Nowe sposoby na migrenę – dla kobiet

Kobiety, które na nią cierpią, są wyłączone z życia, czasem nawet na kilka dni. Bo migrena nie jest zwykłym bólem głowy, czy wymówką. Warto wiedzieć, że są sposoby, by nie dopuścić do jej ataków i lepiej sobie z nią radzić.

Bolesny kobiecy problem

Kobiety są na nią narażone trzy razy częściej niż mężczyźni. Na pojawienie się migreny mają wpływ przede wszystkim żeńskie hormony, czyli estrogeny i progesteron. Czasem migrena daje o sobie znać już w okresie dojrzewania. Wtedy ból rozsadza głowę, zdarzają się problemy z koncentracją, pamięcią. Migreny wywoływane przez hormony pojawiają się zazwyczaj trzy dni przed menstruacją i trwają przez dwa-trzy początkowe dni. Bóle głowy może również nasilać stosowanie doustnej antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej. Dolegliwości migrenowe wywołane hormonami wyciszają się zazwyczaj podczas ciąży i karmienia piersią. Niekiedy słabną też w okresie menopauzy.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych przez kobiety: leczenie infekcji intymnych różnego pochodzenia (Fluomizin, Trioxal, Macmiror Complex 500, Izovag, Gynoxin Uno, Ipozumax ), endometrioza (Primolut-Nor, Provera, Diemono, Probella, Endovelle, Zafrilla), menopauza (Intrarosa, Femoston Conti, Remifemin, Ovestin, Oekolp forte, Klimadynon, Systen 50, Velbienne mini, Progesterone Besins, Systen Conti, Femoston mini, Angeliq, Vagifem, Lenzetto), środki antykoncepcyjne (Liberelle, Aidee, Slinda, Mercilon, Ginoring, PolaRing, Midiana, Dionelle, Lemena, Vines).

Nowe sposoby na migrenę – dla kobiet

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w neurologii: przykładowe leki na padaczkę (Egzysta, Orfiril, Pragiola, Lacosamide Teva, Mizodin, Linefor, Lamotrix, Neurotop retard), leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona (Aropilo, Rasagiline Vipharm, Polpix SR), na stwardnienie rozsiane (Sativex, Ocrevus, Aubagio), ADHD (Symkinet MR), choroba Ménière’a (Betahistin-ratiopharm, Polvertic), choroba Alzheimera (Cogiton, Donepex), napięcie mięśni szkieletowych (Methocarbamol Espefa).

Skuteczna terapia

Środki przeciwbólowe

To preparaty z paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Najczęściej pomagają, ale należy przyjmować je w zaleconej przez lekarza wysokiej dawce, doustnie albo w czopkach. Można też wybierać leki złożone, które zawierają niesterydowy lek przeciwzapalny, czyli np. ibuprofen, oraz paracetamol, kodeinę czy kofeinę. Takie połączenie sprawia, że ich działanie jest szybsze i silniejsze. Jednak trzeba pamiętać, by nie nadużywać leków, bo to może prowadzić do codziennych, uporczywych bólów głowy, tzw. migreny z odbicia.

Nowoczesne leki, tryptany

To środki na migrenę, które przerywają lub znacznie łagodzą napady u ponad 70 proc. chorych. Są drogie, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. W większości krajów są refundowane, w Polsce niestety nie.

Leczenie botoksem

To terapia dla osób z migreną przewlekłą, czyli występującą przez 15 dni w miesiącu, przez trzy miesiące. Przed decyzją o zabiegu trzeba sprawdzić kwalifikacje specjalisty. Wada tej metody to wysoka cena. Botoks jest dosyć skuteczny, bo pomada w ponad połowie przypadków, a efekt utrzymuje się około trzech miesięcy.

Leczenia przeciwciałami monoklonalnymi

Blokują one receptory białka, które jest odpowiedzialne za występowanie ataków migreny. W niektórych krajach Europy ta terapia jest już dostępna, w Polsce jeszcze nie.

Reklama

Uwaga, zbliża się atak

Migrena daje różne objawy, jednak osoby, które się z nią zmagają od lat, mają swoje sposoby na to, by nie dać się zaskoczyć. U wielu kobiet ataki występują przed miesiączką, inne spodziewają się ich po imprezie, na której piły czerwone wino, paliły papierosy, jadły czekoladę, sery żółte i pleśniowe. Niekiedy problemy pojawiają się podczas długotrwałego stresu, kiedy brakuje czasu na odpoczynek i zdrowy sen. U większości osób występuje jednostronny, czasem pulsujący ból głowy, który może utrzymywać się nawet trzy dni. Towarzyszyć mu mogą np. światłowstręt, nudności, nadwrażliwość na dźwięki. Ból głowy poprzedza czasem tzw. aura migrenowa, np. zaburzenia widzenia, niedowład i drętwienie kończyn.

Idź do lekarza, nie lecz się na własną rękę

Ból głowy może być sygnałem poważnych dolegliwości. Powód do niepokoju jest wtedy, gdy ból pojawił się nagle, narasta i nie ustępuje po lekach. Tak może objawiać się nadciśnienie, problemy z oczami, zaburzenia krążenia, depresja czy anemia. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań, a ich wynik będzie wskazaniem do konsultacji u specjalistów, np. neurologia, okulisty lub kardiologa. Szczególną czujność należy zachować, jeśli pojawia się nowy, nieznany dotychczas rodzaj bólu. Dotyczy to zwłaszcza osób po 50. roku życia. Niepokój powinna też wzbudzić sytuacja, w której dolegliwością towarzyszą wymioty, zaburzenia świadomości, kłopoty z mówieniem, utrata równowagi. Wtedy najlepiej jechać do szpitala, bo to mogą być objawy udaru mózgu.

Zmień buty, zrzuć szpilki

Winę za ucisk w skroniach ponosi częste chodzenie w butach na wysokich obcasach. W takiej sytuacji kręgosłup jest nienaturalnie wygięty i pojawiają się w nim przeciążenia. Nadmiernie obciążony jest nie tylko odcinek lędźwiowy, ale także okolice szyi. Kręgi zaczynają uciskać na nerwy, co może powodować ból głowy. Dlatego zamiast szpilek na co dzień lepiej wybierać obuwie na stabilnych i niezbyt wysokich obcasach.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.