Częste infekcje układu oddechowego – jak je zwalczyć?

Częste infekcje układu oddechowego są powszechne, ale czasem mogą być oznaką innej choroby podstawowej. Zwykle infekcja dróg oddechowych powiązana jest z przeziębieniem, a nawet grypą – drobnoustroje atakują drogi oddechowe. Warto dowiedzieć się jak rozpoznać zwykłe zmiany chorobowe od poważniejszych np. raka płuc. Niezależnie od przyczyny, częste problemy zdrowotne związane z drogami oddechowymi mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie i potencjalnie prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego warto zapoznać się z informacjami jak można je zwalczyć.

Czym jest infekcja dróg oddechowych?

Infekcja dróg oddechowych to częsty problem, atakuje przeważnie przewody nosowe i gardło. Leczenie zwykle jest proste i w większości przypadków można poradzić sobie z nimi samodzielnie w domu. Dzielimy je na infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Infekcja górnych dróg oddechowych obejmuje:

  • zapalenie zatok
  • zapalenie migdałków
  • zapalenie krtani
  • nieżyt nosa (katar)
  • zapalenie gardła (np. angina)

Z kolei infekcje dolnych dróg oddechowych to:

Przewlekłe schorzenia to te, które pojawiają się wielokrotnie w czasie, szczególnie jesienią i zimą, kiedy ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach i w dużych grupach. Zdecydowana większość infekcji przenoszona jest drogą kropelkową. Częste choroby w obrębie górnych dróg oddechowych w normalnej ilości to około trzech do pięciu infekcji w ciągu roku. Rodzaj infekcji i szereg innych czynników są ważne przy rozważaniu, czy częstotliwość jest normalna czy nie. Przykładowo nawet dwa epizody zapalenia płuc w ciągu roku lub trzech w ciągu całego życia są uważane za nieprawidłowe.

Częste infekcje układu oddechowego – jak je zwalczyć

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Objawy i symptomy

Wiele osób zna typowe oznaki i objawy infekcji dróg oddechowych. Mogą to być:

  • katar
  • ucisk w zatokach
  • kaszel z flegmą lub bez
  • ból gardła
  • ból podczas przełykania
  • gorączka
  • dreszcze
  • kichanie
  • świszczący oddech
  • chrypka
  • ból w klatce piersiowej

Przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych obejmuje: przeziębienie, zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie zatok czy przewlekłe zapalenie oskrzeli, nieżyt nosa i paciorkowce gardła. W zależności od czynnika wywołującego infekcję można ją leczyć antybiotykiem bądź też nie. Leczenie wielu przewlekłych infekcji dróg oddechowych opiera się na objawach, jakie ma dana osoba i rozpoznaniu.

Reklama

Zapalenie górnych dróg oddechowych – leczenie

Choroby układu oddechowego leczone są głównie w celu złagodzenia objawów. Przed wizytą u specjalisty warto wypróbować tabletki łagodzące ból gardła, leki na zatoki czy aerozol zmniejszający przekrwienie nosa. Wśród innych zabiegów na zapalenie górnych dróg oddechowych są domowe sposoby np. wdychanie pary wodnej i płukanie słoną wodą gardła to bezpieczne sposoby na złagodzenie pojawiających się objawów.

Na choroby górnego układu oddechowego nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych oraz wykrztuśnych. Jednak warto sięgnąć po witaminę C, która wspomoże układ odpornościowy.

Przyczyna infekcji gardła

Wiele problemów zdrowotnych może powodować przewlekły ból gardła, w tym alergie, infekcje i choroby podstawowe. Rozpoznanie przyczyny jest pierwszym krokiem w kierunku odpowiedniego leczenia. Przewlekły ból gardła często wynika z utrzymujących się infekcji, substancji drażniących lub alergenów. Osoby z alergiami lub astmą mogą być szczególnie wrażliwe na częste infekcje gardła.

Co na infekcje gardła?

Łagodne infekcje gardła można spróbować leczyć samodzielnie:

  • przepłukać gardło ciepłą, słoną wodą
  • pić dużo wody lub ciepłe słodkie napoje
  • jeść zimne i miękkie potrawy
  • unikać palenia i zadymionych miejsc
  • odpoczynek

To jedne z najskuteczniejszych sposobów. Jeśli jednak po kilku dniach infekcja nie odpuszcza warto sięgnąć po leki na drogi oddechowe. Farmaceuta może pomóc w przypadku bólu gardła, więc warto zapytać o poradę.

Dobrym sposobem na złagodzenie bólu i dyskomfortu związanego z bólem gardła jest stosowanie paracetamolu lub ibuprofenu. Warto też sięgnąć po pastylki lecznicze na ból gardła, które najczęściej mają działanie antyseptyczne, dzięki czemu wspomagają leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.