Schorzenia naczyń krwionośnych przybierają różne formy. Ofiarą takich chorób często padają kończyny dolne, warto jednak pamiętać, że problemy związane z układem krwionośnych mogą się ograniczać do naszych rąk i stóp. Tak jest m. in. w przypadku zespołu Raynauda – dość powszechnej i dość często ignorowanej choroby. Co każdy z nas powinien wiedzieć na jej temat?
Na czym polega zespół Raynauda?
Zespół Raynauda to schorzenie, które dotyczy powierzchniowych naczyń krwionośnych palców rąk i stóp. Schorzenie to objawia się w dość charakterystyczny sposób. Wrażliwość palców na zimno oraz bladość skóry palców – oto symptomy typowe dla tej choroby. Typowe objawy tego schorzenia są też związane ze skurczami naczyń krwionośnych palców, które mogą sprawiać wiele problemów m. in. ze względu na długi czas trwania takich ataków.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w kardiologii: przykładowe leki na nadciśnienie tętnicze (Atenolol Sanofi, Ramizek Combi, Nebilenin, Micardis, Tezeo, Valzek, Primacor, Ramipril Genoptim, Exforge, Elestar, Lecalpin, Indap, Polpril, Indapen,Telmizek, Lokren 20), leki obniżające poziom cholesterolu (Ezen, Etibax, Rosutrox, PITAMET, Ridlip, Ezehron Duo), na arytmię serca (Opacorden), w niewydolności serca (Entresto, Bibloc), zespół wieńcowy (Xarelto, Brilique).
Planujesz rzucić palenie? Zapoznaj się z opiniami o tych produktach: Recigar, Desmoxan, Tabex, Niquitin przezroczysty, Nicorette Classic Gum.
Skąd biorą się te problemy?
Zespół Raynauda może wynikać z wielu czynników. Wiadomo, że spory wpływ na rozwój tej choroby mają hormony płciowe. Często główną przyczyną tej choroby okazują się leki i związane z nimi skutki uboczne, niebezpieczne są też niewielkie urazy, do których może dochodzić w trakcie wykonywania niektórych czynności. Szczególnie narażone na ten problem sam. in. osoby spędzające dużo czasu nad klawiaturą, pianiści oraz przedstawiciele tych zawodów, w których wykonywanie określonych ruchów palcami przez dłuższy czas jest podstawą. Wśród licznych przyczyn tego schorzenia znalazły się tez choroby nerwicowe, mogące odbić się negatywnie i na układzie krążenia.
Zespół Raynauda kontra współczesna medycyna
Czy leczenie tego schorzenia jest możliwe? Rosnąca wiedza na temat chorób krążenia sprawia, że walka z tą chorobą staje się coraz łatwiejsza. Wiadomo też, jakie postępowanie pomoże pacjentowi w poprawie samopoczucia. Leczenie w przypadku tego zespołu polega zatem w pierwszej kolejności na unikaniu tych czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z chorobą. Ważne jest unikanie zimna i wilgoci, niezbędne może się też okazać zrezygnowanie z palenia. Dłonie muszą być chronione przed urazami, gdyż nawet drobne ranki mogą się okazać przyczyną poważnych problemów.
W walce o powrót do zdrowia pomagają też masaże, a w poważniejszych przypadkach odpowiednio dobrane środki farmakologiczne. Lekarz może też zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu, którego głównym celem jest przecięcie nerwu współczulnego. Nerw ten jest odpowiedzialny za kurczenie się naczyń krwionośnych, zatem jego „unieszkodliwienie” oznacza koniec problemów ze skurczami. Taki zabieg jest jednak przeprowadzany tylko w najpoważniejszych przypadkach.
Przykładowe leki: Ilomedin 20, Cinnarizinum WZF, Nilogrin, Cinnarizinum Hasco.
Choć zespół Raynauda jest schorzeniem o dość ograniczonym zasięgu, ignorować tej choroby nie można. Pamiętajmy o tym, że zaniedbania związane z tą przypadłością mogą stać się przyczyną takich problemów, jak uszkodzenia tkanki na dłoniach i stopach lub też rozwój owrzodzeń na delikatnych opuszkach palców.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków kardiologicznych. Znajdziesz tu między innymi leki na nadciśnienie, leki stosowane w niewydolności serca, leki na obniżenie cholesterolu lub leki na arytmię serca. W bazie leków znajdują się także kremy i maści na hemoroidy oraz lekarstwa na żylaki.