Paracetamol + Methocarbamol APAP

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyUS Pharmacia Sp. z o.o.
Kod ATCM03BA53
ProceduraNAR
SubstancjaMetokarbamol, Paracetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol + Methocarbamol APAP?

Paracetamol + Methocarbamol APAP jest innowacyjnym połączeniem dwóch substancji aktywnych – paracetamolu (300 mg) i metokarbamolu (380 mg). Ten dwuskładnikowy lek łączy w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu z właściwościami zwiotczającymi mięśnie metokarbamolu. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bolesnych skurczów mięśni związanych z ostrymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Połączenie tych dwóch substancji aktywnych zapewnia kompleksowe działanie, skutecznie zwalczając zarówno ból jak i napięcie mięśniowe.

Ważne jest, aby leczenie prowadzone było możliwie jak najkrócej – po ustąpieniu bolesnych objawów lekarz decyduje o przerwaniu przyjmowania leku. Lek jest dostępny w postaci białych, podłużnych tabletek, które należy przyjmować doustnie.

Reklama

Jaki jest skład Paracetamol + Methocarbamol APAP, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka Paracetamol + Methocarbamol APAP zawiera dwie substancje czynne:

  • Paracetamol (Paracetamolum) – 300 mg
  • Metokarbamol (Methocarbamolum) – 380 mg

Pozostałe składniki pomocnicze to:

  • skrobia żelowana kukurydziana
  • karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A)
  • kroskarmeloza sodowa
  • powidon K 30
  • kwas stearynowy
  • glicerolu distearynian (Typ I)
  • krzemionka koloidalna bezwodna
  • talk
  • magnezu stearynian

Dawkowanie preparatu Paracetamol + Methocarbamol APAP – jak stosować ten lek?

Dorośli: Zalecana dawka to 2 tabletki co 4-6 godzin (od czterech do sześciu razy w ciągu doby), w zależności od nasilenia objawów. Maksymalna dawka dobowa to 12 tabletek. Z chwilą, gdy objawy bólowe będą zanikać, należy przerwać leczenie.

Pacjenci w podeszłym wieku: Mogą wymagać mniejszych dawek leku. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki co 4 godziny lub 2 tabletek co 8 godzin.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek: Może być konieczna większa przerwa między dawkami. W zależności od ciężkości zaburzeń pracy nerek lekarz może zalecić przyjmowanie 1 tabletki co 6 lub co 8 godzin. W przypadku niewydolności wątroby dawka całodobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania Paracetamol + Methocarbamol APAP należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą pozostałe tabletki. Nie należy zwlekać z poszukiwaniem pomocy medycznej, nawet jeśli samopoczucie wydaje się dobre, gdyż przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol + Methocarbamol APAP – czy mogę spożywać alkohol?

Bezwzględnie nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania tego leku. Alkohol może:

  • nasilić działanie uspokajające metokarbamolu
  • zwiększyć jego wpływ na ośrodkowy układ nerwowy
  • w przypadku regularnego spożywania alkoholu, zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby przez paracetamol

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paracetamol + Methocarbamol APAP w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża: Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet w czasie ciąży lub planujących ciążę. Jeśli pacjentka stwierdzi, że jest w ciąży w trakcie leczenia, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania leczenia do jej stanu.

Karmienie piersią: Kobiety w okresie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. Paracetamol przechodzi do mleka kobiecego, ale w ilościach nieznamiennych klinicznie. W przypadku metokarbamolu nie ma pewności co do jego przenikania do mleka matki.

Skutki uboczne Paracetamol + Methocarbamol APAP, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Paracetamol + Methocarbamol APAP może powodować działania niepożądane. Do najważniejszych należą:

  • Bardzo poważne działania niepożądane wymagające natychmiastowego przerwania leczenia i kontaktu z lekarzem:
    • reakcje alergiczne (od wykwitu skóry po ciężkie reakcje anafilaktyczne)
    • żółtaczka (problemy z wątrobą)
    • objawy zakażenia z gorączką i bólem
    • drgawki lub omdlenia
  • Działania występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):
    • bóle i zawroty głowy
    • zapalenie spojówek z nieżytem nosa
    • spadek ciśnienia krwi
    • zaburzenia pracy wątroby

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu US Pharmacia Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Paracetamol + Methocarbamol APAP z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególnie ważne są interakcje z:

  • Dla metokarbamolu:
    • barbiturany (leki przeciwpadaczkowe i nasenne)
    • leki hamujące apetyt
    • leki antycholinergiczne
    • leki psychotropowe
    • leki znieczulające
  • Dla paracetamolu:
    • doustne leki przeciwzakrzepowe
    • leki przeciwpadaczkowe
    • antybiotyki (chloramfenikol)
    • środki antykoncepcyjne
    • leki moczopędne

Ulotka Paracetamol + Methocarbamol APAP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Paracetamol + Methocarbamol APAP - 300 mg + 380 mg, Tabletki (Paracetamolum + Methocarbamolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Paracetamol + Methocarbamol APAP - 300 mg + 380 mg, Tabletki (Paracetamolum + Methocarbamolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz