Dokucza Ci nasilony i męczący ból stawów, a co ważniejsze, nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Koniecznie sięgnij do wszystkich informacji na ten temat, które zamieściliśmy poniżej. Już za chwilę dowiesz się, dlaczego stawy bolą, co może być tego przyczyną i co wziąć na stawy, by poczuć ulgę.
Ból stawów to przypadłość dość częsta i mająca wiele przyczyn. Jej występowanie może być związane ze zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi, jak również z bólem, który występuje nagle i niezapowiedzianie. Może go wreszcie wysyłać także nasilony stan zapalny, który nieleczony wywoła w naszym dalszym zdrowiu i stanie organizmu spore spustoszenie. Jak rozpoznać, czy stawy bolą, i od czego rozpocząć leczenie?
Ból stawów – to musisz wiedzieć, by poczuć ulgę!
Ból stawów to intensywna dokuczliwość występująca w obrębie stawów, która związana jest z patologią występującą w obrębie więzadła, ścięgien, czy kaletki maziowej. Ból stawów może być również związany z takimi chorobami, jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy.
O ile jednak w obrębie stawu występuje sam ból, który po zaaplikowaniu leków mija, to nie mamy czym się martwić, przynajmniej nie tak, jak w momencie, gdy bólowi zacznie towarzyszyć również sztywność, gorączka czy intensywny lub wzmożony obrzęk.
Ból stawów, i to w nasilonym trybie, może także wystąpić wówczas, gdy nastąpi jego przeciążenie, np. po wysiłku fizycznym. Często na ból stawów narzekają także osoby starsze, u których przyczyną jego występowania będą przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe.
Czy ból stawów powinien nas zaniepokoić? Oczywiście, że tak, szczególnie jednak w momencie, gdy bólowi towarzyszy zaczerwienienie, występują trudności przy poruszaniu się, gdy ból nasila się w nocy lub jeśli narzekamy przy nim na zdecydowane zmniejszenie apetytu.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu kostno-stawowego: Simponi, Trexan Neo, Hyrimoz, Devikap, Ostenil 70, Ibandronic Acid Mylan, Digavar, Roticox, Chronada, Majamil prolongatum, Solderol, Methocarbamol Espefa, Olfen 75, Prolia, Ostenil, Trosicam, Naklofen, Arcoxia, Roactemra, Olumiant, Cartexan, Depo-medrol z lidokainą, Xeljanz, Leflunomide medac, Tiocolis.
Co zrobić, gdy stawy bolą? Sprawdź skuteczne metody łagodzenia bólu
Jest wiele skutecznych sposobów na ból stawów, ale nie wszystkie działają tak samo szybko i skutecznie. Jednym z częściej polecanych jest np. odciążenie stawu, czyli ograniczenie nadmiernej aktywności. Można także wypróbować okładów z lodu, które zmniejszają stany zapalne, czy zabrać leki przeciwbólowe to samodzielnego stosowania przez maksymalnie kilka dni. Gdy ból nie ustąpi, należy jednak udać się do lekarza w celu określenia przyczyny jego występowania.
Diagnoza bólu stawów – leczenie i wizyta u lekarza
Aby powstrzymać długofalowy i nieprzemijający ból stawów należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia konsultacji i diagnozy bólu stawów. Być może wskaże on na skuteczne leki na ból, typu maści na ból stawów lub żele.
Najczęściej jednak kieruje on pacjenta na badania. Najczęściej w diagnostyce badania bólu stawów wymienia się takie badania laboratoryjne, jak OB, CRP i morfologię. Niezbędne będzie jednak wykonanie również badania obrazowego, najczęściej na początku zleca się RTG lub USG chorego stawu.
Co na ból stawów? Maści na stawy, tabletki i zimne okłady
Leczenie bólu stawów może mieć charakter długofalowy, a podstawowe tabletki nie zawsze pomagają zminimalizować ból od razu. W zależności od przyczyny bólu stawów ulgę przynoszą:
- Tabletki lub preparaty przeciwbólowe, jak paracetamol, niesteroidowe leki;
- Maść na stawy;
- Zimne okłady z żelem;
- Krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne;
- Hydroterapia.
Już wiesz, jak poradzić sobie z bólem stawów? Zweryfikuj posiadaną wiedzę i naucz się łagodzić ten uporczywy i nawracający ból. Spraw, by Twoje ciało poczuło ulgę, a samopoczucie dzięki temu znacząco się poprawiło.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków na kości i stawy. Znajdziesz tu między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki na osteoporozę, leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki na zwyrodnienia stawów lub leki na dnę moczanową.