Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie zaćmy i czy warto zdecydować się na taki zabieg?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób oczu jest zaćma. Zazwyczaj spotykana jest u osób starszych. Następstwem zaćmy jest znaczne pogorszenie wzroku, dlatego też pacjenci szukają profesjonalnej pomocy u okulistów. Można ją uzyskać dopiero u chirurga okulisty. Sprawdź, czym charakteryzuje się naczynie zaćmy i czy warto zdecydować się na taki krok!

Do najczęściej występujących objawów zaćmy należą problemy z rozróżnianiem barw, pogorszenie widzenia na odległość czy widzenie przedmiotów “jak przez brudną, tłustą szybę”. Leczenie zaćmy w Krakowie pozwoli odzyskać dawną radość życia. Specjalistyczne leczenie  pozwoli ci pozbyć się przykrych dolegliwości.

Czy warto leczyć zaćmę nabytą?

Na pewno każdy z nas wie, że pozostawienie problemów zdrowotnych bez leczenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Schorzenie oczu, jakim jest zaćma, nie przejdzie samodzielnie z upływem czasu. Bagatelizowanie zaćmy będzie prowadziło jedynie do pogłębiania się dolegliwości. Warto wiedzieć, że w początkowym stadium tej choroby można leczyć się farmakologicznie. Istnieją specjalne krople, jednak ich działanie nie zawsze daje taki rezultat, jakiego oczekujemy. Skutecznym sposobem pozbycia się zaćmy i jest operacja.

Chirurgia okulistyczna doskonale radzi sobie z zaćmą, ale też z innymi schorzeniami okulistycznymi takimi jak gradówka, krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Każdy pacjent przed zabiegiem jest do niego kwalifikowany, czyli przeprowadzane są bardzo dokładne badania. Lekarze muszą zyskać pewność, że wybrana metoda leczenia będzie bezpieczna oraz skuteczna.

leczenie zaćmy

Inny sposób na wyleczenie zaćmy – fakoemulsyfikacja

Nietuzinkowym sposobem na wyleczenie zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Metoda ta polega na usunięciu zaćmy przy użyciu ultradźwiękowej końcówki oraz wszczepienia sztucznej soczewki do gałki ocznej. Wszystkie te lecznicze czynności wykonywane są w znieczuleniu powierzchniowym. Aplikuje się je w postaci kropli do worka spojówkowego, lub w postaci żelu. W ten sposób leczenia zaćmy jest dla pacjenta zupełnie bezbolesne.

Zabieg ten polega na usunięciu soczewki, na miejscu której umieszcza się nową – zwijaną, elastyczną, akrylową. Taka soczewka samodzielnie rozwija się w torebce naturalnej i osadza się we właściwym miejscu w gałce ocznej.

W czasie tego zabiegu lekarz wykonuje minimalne nacięcie, które nie przekracza 3 mm. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, metoda ta jest bardzo skuteczna. Podczas jednego zabiegu można również skorygować inne wady, takie jak nadwzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność czy starczowzroczność.

Jeśli powyższe sposoby leczenia zaćmy są niezadowalające, pacjent może zdecydować się na operację wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym. W tym przypadku wykonuje się mikro nacięcia w rogówce, a następnie przez te nacięcia wyciąga się starą, zmętniałą soczewkę. Później w miejsce starej soczewki wprowadza się całkiem nową. Jest to bardzo krótki zabieg, który trwa zaledwie 15 minut i również przebiega w znieczuleniu powierzchniowym.