Kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry – praktyczne wskazówki

Gdy na skórze dziecka pojawiają się pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry, rodzice często są bardzo przestraszeni. Choć charakterystyczne zaczerwienienia, grudki i pęcherzyki wyglądają groźnie, to jednak można sobie z nimi poradzić przy pomocy specjalistycznych maści dostępnych w aptekach. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry niemowlaka z AZS jest również kąpiel. Jak się do nie przygotować?

Jak często kąpać dziecko z AZS?

Wokół kąpieli małych dzieci urosło wiele mitów. Niektórzy zalecają, aby kąpać dzieci codziennie, inni sugerują, aby robić to, co 2-3 dni. Jak postępować w przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry? Tutaj zalecenia niewiele różnią się od ogólnie przyjętych standardów. Dziecko powinno się kąpać według potrzeb. Częste mycie ciała wysusza skórę, dlatego niemowlęta zaleca się myć 2-3 razy w tygodniu, a starsze dzieci mogą brać kąpiel lub prysznic raz dziennie.

Poza częstotliwością kąpieli zwróć jeszcze uwagę na jej czas trwania i temperaturę wody. W przypadku niemowląt cierpiących na AZS odradza się długie i gorące kąpiele. Czas spędzony w wannie lub pod prysznicem nie powinien wynosić więcej niż 5-10 minut. Natomiast temperatura wody nie może być za ciepła ani za zimna. Niemowlę z AZS najlepiej myć w letniej wodzie dłonią lub miękką myjką, a po wyjściu z wody należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem.

bobas w ręczniku

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Jakie kosmetyki do kąpieli stosować, aby nie podrażnić skóry niemowlaka?

Skóra niemowląt z AZS jest bardzo wrażliwa i ma tendencję do przesuszania. Dlatego do kąpieli nie możesz użyć przypadkowych kosmetyków. Wybrane preparaty muszą mieć bezpieczny i hipoalergiczny skład. Co stosować na atopowe zapalenie skóry u niemowląt? Dobrym wyborem będą specjalne żele i emulsje, które zawierają emolienty. Są to substancje, które działają natłuszczająco, nawilżająco i regeneracyjnie. Emolienty przyczyniają się do odbudowy warstwy lipidowej skóry i zatrzymują wodę w głębszych warstwach naskórka. Dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą również skutecznie łagodzić świąd. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, możesz dodać do wody odrobinę oliwki. Wówczas skóra niemowlęcia będzie odpowiednio natłuszczona i śliska. W takim wypadku warto myć dziecko na podkładce lub w specjalnym krzesełku, aby nie wyślizgnęło się rodzicowi z rąk.

Reklama

Jak postępować po kąpieli?

W leczeniu AZS u niemowląt bardzo ważne jest regularne nawilżanie skóry i dbanie o komfort termiczny dziecka. Bezpośrednio po kąpieli musisz wysuszyć malca w taki sposób, aby nie pocierać ręcznikiem o jego skórę. Najlepiej będzie, jeśli przyłożysz ręcznik do skóry i poczekasz, aż woda sama się wchłonie. Kolejną czynnością powinno być nałożenie kremu lub balsamu. Należy to robić bardzo delikatnie i ostrożnie, z pominięciem miejsc, w których znajdują się wysięki i otwarte rany. Gdy krem się wchłonie, zastosuj maści przepisane przez lekarza. Zmiany skórne możesz delikatnie owinąć bandażem, aby preparat zdążył się wchłonąć, zanim dziecko zacznie się drapać.

Skórę niemowlęcia z AZS trzeba pielęgnować codziennie, nawet jeśli w danym dniu nie planujesz kąpieli. Dodatkowo to ważne, aby chronić ją przed przegrzaniem i wysokimi temperaturami. Dzięki prawidłowej pielęgnacji maluszek szybciej wróci do zdrowia, a jego skóra znowu będzie gładka.

Artykuł sponsorowany