Duracef

Duracef to antybiotyk zawierający substancję czynną cefadroksyl. Jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich, układu moczowego, zapalenia szpiku i bakteryjnego zapalenia stawów. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Duracef zawiera cefadroksyl – antybiotyk z grupy cefalosporyn, działający bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii.

Cefadroksyl jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, jeśli są wywołane przez wrażliwe szczepy bakteryjne:
– górnych i dolnych dróg oddechowych, a w szczególności zapalenia gardła i migdałków podniebiennych spowodowanego przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A,
– układu moczowego, wywołanych przez E. coli, P. mirabilis i Klebsiella spp.,
– skóry i tkanek miękkich powodowanych przez gronkowce i (lub) paciorkowce,
– zapalenia szpiku,
– bakteryjnego zapalenia stawów.

(Wykazano, że w zapobieganiu gorączce reumatycznej skuteczne jest podawanie penicyliny drogą domięśniową. Duracef na ogół skutecznie usuwa paciorkowce z jamy ustnej i gardła. Jednak nie ma danych na temat skuteczności leku w zapobieganiu nawrotom gorączki reumatycznej).

Skład

Substancją czynną leku jest cefadroksyl w postaci cefadroksylu jednowodnego. 1 kapsułka zawiera 500 mg cefadroksylu.

Inne składniki leku to magnezu stearynian, laktoza, krzemionka koloidalna bezwodna; w skład otoczki wchodzą: żelatyna, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie

Lek Duracef należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Duracef stosuje się raz albo dwa razy na dobę, w zależności od rodzaju i nasilenia zakażenia. Lek należy przyjmować przez co najmniej 48-72 godziny po ustąpieniu objawów klinicznych lub potwierdzeniu usunięcia drobnoustrojów. Leczenie zakażeń wywołanych przez paciorkowce betahcmolizujące powinno trwać co najmniej 10 dni. W ciężkich zakażeniach (np. szpiku) może być konieczne podawanie leku przez co najmniej 4-6 tygodni.

Duracef można podawać niezależnie od posiłków, gdyż pokarm nic wpływa na wchłanianie substancji czynnej.

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia (o masie ciała ponad 40 kg)

Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych
1 do 2 kaps. 2 razy na dobę lub 2 do 4 kaps. raz na dobę (dawka dobowa 1 do 2 g)

Wszystkie inne zakażenia dróg moczowych
2 kaps. 2 razy na dobę (dawka dobowa 2 g)

Zakażenia skóry i tkanek miękkich
2 kaps. raz na dobę lub 1 kaps. 2 razy na dobę (dawka dobowa 1 g)

Zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce betahemolizujące z grupy A
2 kaps. raz na dobę lub 1 kaps. 2 razy na dobę przez co najmniej 10 dni (dawka dobowa 1 g)

Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych (łagodne, umiarkowane do ciężkich)
1 kaps. 2 razy na dobę lub 1 do 2 kaps. 2 razy na dobę (dawka dobowa 1 do 2 g)

Zapalenie szpiku i bakteryjne zapalenie stawów
2 kaps. 2 razy na dobę (dawka dobowa 2 g)

Dzieci
Dzieciom zwykle podaje się dobową dawkę 25 do 50 mg/kg mc. (w zapaleniu szpiku i bakteryjnym zapaleniu stawów – 50 mg/kg mc. na dobę) w dwóch równych dawkach (co 12 godzin), a w zapaleniu gardła, migdałków i w liszajcu – w dobowej dawce jednorazowej*. Dzieciom o masie ciała poniżej 10 kg oraz w mającym trudności z połknięciem kapsułki, podaje się cefadroksyl w postaci zawiesiny.

Masa ciała 10-20 kg – 1 kapsułka raz na dobę*

Masa ciała 20-40 kg – 1 kapsułka 2 razy na dobę

*TyIko w zapaleniu gardła, migdałków lub w liszajcu

Przedawkowanie

Nic obserwowano objawów przedawkowania po przyjęciu cefadroksylu w dawce do 250 mg/kg mc. (zalecana jest obserwacja pacjenta i ewentualne leczenie objawowe). W przypadku przyjęcia cefadroksylu w dawce powyżej 250 mg/kg mc. zaleca się opróżnienie żołądka (wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka).

Jedzenie i picie (alkohol)

Duracef można podawać niezależnie od posiłków, gdyż pokarm nie wpływa na jego biodostępność. Podanie leku podczas posiłku zmniejsza nudności, a nie osłabia wchłaniania.

Ciąża i karmienie piersią

Badania u zwierząt nie wykazały szkodliwego działania na rozwój płodu, jednak brak odpowiednio udokumentowanych badań u kobiet ciężarnych i z tego powodu Duracef może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Cefadroksyl przenika do mleka kobiecego, dlatego konieczna jest ostrożność w przypadku podawania leku Duracef matkom karmiącym.

Ulotka Duracef



Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)



Opinie o Duracef (forum)

Stosujesz Duracef? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Duracef”

  1. Po trzech dawkach tego leku mojemu dziecku tak spuchło gardło że nie mogło oddychać a temperatura ciała wzrosła do 42 stopni ,myślę że lekarka która to przepisała otrzymała pieniądze od firmy farmaceutycznej.Bo jak można coś takiego przepisać dziecku.

    Odpowiedz
  2. Badziew nie polecam obrzęki w gardle i ogromny bol gardla nie pomaga w leczeniu tylko szkodzi po 3 dniach zmieniłam lekarza i antybiotyk.

    Odpowiedz
  3. Badziew a nie lek po 3 dniach stosowania obrzęki, rany w jamie ustnej i w gardle. Przez całe swoje życie a już pół wieku przeżyłam nie spotkałam leku który by miał tak rozległe skutki uboczne w tak szybkim tempie. Zamiast leczyć to szkodzi.
    Nie polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Duracef. Podziel się doświadczeniami na forum.