuteczności leku.
• Jeśli wymioty wystąpią wcześniej niż 3 godziny po przyjęciu leku Maviret, należy przyjąć jeszcze jedną dawkę.
• Jeśli wymioty wystąpią później niż 3 godziny po przyjęciu leku Maviret, nie ma potrzeby przyjmowania jeszcze jednej dawki przed przyjęciem kolejnej dawki o zwykłej porze.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby pokazać lekarzowi, co zostało przyjęte.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Maviret – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy przyjmować z jedzeniem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Maviret w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża i antykoncepcja
Skutki stosowania leku Maviret w czasie ciąży nie są znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku, ponieważ nie zaleca się stosowania leku Maviret w okresie ciąży. Środków antykoncepcyjnych, które zawierają etynyloestradiol, nie wolno stosować podczas przyjmowania leku.
Karmienie piersią
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Maviret, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią. Nie wiadomo, czy dwie substancje czynne leku przenikają do mleka ludzkiego.
Ulotka Maviret – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Maviret dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Maviret dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Zakończyłem niedawno 8-tygodniową kurację lekiem Maviret. Po dwóch tygodniach od zakończenia leczenia zastanawiam się nad możliwością powrotu do suplementacji sportowej, szczególnie w zakresie przyjmowania białka i kreatyny. Zależy mi na bezpiecznym powrocie do wcześniejszej rutyny treningowej, dlatego chciałbym upewnić się, czy mój organizm jest już gotowy na wprowadzenie tych suplementów bez ryzyka negatywnych interakcji z przebytą terapią.
Od czterech dni jestem w trakcie terapii lekiem Maviret i zauważyłam pierwsze efekty uboczne w postaci nasilonych bólów mięśniowych, szczególnie w obrębie nóg. Dolegliwości te skłoniły mnie do zastanowienia się nad możliwością pojawienia się kolejnych objawów w trakcie kontynuacji leczenia, zwłaszcza po upływie tygodnia. To istotna kwestia dla planowania codziennych aktywności i przygotowania się na ewentualne dodatkowe reakcje organizmu podczas dalszej kuracji.
Dzień dobry! Rozpoczęłam właśnie 8-tygodniową terapię lekiem Maviret i chciałabym podzielić się swoimi wątpliwościami dotyczącymi interakcji leku z produktami spożywczymi. Podczas konsultacji lekarskiej otrzymałam jedynie informację o przeciwwskazaniu stosowania dziurawca. Jednak przeglądając różne źródła, natknęłam się na informacje o potencjalnych interakcjach z sokiem grejpfrutowym czy oregano. Zależy mi na bezpiecznym przejściu terapii, dlatego poszukuję wiarygodnych informacji popartych medycznymi źródłami lub doświadczeniem innych pacjentów. Czy ktoś z Was otrzymał od swojego lekarza prowadzącego szczegółowe wytyczne dotyczące produktów, których należy unikać podczas terapii? Będę wdzięczna za podzielenie się sprawdzonymi informacjami, które pomogą mi lepiej zaplanować dietę w trakcie leczenia.
Jestem w trakcie kończenia 8-tygodniowej kuracji Maviretem. Moje doświadczenia z lekiem są generalnie pozytywne. Jedynie po pierwszej dawce wystąpiły u mnie bóle głowy i objawy grypopodobne, ale już od drugiego dnia wszystko wróciło do normy. Podczas terapii stosowałem się ściśle do zaleceń – przestrzegałem diety i całkowicie wyeliminowałem alkohol. Sporadycznie odczuwałem tylko lekkie pieczenie w okolicy podżebrowej. Niestety, moje zakażenie zostało wykryte dopiero po ponad 20 latach, co doprowadziło do rozwoju włóknienia wątroby w stadium F3. Obecnie czekam na wyniki badań kontrolnych, które pokażą, jak skuteczna była terapia i jaki jest potencjał regeneracyjny mojej wątroby. Za tydzień powinienem uzyskać pierwsze informacje o efektach leczenia.
Chciałbym podzielić się moimi dotychczasowymi doświadczeniami z terapią Maviretem. Jestem obecnie w trzecim tygodniu leczenia i mogę z satysfakcją stwierdzić, że nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych. Moje samopoczucie pozostaje niezmienione w porównaniu do okresu przed rozpoczęciem kuracji – funkcjonuję normalnie i nie odczuwam dyskomfortu związanego z przyjmowaniem leku. Zachowuję przy tym wszystkie zalecenia dotyczące diety i stylu życia. Terapia przebiega bardzo komfortowo, co pozwala mi z optymizmem patrzeć na dalsze leczenie. Życzę wszystkim pacjentom równie dobrej tolerancji leku i skutecznego procesu zdrowienia.
Z mojego doświadczenia ze stosowaniem leku Maviret, zaobserwowałam występowanie mdłości bezpośrednio po zażyciu tabletek. Znalazłam jednak skuteczny sposób na złagodzenie tego nieprzyjemnego objawu – wypijam stopniowo około 2 szklanek wody, co skutecznie eliminuje nudności. Jest to prosty, ale bardzo efektywny sposób radzenia sobie z tym efektem ubocznym, który może znacząco poprawić komfort przyjmowania leku.
Aktualnie jestem w drugim tygodniu leczenia Maviretem i chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami. Mimo że kuracja jest znośna, zauważyłam pewne charakterystyczne objawy – przede wszystkim wzmożoną nerwowość i uczucie niepokoju. Co ciekawe, mimo normalnego apetytu i regularnego odżywiania się, zaobserwowałam spadek wagi. Jest to intrygujące, ponieważ spożywam posiłki jak zwykle, jednak nie przybywam na wadze. Zastanawiam się, czy są to typowe efekty uboczne związane z działaniem Maviretu, czy może indywidualna reakcja organizmu na lek.
Właśnie zakończyłam pełną kurację lekiem Maviret i chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami. Mimo że zmagam się z wirusem od ponad 20 lat, terapia przebiegła stosunkowo łagodnie. Jedynym zauważalnym skutkiem ubocznym były sporadyczne zawroty głowy, które nie były zbyt uciążliwe. Poza tym nie doświadczyłam żadnych innych niepożądanych objawów. We wtorek czekają mnie badania kontrolne, które pozwolą ocenić skuteczność leczenia. Jeśli wyniki potwierdzą efektywność terapii, zdecydowanie polecam ten lek innym pacjentom.
Chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z terapią lekiem Maviret, którą przechodziłam przez dwa miesiące, kończąc w lutym 2021 roku. Moja historia może być szczególnie wartościowa dla osób zaczynających leczenie. W moim przypadku, mimo że należę do grupy seniorów (mam 60 lat), terapia przebiegła wyjątkowo pomyślnie. Nie doświadczyłam absolutnie żadnych skutków ubocznych ani dyskomfortu podczas całego procesu leczenia. Kluczem do sukcesu było ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Miałam to szczęście, że wirus został wykryty stosunkowo wcześnie po zakażeniu, a moje wyniki wątrobowe były w dobrej kondycji. Dodatkowo, jak wyjaśniła moja lekarka, genotyp wirusa w moim przypadku był stosunkowo łatwy do wyleczenia. Po zakończeniu terapii przeszłam serię trzech badań kontrolnych krwi, które wszystkie wykazały wynik ujemny, co potwierdza skuteczność leczenia. Aktualnie moja terapia jest już całkowicie zakończona. Z całego serca życzę wszystkim pacjentom równie skutecznego leczenia i powrotu do pełni zdrowia.
Po roku od zakończenia terapii Maviretem zaczęłam doświadczać różnych niepokojących objawów. Najbardziej dokuczliwe są zaburzenia rytmu serca, uporczywe swędzenie skóry (które pojawiło się już przy pierwszych dawkach leku i utrzymuje się do dziś), systematyczna utrata masy ciała oraz nasilone wypadanie włosów. Niepokoi mnie, że te objawy nie ustępują mimo upływu czasu. Chciałabym dowiedzieć się, czy inni pacjenci po terapii Maviretem mają podobne doświadczenia i jak sobie z tym radzą?
Przeszłam dwumiesięczną terapię Maviretem, przyjmując 3 tabletki dziennie. Leczenie zakończyłam 4 listopada 2021 roku, a pierwsze badanie krwi wykonane na zakończenie kuracji wykazało wynik ujemny po trzech tygodniach. Niestety, nadal doświadczam różnych dolegliwości, które pojawiły się w trakcie terapii: uporczywe swędzenie skóry, niepokojące kołatanie serca z podwyższonym tętnem spoczynkowym oraz dokuczliwy ból stawów dłoni i stóp, szczególnie intensywny po przebudzeniu. Najbardziej niepokoi mnie nasilający się dyskomfort ze strony układu krążenia, w związku z czym planuję konsultację kardiologiczną. Moja kolejna wizyta kontrolna u hepatologa, która ma podsumować całość terapii, została zaplanowana na koniec stycznia 2022 roku. Choć większość wyników badań prezentuje się zadowalająco, elastografia wątroby wykazała niepokojący wynik F3/F4, co wymaga dalszej obserwacji i leczenia.
Chciałabym podzielić się moją aktualną sytuacją zdrowotną po terapii lekiem Maviret. Niedawno przeszłam kompleksowe badania funkcji wątroby, które wykazały, że narząd ten powrócił do pełnego zdrowia. Dodatkowo wykonałam również szczegółowe badania kardiologiczne, które również nie wykazały nieprawidłowości. Mimo tych pozytywnych wyników badań nadal doświadczam pewnych dolegliwości, które znacząco wpływają na moje samopoczucie. Jest to dla mnie dość frustrująca sytuacja, ponieważ pomimo prawidłowych wyników badań i formalnego zakończenia leczenia przez lekarza, wciąż odczuwam dyskomfort. Zastanawiam się nad kolejnymi krokami w kierunku poprawy mojego stanu zdrowia, szczególnie że dotychczasowa diagnoza nie wyjaśnia w pełni wszystkich moich dolegliwości.
Polekowe wypadanie włosów. Jeśli chodzi o problem wypadania włosów, który może być związany z przyjmowaniem leków, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja u specjalisty trychologa. Ekspert w tej dziedzinie może przeprowadzić szczegółową diagnostykę i zaproponować odpowiednie leczenie, które pomoże zatrzymać proces wypadania włosów i wesprzeć ich odrost.