Konsultacja merytoryczna:

Escitactil

Escitactil należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększanie stężenia serotoniny. Zaburzenia układu serotoninergicznego w mózgu uważane są za ważny czynnik w rozwoju depresji oraz związanych z nią chorób.

Escitactil zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizodów ciężkiej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego z agorafobią lub bez agorofobii, lęku społecznego, uogólnionego zaburzenia lękowego, zaburzenia obsesyjnokompulsyjnego).

Jaki jest skład Escitactil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram.
Escitactil, 5 mg: Każda tabletka zawiera 5 mg escytalopramu w postaci escytalopramu szczawianu 6,3875 mg.
Escitactil, 10 mg: Każda tabletka zawiera 10 mg escytalopramu w postaci escytalopramu szczawianu 12,775 mg.9
Escitactil, 15 mg: Każda tabletka zawiera 15 mg escytalopramu w postaci escytalopramu szczawianu 19,1625 mg.
Escitactil, 20 mg: Każda tabletka zawiera 20 mg escytalopramu w postaci escytalopramu szczawianu 25,55 mg.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, polakrylina potasowa, acesulfam potasowy, neohesperydyno-dihydrochalkon, magnezu stearynian, aromat mięty pieprzowej [zawierający maltodekstrynę (kukurydzianą), skrobię modyfikowaną (kukurydzianą) i olejek mięty pieprzowej], kwas solny stężony.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Escitactil – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej Escitactil przyjmuje się codziennie, w jednej dawce. Lek Escitactil można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej Escitactil łatwo się rozpadają, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie należy dotykać tabletek mokrymi rękami, gdyż mogą się rozpaść.

Dorośli
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku Escitactil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie lękowe z napadami lęku
Dawka początkowa leku Escitactil wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku Escitactil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Dawka może następnie przez lekarza zostać zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Zaburzenie lękowe uogólnione
Zwykle zalecana dawka leku Escitactil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Escitactil wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zwykle zalecana dawka początkowa leku Escitactil to 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 10 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Escitactil nie należy zazwyczaj stosować u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dalszych informacji patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Escitactil”.

Czas trwania leczenia
Zanim pacjent poczuje się lepiej może upłynąć kilka tygodni. Należy kontynuować stosowanie leku Escitactil, nawet jeśli upłynie nieco czasu, zanim nastąpi poprawa samopoczucia.
Nie zmieniać dawkowania leku bez zasięgnięcia porady u lekarza.
Lek należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie zbyt wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po tym jak pacjent odzyska dobre samopoczucie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Escitactil, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Objawami przedawkowania mogą być zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Udając się do lekarza lub do szpitala należy zabrać ze sobą pudełko tekturowe leku Escitactil.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Escitactil – czy mogę spożywać alkohol?

Escitactil można przyjmować z pokarmem lub bez.

Tak jak w przypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitactil i spożywanie alkoholu, choć interakcja (oddziaływanie) leku Escitactil z alkoholem nie jest spodziewana.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Escitactil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Escitactil podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, dopóki nie omówi się z lekarzem ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania leku.

Jeśli pacjentka stosuje Escitactil w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, zasinienia na skórze, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, niskie stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożone odruchy, drżenia, niepokój ruchowy, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W przypadku zażywania leku Escitactil w okresie ciąży nigdy nie należy nagle przerywać jego stosowania.

Należy upewnić się, że położna i (lub) lekarz wiedzą o tym, że pacjentka przyjmuje Escitactil.

Stosowanie podczas ciąży (szczególnie w trakcie ostatnich 3 miesięcy ciąży) takich leków jak Escitactil może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkiego stanu, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków (PPHN), który powoduje, że dziecko oddycha szybciej, a jego skóra przybiera niebieskawą barwę. Objawy te pojawiają się u dziecka zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzin. Jeśli wystąpią, należy bezzwłocznie skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram, lek podobny do escytalopramu, obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

Ulotka Escitactil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Escitactil, 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 322.89 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Escitactil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Escitactil, 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (Escitalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 320.21 KB

Cena - ile kosztuje Escitactil?

Cena Escitactil i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Escitactil.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Escitactil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Physiogel Calming Relief krem (Opakowanie: 50 ml)Physiogel Calming Relief krem (Opakowanie: 50 ml) przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji:
skóry bardzo suchej, swędzącej i podrażnionej
skóry atopowej
wrażliwej skóry dzieci i niemowląt
Efekt działania Physiogel Calming Relief krem (Opakowanie: 50 ml)Physiogel Calming Relief krem (Opakowanie: 50 ml) stosowany jest do specjalistycznej pielęgnacji skóry swędzącej, bardzo suchej i podraż…

74.50 

Zastosowanie Kerato VitA maść (Opakowanie: 1 )Kerato VitA maść (Opakowanie: 1 ) to wyrób medyczny w postaci maści do oczu przeznaczonej dla osób zmagających się z nadmierną suchością oraz podrażnieniami. Preparat zmniejsza przemęczenie wzroku oraz poprawia jakość filmu łzowego.
Efekt działania Kerato VitA maść (Opakowanie: 1 )Kerato VitA maść (Opakowanie: 1 ) zawiera witaminy A i E o silnym działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym. Hamują one…

22.99 

Zastosowanie Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) jest przeznaczony do oczyszczania skóry wrażliwej z resztek makijażu i zanieczyszczeń. Doskonale czyści, nie powodując podrażnień i reakcji alergicznych. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Efekt działania Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml)Vichy Purete Thermale płyn micelarny (Opakowanie: 400 ml) delikatnie usuwa wszelkie…

64.99 

Zastosowanie Katelin+ SR kapsułki (Opakowanie: 50 )Katelin+ SR kapsułki (Opakowanie: 50 ) to suplement diety z potasem, który wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz funkcjonowanie układu mięśniowego. Potas jest elektrolitem, który również reguluje gospodarkę wodną.
Efekt działania Katelin+ SR kapsułki (Opakowanie: 50 )Katelin+ SR kapsułki (Opakowanie: 50 ) zawiera dużą ilość potasu – składnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Suplementacja jest w…

12.75 

Zastosowanie Eucerin Anti-Age Hyaluron-Filler krem CC, jasny (Opakowanie: 50 ml)Eucerin Anti-Age Hyaluron-Filler krem CC, jasny (Opakowanie: 50 ml) został opracowany do codziennej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, jednocześnie upiększając twarz oraz nadając jej jednolity koloryt.

Produkt posiada filtr SPF 15, chroni skórę w ciągu dnia przed promieniowaniem słonecznym, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto jest delikatnie perfumowany.

Krem CC może być stosowany samodzielnie lub…

109.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief