Artykuł sponsorowany

Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry – praktyczne wskazówki

Gdy na skórze dziecka pojawiają się pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry, rodzice często są bardzo przestraszeni. Choć charakterystyczne zaczerwienienia, grudki i pęcherzyki wyglądają groźnie, to jednak można sobie z nimi poradzić przy pomocy specjalistycznych maści dostępnych w aptekach. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry niemowlaka z AZS jest również kąpiel. Jak się do nie przygotować?

Jak często kąpać dziecko z AZS?

Wokół kąpieli małych dzieci urosło wiele mitów. Niektórzy zalecają, aby kąpać dzieci codziennie, inni sugerują, aby robić to, co 2-3 dni. Jak postępować w przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry? Tutaj zalecenia niewiele różnią się od ogólnie przyjętych standardów. Dziecko powinno się kąpać według potrzeb. Częste mycie ciała wysusza skórę, dlatego niemowlęta zaleca się myć 2-3 razy w tygodniu, a starsze dzieci mogą brać kąpiel lub prysznic raz dziennie.

Poza częstotliwością kąpieli zwróć jeszcze uwagę na jej czas trwania i temperaturę wody. W przypadku niemowląt cierpiących na AZS odradza się długie i gorące kąpiele. Czas spędzony w wannie lub pod prysznicem nie powinien wynosić więcej niż 5-10 minut. Natomiast temperatura wody nie może być za ciepła ani za zimna. Niemowlę z AZS najlepiej myć w letniej wodzie dłonią lub miękką myjką, a po wyjściu z wody należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

bobas w ręczniku

Jakie kosmetyki do kąpieli stosować, aby nie podrażnić skóry niemowlaka?

Skóra niemowląt z AZS jest bardzo wrażliwa i ma tendencję do przesuszania. Dlatego do kąpieli nie możesz użyć przypadkowych kosmetyków. Wybrane preparaty muszą mieć bezpieczny i hipoalergiczny skład. Co stosować na atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Dobrym wyborem będą specjalne żele i emulsje, które zawierają emolienty. Są to substancje, które działają natłuszczająco, nawilżająco i regeneracyjnie. Emolienty przyczyniają się do odbudowy warstwy lipidowej skóry i zatrzymują wodę w głębszych warstwach naskórka. Dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą również skutecznie łagodzić świąd. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, możesz dodać do wody odrobinę oliwki. Wówczas skóra niemowlęcia będzie odpowiednio natłuszczona i śliska. W takim wypadku warto myć dziecko na podkładce lub w specjalnym krzesełku, aby nie wyślizgnęło się rodzicowi z rąk.

Reklama

Jak postępować po kąpieli?

W leczeniu AZS u niemowląt bardzo ważne jest regularne nawilżanie skóry i dbanie o komfort termiczny dziecka. Bezpośrednio po kąpieli musisz wysuszyć malca w taki sposób, aby nie pocierać ręcznikiem o jego skórę. Najlepiej będzie, jeśli przyłożysz ręcznik do skóry i poczekasz, aż woda sama się wchłonie. Kolejną czynnością powinno być nałożenie kremu lub balsamu. Należy to robić bardzo delikatnie i ostrożnie, z pominięciem miejsc, w których znajdują się wysięki i otwarte rany. Gdy krem się wchłonie, zastosuj maści przepisane przez lekarza. Zmiany skórne możesz delikatnie owinąć bandażem, aby preparat zdążył się wchłonąć, zanim dziecko zacznie się drapać.

Skórę niemowlęcia z AZS trzeba pielęgnować codziennie, nawet jeśli w danym dniu nie planujesz kąpieli. Dodatkowo to ważne, aby chronić ją przed przegrzaniem i wysokimi temperaturami. Dzięki prawidłowej pielęgnacji maluszek szybciej wróci do zdrowia, a jego skóra znowu będzie gładka.