Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024
Podmiot odpowiedzialny | Boehringer Ingelheim International GmbH |
Kod ATC | A10BD19 |
Procedura | CEN |
Substancja | Empagliflozyna, Linagliptyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Glyxambi?
Glyxambi jest to lek przeciwcukrzycowy zawierający dwie substancje czynne – empagliflozynę i linagliptynę:
– Działanie empagliflozyny polega na blokowaniu pewnego białka w nerkach o nazwie kotransporter sodowo-glukozowy 2 (SGLT2). SGLT2 zapobiega wydalaniu glukozy z moczem przez wchłanianie glukozy z powrotem do krwi w procesie filtracji krwi przez nerki. Lek ten, poprzez blokowanie działania tego białka, umożliwia usuwanie glukozy (cukru zawartego we krwi) z moczem. Ułatwia to zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, które jest zbyt duże z powodu cukrzycy typu 2.
– Linagliptyna działa w inny sposób, umożliwiając wytwarzanie przez trzustkę większej ilości insuliny, co zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Wywiera to działanie blokując białko o nazwie DPP-4.
Lek Glyxambi stosowany jest w połączeniu z metforminą i (lub) pochodną sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy typu 2. u dorosłych, w przypadku których nie da się kontrolować cukrzycy z użyciem połączenia metforminy i (lub) pochodnej sulfonylomocznika z empagliflozyną ani połączenia metforminy i (lub) pochodnej sulfonylomocznika z linagliptyną.
Lek Glyxambi może być też stosowany jako alternatywa do przyjmowania empagliflozyny i linagliptyny w osobnych tabletkach. W takim przypadku pacjent nie powinien przyjmować żadnej z tych tabletek osobno, jeśli przyjmuje już ten lek.
Ważne jest dalsze stosowanie przez pacjenta diety i planu ćwiczeń fizycznych zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Co to jest cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która zależy zarówno od genów, jak i od stylu życia. U pacjenta chorego na cukrzycę typu 2 trzustka może nie produkować ilości insuliny wystarczającej do kontrolowania stężenia glukozy we krwi, a organizm nie jest w stanie skutecznie wykorzystać wyprodukowanej insuliny. Prowadzi to do zbyt wysokiego stężenia glukozy (cukru), co może powodować zaburzenia takie jak: choroba serca, choroba nerek, pogorszenie wzroku i słabe krążenie krwi w kończynach.
Jaki jest skład Glyxambi, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są empagliflozyna i linagliptyna. Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg empagliflozyny i 5 mg linagliptyny.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Rdzeń tabletki: mannitol (E421), skrobia preżelowana (kukurydziana), skrobia kukurydziana, kopowidon, krospowidon, talk i stearynian magnezu.
Otoczka tabletki: hypromeloza, mannitol (E421), talk, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 6000 i tlenek żelaza żółty (E172).
Substancjami czynnymi leku są empagliflozyna i linagliptyna. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg empagliflozyny i 5 mg linagliptyny.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Rdzeń tabletki: mannitol (E421), skrobia preżelowana (kukurydziana), skrobia kukurydziana, kopowidon, krospowidon, talk i stearynian magnezu.
Otoczka tabletki: hypromeloza, mannitol (E421), talk, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 6000, tlenek żelaza czerwony (E172).
Dawkowanie preparatu Glyxambi – jak stosować ten lek?
Jaką dawkę należy przyjąć
Zwykła dawka początkowa to 10 mg empagliflozyny i 5 mg linagliptyny raz na dobę. Produkt Glyxambi dostępny jest w postaci tabletek powlekanych 10 mg/5 mg umożliwiających przyjęcie tej dawki.
Lekarz zadecyduje, kiedy należy zwiększyć dawkę do jednej tabletki powlekanej Glyxambi 25 mg/5 mg (25 mg empagliflozyny i 5 mg linagliptyny) raz na dobę. Jeżeli pacjent przyjmuje już 25 mg empagliflozyny i 5 mg linagliptyny w osobnych tabletkach i zmienił leczenie na lek Glyxambi, może od razu rozpocząć stosowanie leku Glyxambi w tabletkach 25 mg/5 mg.
Upośledzenie czynności nerek:
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma problemy z nerkami. Lekarz może ograniczyć dawkę lub zdecydować o użyciu innego leku.
Upośledzenie czynności wątroby:
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma poważne upośledzenie czynności wątroby. W takiej sytuacji lek Glyxambi nie jest zalecany i lekarz może zdecydować o użyciu innego leku.
Podeszły wiek:
Doświadczenie dotyczące stosowania tego leku u osób w wieku ponad 75 lat jest bardzo małe. Nie należy rozpoczynać leczenia lekiem Glyxambi u pacjentów w wieku ponad 75 lat.
Przyjmowanie tego leku
– Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.
– Lek Glyxambi można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i bez niego.
– Tabletkę można przyjmować o dowolnej porze dnia, jednakże należy starać się przyjmować ją mniej więcej o tej samej porze. Ułatwia to pamiętanie o przyjęciu kolejnej tabletki.
Lekarz może zalecić stosowanie leku Glyxambi z innym doustnym lekiem przeciwcukrzycowym.
Wszystkie leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uzyskać jak najlepszy wynik leczenia.
Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne ułatwiają organizmowi skuteczniejsze wykorzystanie cukru.
Ważne jest, aby pacjent podczas stosowania tego leku w dalszym ciągu stosował dietę i program ćwiczeń fizycznych zalecony przez lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glyxambi – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Glyxambi można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i bez niego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Glyxambi w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie wiadomo, czy lek Glyxambi jest szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania tego leku w okresie ciąży.
Nie wiadomo, czy substancje czynne leku Glyxambi przenikają do mleka matki. Nie stosować tego leku, jeżeli pacjentka karmi piersią.
Nie wiadomo, czy lek Glyxambi ma jakikolwiek wpływ na płodność u ludzi.
Ulotka Glyxambi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Glyxambi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Glyxambi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Glyxambi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Glyxambi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Glyxambi w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Glyxambi - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)