Artykuł sponsorowany

Infekcje intymne u kobiet. Jak sobie z nimi radzić?

Infekcje intymne nie są już tematem tabu. Zdrowie intymne kobiet na szczęście przestaje być tajemnicą i wiele pań zyskuje na ten temat coraz większą świadomość. Kiedy odczuwamy dyskomfort, ból i pieczenie nie warto czekać – należy działać. Probiotyki są naturalnym i bezpiecznym sposobem na poprawę flory bakteryjnej pochwy.

Rozpoznajesz u siebie te objawy? To może być infekcja intymna

Nasz organizm jest polem walki. Układu odpornościowy musi bowiem sobie radzić z wieloma szkodliwymi drobnoustrojami. Podatność na wszelkiego rodzaju infekcje związana jest z nieprawidłowościami naszej flory bakteryjnej. W momencie zetknięcia z wirusami i grzybami u kobiet dochodzi również często do zaburzenia mikroflory pochwy. Zaburzona produkcja kwasu mlekowego wpływa na zmianę kwasowości tego wyjątkowo delikatnego środowiska. Wraz ze zmianą kwasowości, często dochodzi do zakażenia, co skutkuje powstaniem infekcji.

Najczęstszymi objawami infekcji są:

  • ból;
  • swędzenie i pieczenie;
  • grudkowate upławy;
  • nieprzyjemny zapach.

Infekcje intymne mogą mieć podstawy grzybicze lub bakteryjne. Trudno je rozpoznać samodzielnie – przyczynę zazwyczaj ustala lekarz ginekolog.

Probiotyki. Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Probiotyki to sprawdzony sposób na przywrócenie odpowiedniej równowagi mikroflorze pochwy. Przyjmując probiotyki w kapsułkach, wspomagamy jelita, a pośrednio również miejsca intymne. Jednak, aby skutecznie przywrócić odpowiednią kwasowość, warto sięgnąć po probiotyki ginekologiczne w formie kapsułek dopochwowych. Więcej szczegółów znajdziesz na ten temat na stronie: lakcid.pl.

Probiotyki ginekologiczne można przyjmować w momencie wystąpienia nieprzyjemnych objawów lub profilaktycznie. Warto również po nie sięgać w trakcie antybiotykoterapii, ponieważ szkodliwe działanie antybiotyków na florę bakteryjną może doprowadzić do infekcji intymnych. Profilaktycznie zaleca się stosowanie jednej kapsułki dopochwowej przed snem, przez 4-6 dni. W trakcie brania antybiotyków warto ten czas wydłużyć do 6-8 dni. W przypadku ostrych objawów, należy skonsultować stosowanie probiotyków z lekarzem ginekologiem.

Reklama

Infekcje intymne. Jak ich uniknąć?            

Aby uniknąć infekcji intymnych warto:

  • stosować profilaktycznie dobrze dobrane probiotyki;
  • jeść nieprzetworzoną żywność z jak najmniejszą ilością cukru;
  • nie nadużywać alkoholu;
  • jeść takie produkty jak: kefiry, jogurty, kiszonki;
  • stosować do mycia odpowiednie preparaty, przywracające naturalne pH pochwy.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.