Bilastyna Nasometin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySandoz Polska Sp. z o.o.
Kod ATCR06AX29
ProceduraDCP
SubstancjaBilastyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bilastyna Nasometin?

Bilastyna Nasometin to nowoczesny lek przeciwhistaminowy zawierający substancję czynną bilastynę, przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Lek działa przeciwalergicznie, skutecznie łagodząc różnorodne objawy alergii, takie jak katar sienny oraz inne postacie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Bilastyna blokuje receptory histaminowe H1, które odpowiadają za wystąpienie reakcji alergicznej w organizmie. Dzięki temu mechanizmowi działania, Bilastyna Nasometin efektywnie zmniejsza takie dolegliwości jak kichanie, świąd, katar, zatkany nos oraz zaczerwienione i łzawiące oczy związane z alergicznym nieżytem nosa. Lek ten może być również stosowany w przypadku swędzących wysypek skórnych, w tym pokrzywki i bąbli, przynosząc ulgę w uporczywym świądzie i zmniejszając widoczność zmian skórnych.

Bilastyna Nasometin charakteryzuje się minimalnym przechodzeniem przez barierę krew-mózg, co przekłada się na bardzo niskie ryzyko wywoływania senności – jest to istotna zaleta w porównaniu do starszych leków przeciwhistaminowych. Preparat wykazuje szybki początek działania, a efekt terapeutyczny utrzymuje się przez 24 godziny, co umożliwia wygodne dawkowanie raz na dobę.

Bilastyna Nasometin jest odpowiednim wyborem dla osób aktywnych zawodowo i prowadzących pojazdy, ponieważ w zalecanej dawce nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Lek stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu sezonowych i całorocznych alergii, poprawiając jakość życia osób zmagających się z tymi dolegliwościami.

Reklama

Jaki jest skład Bilastyna Nasometin, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka Bilastyna Nasometin zawiera 20 mg bilastyny (w postaci bilastyny jednowodnej) jako substancję czynną. Bilastyna jest selektywnym antagonistą receptora histaminowego H1, odpowiedzialną za działanie przeciwalergiczne preparatu.

Oprócz substancji czynnej, tabletki Bilastyna Nasometin zawierają również substancje pomocnicze, które zapewniają odpowiednią postać farmaceutyczną i stabilność leku:

  • celuloza mikrokrystaliczna – substancja wypełniająca, nadająca tabletce odpowiednią strukturę
  • krospowidon (typ A) – środek rozsadzający, ułatwiający rozpad tabletki po podaniu
  • stearynian magnezu – substancja poślizgowa, zapobiegająca przywieraniu masy tabletkowej do maszyn podczas produkcji
  • krzemionka koloidalna bezwodna – środek poprawiający właściwości przepływowe proszku podczas produkcji tabletek

Tabletki Bilastyna Nasometin mają postać okrągłych, białych tabletek, które nie zawierają barwników ani środków konserwujących. Lek nie zawiera laktozy, co jest istotną informacją dla osób z nietolerancją tego cukru mlecznego.

Dawkowanie preparatu Bilastyna Nasometin – jak stosować ten lek?

Bilastyna Nasometin należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka dla osób dorosłych, w tym osób w podeszłym wieku, oraz młodzieży w wieku 12 lat i powyżej wynosi 1 tabletka (20 mg) raz na dobę.

Sposób podawania:

  • Tabletka jest przeznaczona do podawania doustnego
  • Tabletkę należy przyjmować jedną godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku lub wypiciu soku owocowego
  • Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody

Istotne informacje dotyczące przyjmowania leku:

  • Nie należy przyjmować leku razem z jedzeniem ani z sokiem grejpfrutowym lub innymi sokami owocowymi, ponieważ osłabia to działanie bilastyny
  • Aby uniknąć osłabienia działania leku, po przyjęciu tabletki należy odczekać godzinę przed zjedzeniem posiłku lub wypiciem soku owocowego, lub po jedzeniu/wypiciu soku owocowego należy odczekać 2 godziny przed przyjęciem tabletki
  • Czas trwania leczenia zależy od rodzaju alergii (sezonowa lub całoroczna)
  • Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem

Dawkowanie u dzieci:

Bilastyna Nasometin w postaci tabletek 20 mg nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia. Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat o masie ciała co najmniej 20 kg dostępne są inne postaci leku zawierające bilastynę – tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 mg lub roztwór doustny 2,5 mg/ml. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniej postaci leku dla dziecka.

Nie należy podawać bilastyny dzieciom w wieku poniżej 6 lat lub o masie ciała poniżej 20 kg ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w tej grupie wiekowej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki Bilastyna Nasometin przez pacjenta lub inną osobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą albo udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Podczas wizyty lekarskiej lub w szpitalu należy zabrać ze sobą opakowanie leku lub ulotkę, co pomoże personelowi medycznemu w szybkiej identyfikacji przyjętego leku i zastosowaniu odpowiedniego postępowania.

Nie ma specyficznego antidotum (odtrutki) na bilastynę. W przypadku przedawkowania lekarz może zastosować leczenie objawowe, monitorować parametry życiowe pacjenta oraz funkcje narządów, w szczególności pracę serca (EKG), wątroby i nerek.

Objawy przedawkowania mogą obejmować nasilone działania niepożądane, takie jak:

  • Bóle i zawroty głowy
  • Przyspieszone bicie serca (tachykardia)
  • Problemy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha)
  • Senność lub pobudzenie

W razie pominięcia dawki Bilastyna Nasometin, należy przyjąć pominiętą dawkę możliwie jak najszybciej, a następnie powrócić do regularnego przyjmowania leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bilastyna Nasometin – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania Bilastyna Nasometin należy przestrzegać określonych zasad dotyczących spożywania posiłków i napojów, aby zapewnić optymalną skuteczność leczenia. Szczególnie istotne są następujące kwestie:

Interakcje z pokarmami:

  • Leku Bilastyna Nasometin nie należy przyjmować razem z jedzeniem, ponieważ pokarm może zmniejszać wchłanianie substancji czynnej i osłabiać działanie leku
  • Należy zachować odstęp czasowy między przyjęciem leku a posiłkiem – tabletkę należy przyjąć co najmniej godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku

Interakcje z napojami:

  • Nie należy przyjmować leku z sokiem grejpfrutowym ani innymi sokami owocowymi, gdyż mogą one znacząco osłabiać działanie bilastyny
  • Tabletkę należy popijać wyłącznie wodą
  • Jeśli pacjent chce wypić sok owocowy, powinien zachować odstęp co najmniej godziny po przyjęciu leku lub odczekać 2 godziny po wypiciu soku przed zażyciem tabletki

Alkohol a Bilastyna Nasometin:

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, bilastyna w zalecanej dawce (20 mg) nie zwiększa senności wywołanej spożyciem alkoholu. Oznacza to, że lek ten wykazuje mniejsze ryzyko interakcji z alkoholem w porównaniu do starszych leków przeciwhistaminowych. Jednak należy pamiętać, że reakcja każdego pacjenta na lek może być indywidualna. Z tego powodu zaleca się ostrożność podczas ewentualnego spożywania alkoholu w trakcie leczenia Bilastyna Nasometin, szczególnie w przypadku prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn.

Warto podkreślić, że chociaż sama bilastyna może nie nasilać działania alkoholu, to jednak alkohol może potencjalnie wpływać na przebieg choroby alergicznej i utrudniać jej skuteczne leczenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem podczas terapii lekiem Bilastyna Nasometin jest całkowite powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bilastyna Nasometin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie Bilastyna Nasometin w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być dokładnie rozważone, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku, istnieją ograniczone dane lub brak danych dotyczących stosowania bilastyny u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Stosowanie w okresie ciąży:

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania bilastyny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na rozrodczość, jednak ze względu na brak dokładnych badań klinicznych u ludzi, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna bezwzględnie skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem Bilastyna Nasometin. Lekarz przeprowadzi indywidualną ocenę stosunku korzyści do ryzyka i zadecyduje, czy w danym przypadku można stosować lek, czy też lepiej wybrać inną metodę leczenia objawów alergii.

Stosowanie w okresie karmienia piersią:

Nie wiadomo, czy bilastyna przenika do mleka ludzkiego. Dane farmakokinetyczne wskazują na możliwość przenikania bilastyny do mleka u zwierząt, jednak brak jest dokładnych informacji dotyczących ludzi. Dlatego też w przypadku konieczności stosowania leku w okresie karmienia piersią, należy rozważyć tymczasowe przerwanie karmienia piersią na czas stosowania leku.

Kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem Bilastyna Nasometin, aby uzyskać indywidualną poradę dotyczącą możliwości kontynuowania karmienia podczas terapii lub konieczności jego przerwania.

Wpływ na płodność:

Brak jest danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące wpływu bilastyny na płodność u ludzi. Jeśli pacjentka planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania Bilastyna Nasometin.

Należy pamiętać, że decyzja o stosowaniu jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią powinna być zawsze podejmowana po konsultacji z lekarzem, który oceni indywidualną sytuację pacjentki, nasilenie objawów alergii oraz możliwe alternatywne metody leczenia.

Skutki uboczne Bilastyna Nasometin, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Bilastyna Nasometin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny do umiarkowanego i ustępuje po zakończeniu leczenia. Poniżej przedstawiono możliwe działania niepożądane, pogrupowane według częstości występowania.

Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem, jeżeli wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak:

  • Trudności w oddychaniu
  • Zawroty głowy
  • Zapaść lub utrata świadomości
  • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła
  • Obrzęk i zaczerwienienie skóry

Działania niepożądane występujące u dorosłych i młodzieży:

Często (występujące rzadziej niż u 1 na 10 osób):

  • Bóle głowy
  • Senność

Niezbyt często (występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • Nieprawidłowy zapis EKG
  • Zmiany w badaniach krwi wskazujące na zaburzenia czynności wątroby
  • Zawroty głowy
  • Ból żołądka
  • Zmęczenie
  • Wzmożony apetyt
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Zwiększenie masy ciała
  • Nudności
  • Lęk
  • Uczucie suchości lub dyskomfortu w nosie
  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Zawroty głowy (zawroty lub uczucie wirowania)
  • Uczucie osłabienia
  • Wzmożone pragnienie
  • Duszność (trudności w oddychaniu)
  • Suchość w jamie ustnej
  • Niestrawność
  • Świąd
  • Opryszczka wargowa
  • Gorączka
  • Szumy uszne (dzwonienie w uszach)
  • Zaburzenia snu
  • Zmiany w badaniach krwi wskazujące na zaburzenia czynności nerek
  • Podwyższone stężenie lipidów we krwi

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • Kołatanie serca (uczucie bicia serca)
  • Częstoskurcz (szybkie bicie serca)
  • Reakcje alergiczne (jak opisano powyżej)
  • Wymioty

Działania niepożądane, które mogą występować u dzieci:

Często (występujące rzadziej niż u 1 na 10 osób):

  • Zapalenie błony śluzowej nosa (podrażnienie nosa)
  • Alergiczne zapalenie spojówek
  • Ból głowy
  • Ból żołądka (bóle brzucha, ból w nadbrzuszu)

Niezbyt często (występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób):

  • Podrażnienie oczu
  • Zawroty głowy
  • Utrata przytomności
  • Biegunka
  • Nudności
  • Obrzęk warg
  • Wyprysk
  • Pokrzywka
  • Zmęczenie

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można również zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub do podmiotu odpowiedzialnego za lek.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Sandoz Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Bilastyna Nasometin z innymi lekami

Podczas stosowania Bilastyna Nasometin należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków. Niektóre substancje mogą wchodzić w interakcje z bilastyną, zmieniając jej stężenie we krwi i wpływając na skuteczność leczenia lub zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym o lekach wydawanych bez recepty.

Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z następujących leków:

  • Ketokonazol w tabletkach – lek przeciwgrzybiczy stosowany również w leczeniu zespołu Cushinga, gdy organizm wytwarza nadmiar kortyzolu. Jednoczesne stosowanie ketokonazolu może zwiększać stężenie bilastyny we krwi.
  • Erytromycyna – antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych. Erytromycyna może podwyższać poziom bilastyny we krwi.
  • Diltiazem – lek stosowany w dławicy piersiowej (bólu lub ucisku w okolicy klatki piersiowej) oraz w nadciśnieniu tętniczym. Diltiazem może wpływać na metabolizm bilastyny.
  • Cyklosporyna – lek immunosupresyjny (zmniejszający aktywność układu odpornościowego), stosowany w celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu lub zmniejszenia nasilenia chorób autoimmunologicznych i alergicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub reumatoidalne zapalenie stawów. Cyklosporyna może zwiększać stężenie bilastyny we krwi.
  • Rytonawir – lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV i AIDS. Rytonawir może wpływać na metabolizm bilastyny.
  • Ryfampicyna – antybiotyk stosowany głównie w leczeniu gruźlicy. Ryfampicyna może zmniejszać stężenie bilastyny we krwi i osłabiać jej działanie.

Ponadto, należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania Bilastyna Nasometin, jeśli u pacjenta występują:

  • Umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek
  • Małe stężenie potasu, magnezu lub wapnia we krwi
  • Zaburzenia rytmu serca (obecnie lub w przeszłości)
  • Bardzo wolne tętno
  • Przyjmowanie leków, które mogą wpływać na rytm serca
  • Nieprawidłowy wzorzec bicia serca (znany jako wydłużenie odstępu QTc na elektrokardiogramie), mogący występować w niektórych rodzajach chorób serca

Świadomość potencjalnych interakcji lekowych oraz rozmowa z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania Bilastyna Nasometin zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i pomaga zapewnić skuteczność terapii. Należy zawsze informować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, w tym preparatach ziołowych i suplementach diety.

Ulotka Bilastyna Nasometin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Bilastyna Nasometin - 20 mg, Tabletki (Bilastinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bilastyna Nasometin - 20 mg, Tabletki (Bilastinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz