Tropicamidum WZF

Tropicamidum WZF to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną tropikamid. Jest to lek rozszerzający źrenicę oraz porażający akomodację oka. Stosowany jest w diagnostyce okulistycznej - do wziernikowania dna oka, a także przed operacjami, w których potrzeba zastosowania krótko działającego środka rozszerzającego źrenicę. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek zawiera tropikamid, który stosowany miejscowo do oka rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka (zdolność przystosowania się oka do ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach).

Lek Tropicamidum WZF stosuje się:
– w diagnostyce okulistycznej – do badania dna oka (wziernikowania);
– w stanach przedoperacyjnych wymagających zastosowania krótko działającego środka
rozszerzającego źrenicę.

Skład

Substancją czynną leku jest tropikamid.

Tropicamidum WZF 0,5%
1 ml roztworu zawiera 5 mg tropikamidu.

Tropicamidum WZF 1%
1 ml roztworu zawiera 10 mg tropikamidu.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek; disodu edetynian; benzalkoniowy chlorek, roztwór; kwas solny rozcieńczony (do ustalenia pH); woda oczyszczona.

Dawkowanie

Tropicamidum WZF 0,5%

Dorośli, pacjenci w podeszłym wieku oraz dzieci

– Badanie dna oka
1 do 2 kropli zakroplić do worka spojówkowego 15 do 20 minut przed badaniem.

– W celu rozszerzenia źrenicy
2 krople zakroplić do worka spojówkowego (w odstępie 5 minut). Jeżeli niemożliwe było zbadanie pacjenta w ciągu 15-30 minut po podaniu można zakroplić ponownie 1 kroplę w celu przedłużenia działania rozszerzającego źrenicę. Maksymalne rozszerzenie źrenicy występuje po około 15 minutach od podania leku. Działanie leku utrzymuje się do 3 godzin.

Tropicamidum WZF 1%

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku

– Porażenie akomodacji
1 kroplę zakroplić dwa razy w odstępie 5 minut. Badanie najlepiej przeprowadzić w czasie 25 do 50 minut od ostatniego zakroplenia leku. Uwaga: u dzieci w celu wywołania porażenia akomodacji należy stosować atropinę.

Dorośli, pacjenci w podeszłym wieku oraz dzieci

– W celu rozszerzenia źrenicy
1 kropla Tropicamidum WZF 1%. Jeżeli niemożliwe było zbadanie pacjenta w ciągu 15-30 minut po podaniu można zakroplić ponownie 1 kroplę w celu przedłużenia działania rozszerzającego źrenicę. Maksymalne rozszerzenie źrenicy występuje po około 15 minutach od podania leku. Działanie leku utrzymuje się do 3 godzin. Uwaga: u niemowląt i małych dzieci należy stosować tropikamid tylko w stężeniu 0,5%.

Sposób podawania
Lek Tropicamidum WZF jest przeznaczony do użytku zewnętrznego – należy stosować miejscowo do oka (oczu). Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, powiek oraz żadnych innych powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki. Stosowanie zanieczyszczonych kropli może prowadzić do niebezpiecznych powikłań a nawet do utraty wzroku.

1. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce.
2. Odkręcić zakrętkę znajdującą się na butelce.
3. Przechylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką i gałką oczną.
4. Odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wyciśnięcia jednej kropli leku do oka. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, ani powiek. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy zakroplić następną.
5. Bezpośrednio po zakropleniu leku Tropicamidum WZF należy przez około 1 minutę delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
6. Jeśli lekarz zalecił zakraplanie leku także do drugiego oka, należy powtórzyć czynności z punktów 3., 4. i 5.
7. Kroplomierz jest tak zaprojektowany, aby dokładnie odmierzać krople, dlatego nie należy powiększać otworu w kroplomierzu.
8. Po zakropleniu należy zakręcić butelkę. Nie należy jednak zakręcać jej zbyt mocno.

Przedawkowanie

W przypadku wchłonięcia się do krążenia ogólnego nadmiernej ilości tropikamidu może wystąpić (zwłaszcza u dzieci) ogólnoustrojowe działanie toksyczne charakteryzujące się: zaczerwienieniem twarzy, suchością błony śluzowej jamy ustnej (u dzieci może wystąpić wysypka), zaburzeniami widzenia, szybkim i nieregularnym tętnem, gorączką, wzdęciem brzucha u niemowląt, drgawkami, omamami oraz utratą koordynacji nerwowo-mięśniowej. Jeżeli wystąpiły wymienione objawy lub lek został zastosowany niezgodnie z przeznaczeniem (np. wypity), należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać do szpitala. U niemowląt i małych dzieci zaleca się utrzymywanie wilgotnej powierzchni ciała. Jeżeli lek został spożyty, można wywołać wymioty

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Lek może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza jego zastosowanie jest konieczne.

Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Decyzję o kontynuowaniu lub zaprzestaniu karmienia piersią albo o kontynuowaniu lub zaprzestaniu stosowania tropikamidu podejmie lekarz po rozważeniu korzyści wynikających z karmienia piersią dla dziecka oraz z zastosowania tropikamidu u matki.

Ulotka Tropicamidum WZF


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Tropicamidum WZF (forum)

Stosujesz Tropicamidum WZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tropicamidum WZF. Podziel się doświadczeniami na forum.