Konsultacja merytoryczna:

Symescital

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang.SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu się depresji i związanych z nią zaburzeń.

Lek Symescital zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego).

Jaki jest skład Symescital, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram. Każda tabletka leku Symescital zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Pozostałe składniki to:
celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 400 i tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Symescital – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku Symescital wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie lękowe z napadami lęku
Dawka początkowa leku Symescital wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku Symescital wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może następnie przez lekarza zostać zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Zaburzenie lękowe uogólnione
Zalecana dawka leku Symescital wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Symescital wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia)
Zalecana dawka początkowa leku Symescital to 5 mg, raz na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 10 mg raz na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Leku Symescital nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży.
Lek Symescital można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać popijając wodą. Nie należy ich rozgryzać, ponieważ są gorzkie w smaku.
W razie potrzeby tabletki można przełamać na dwie części. W tym celu należy położyć tabletkę na płaskiej powierzchni rowkiem do góry, a następnie przełamać na pół, przyciskając każdy z końców w dół palcami wskazującymi obu rąk.

Czas trwania leczenia
Pacjent może zacząć czuć się lepiej dopiero po paru tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Symescital, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

Nie wolno zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza.

Lek należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Symescital, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać opakowanie leku Symescital.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Symescital – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Symescital można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Tak jak w przypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Symescital i spożywanie alkoholu, choć interakcje (oddziaływanie) leku Symescital z alkoholem nie są spodziewane.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Symescital w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Wyniki badań na zwierzętach wykazały, że citalopram może wpływać na jakość spermy. Dotychczas nie zaobserwowano wpływu na płodność ludzi.

Pacjentka nie powinna stosować leku Symescital w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Jeśli pacjentka stosuje lek Symescital w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Symescital. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Symescital, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Symescital.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Symescital – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

SYMESCITAL, 5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 168 razy

Rozmiar plku 189.86 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Symescital m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SYMESCITAL, 5 mg; 10 mg; 15 mg; 20 mg, tabletki powlekane (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 67 razy

Rozmiar plku 214.32 KB

Cena - ile kosztuje Symescital?

Cena Symescital i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Symescital.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Symescital? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

7 komentarzy do “Symescital”

  • A jak długo trwało nim sie Pani oswoila z lekim. Ja jestem dopiero po 4 dawce i jak narazie czuje sie okropnie pod kazdym wzgledem

   Odpowiedz
   • Witam, a jak Pani się czuje po takim czasie brania?
    Ja biorę go już prawie 7 tygodni ( najpierw dawka 10mg a od 2 tyg 15mg) Niestety nie działa tak jak się tego spodziewałam. Lęki się trochę wyciszyły ale jestem do niczego, bardzo depresyjna, nic mnie nie cieszy. Raczej będę wracać do poprzedniego leku który brałam kiedyś a bardzo mi pomógł.

    Odpowiedz
   • Biorę symestical10 mg od 2 lat. Na początku leczenia było strasznie,organizm zwariował.Po 2 tygodniach się uspokoił. Poprawa samopoczucia i brak objawów nerwicy nastąpiło po około 4 miesiącach zażywania. Cierpliwości życzę i będzie dobrze. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
 1. Mój 30 letni syn od kilku lat choruje na SM , było bardzo źle . Depresja , stany lękowe, myśli samobójcze . Namówiłam syna na wizytę u psychiatry. Odkąd bierze SYMESCITAL , wrócił do nas. Jest taki jak dawniej , pracuje , cieszy się życiem. Bierze zastrzyki na SM i ten lek. Próbował odstawić ale po 2 dniach było kiepsko, nerwowy, płaczliwy nie radził sobie . Znowu bierze , jak długo nie wiem….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Olej rycynowy (Opakowanie: 100 g)Olej rycynowy (Opakowanie: 100 g) to naturalny lek stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat jako środek przeczyszczający. Do stosowania w przypadku zaparć. Olej rycynowy wykazuje działanie przeczyszczające, a wypróżnienie z reguły następuje po ok. 2-3 godzinach od zastosowania leku.
Skład1 g płynu doustnego zawiera 1 g oleju rycynowego.
Środki ostrożnościNie stosować w…

8.63 

Zastosowanie Artelac Nighttime żel do oczy na noc (Opakowanie: 1X10 g)Produkt idealny dla osób, które potrzebują ulgi dla suchego oka. Nadmierne przesuszenie oczu jest najczęściej spowodowane przewlekłą dysfunkcją kanalików łzowych zarówno w dzień jak i w nocy. Nadaje się także dla osób, które cierpią na niedobór lipidów lub dysfunkcję i zniekształcenia powiek, a także dla tych, u…

45.99 

Zastosowanie Bonyplus extra mocny klej do protez (Opakowanie: 40 g)Obawiasz się uśmiechać i swobodnie rozmawiać przez swoją protezę? Sięgnij po Bonyplus extra mocny klej do protez (Opakowanie: 40 g), który sprawi, że Twoja proteza przez wiele godzin pozostanie na swoim miejscu. Po zastosowaniu kleju nie musisz martwić się o to, że resztki jedzenia dostaną się pod Twoją protezę co może być dla Ciebie niekomfortowe i nieprzyjemne. Klej…

40.99 

Zastosowanie D-Vitum forte 2000 j.m. kapsułki dla dorosłych (Opakowanie: 60 )D-Vitum forte 2000 j.m. kapsułki dla dorosłych (Opakowanie: 60 ) to suplement diety z dużą dawką witaminy D, która poprawia odporność organizmu - szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo wspiera zdrowie kości i zębów. Zapobiega wielu poważnym chorobom.

Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Efekt działania D-Vitum forte 2000 j.m. kapsuł…

17.37 

Zastosowanie Sagella serum, żel do higieny intymnej (Opakowanie: 100 ml)Sagella serum, żel do higieny intymnej (Opakowanie: 100 ml) stanowi podstawową opiekę dla kobiet do codziennej pielęgnacji i zachowania właściwej higieny okolic miejsc intymnych. Efekt działania Sagella serum, żel do higieny intymnej (Opakowanie: 100 ml)Sagella serum, żel do higieny intymnej (Opakowanie: 100 ml) zawiera wysokiej jakości ekstrakty ziołowe - pantenol i kojący nagietek, które zapewniają…

36.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief