Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z zatokami są zjawiskiem powszechnym, choć nie każdy z nas wie, jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością. Czy można skutecznie radzić sobie z taką dolegliwością, jaką jest zapalenie zatok przynosowych?

Jakie czynniki sprzyjają tej choroby?

Komu zapalenie zatok przynosowych zagraża najmocniej? Wiadomo, że z powodu tej dolegliwości cierpi wielu Polaków, przy czym większość problemów z zatokami jest skutkiem wcześniejszego przeziębienia. Jak wynika ze statystyk, około 2% chorych na przeziębienie musi się z czasem zmierzyć z zapaleniem zatok. Wyjątkową podatność na zapalenie zatok wykazują też te osoby, które cierpią z powodu takich dolegliwości, jak astma, polipy nosa, zapalenie migdałków oraz problemy związane ze zbyt niską odpornością organizmu.

Zapalenie zatok przynosowych przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Jakie objawy świadczą o zapaleniu zatok?

Zapalenie zatok przynosowych to problem związany z szeregiem uciążliwych dolegliwości. Obrzęk skóry pod zajętymi przez stan zapalny zatokami, nieprzyjemne uczucie nacisku, które pojawia się za oczami – oto objawy, które jasno wskazują na poważne problemy z zatokami. Dodatkowym problemem stają się wycieki z nosa, bóle głowy oraz problemy związane z ogólnym samopoczuciem. O rozwoju zapalenia zatok świadczyć mogą też takie objawy, jak przykry zapach z ust oraz ból górnych zębów. Co można zrobić, by złagodzić te uciążliwe dolegliwości?

Reklama

Jak walczyć z zapaleniem zatok przynosowych?

Osoby, które cierpią z powodu zapalenia zatok, mogą skorzystać z wielu sprawdzonych metod łagodzących dolegliwości towarzyszące takim stanom zapalnym. Lepsza formę może zapewnić chorym picie większych ilości wody, korzystanie z ciepłych okładów oraz unikanie alkoholu. By uniknąć zbędnych komplikacji, niezbędne staje się jednak profesjonalne leczenie. Na czym ono polega? Decyzja o wyborze metody leczenia zależy od lekarza, który musi na początek wykonać kilka prostych badań i dokonać oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Badania te dostarczą mu wiedzy niezbędnej do tego, by wybrać najlepszą w danym przypadku kurację. Jakie możliwości daje dziś pacjentom walczącym z zapaleniem zatok medycyna?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest leczenie farmakologiczne zatok, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje kuracja antybiotykami. Taka terapia trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, choć w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych można taką kurację przedłużyć nawet do 6 tygodni. W walce ze stanami zapalnymi mogą być też wykorzystywane takie środki, jak kortykosteroidy podawane pacjentowi w trakcie inhalacji. Leki tego typu mają zmniejszać stan zapalny i poprawiać samopoczucie pacjenta, a ich skuteczność jest oceniana dość wysoko. Często stosowaną substancją i zapisywaną przez lekarzy jest mometazon (przykładowe leki: Momester, Metmin).

Inne stosowane leki: Amoxil, Aspirin Complex Zatoki, Amylan.

Leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi jednak odpowiednie rezultaty, a w poważniejszych przypadkach niezbędne staje się korzystanie z pomocy chirurgii. Zabiegi, które są przeprowadzane w przypadku pacjentów mających problemy z zatokami, polegają przede wszystkim na udrożnieniu zaczopowanego ujścia zatok oraz na usunięciu z nich martwych tkanek. Wszystko to sprawia, że zatoki przestają sprawiać tak wiele problemów, a pacjenci odzyskują swobodę oddechu.

Problemów z zatokami lekceważyć nie można, gdyż postępujący stan zapalny nie tylko skutecznie utrudnia nam życie, ale też może prowadzić do dalszych komplikacji. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym mniej star wyrządzi nam choroba. Co najważniejsze – rozpoczynając w porę terapię możemy zaoszczędzić sobie wiele problemów z bólem, który skutecznie pozbawia pacjentów z zapaleniem zatok radości życia.

Zobacz też następujący wykaz: leki na zatoki.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.