Apap NBG

Podmiot odpowiedzialnyUS Pharmacia Sp. z o.o.
Kod ATCN02BE51
ProceduraNAR
SubstancjaKofeina, Paracetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Apap NBG?

APAP NBG zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kofeina jest substancją, która działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Dodanie kofeiny do paracetamolu istotnie zwiększa jego skuteczność w leczeniu napięciowych bólów głowy. Kofeina przyspiesza również początek działania paracetamolu.

Wskazaniem do stosowania leku jest ból głowy typu napięciowego o nasileniu lekkim lub umiarkowanym.

Bóle głowy typu napięciowego są najczęstszym rodzajem bólów głowy. Napięciowe bóle głowy są opisywane jako tępe, uciskowe, o charakterze obręczy i gniecenia, promieniujące od czoła do potylicy, bardzo często obejmujące również tylną część szyi.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Apap NBG, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol i kofeina.

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

Pozostałe składniki to: powidon (K29/32), skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Apap NBG – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Doustnie 1 lub 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można podawać co 4-6 godzin do maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania dawki większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy niepożądane, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu zatrucia aracetamolem i uszkodzenia wątroby.

W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu leku mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Przedawkowanie paracetamolu może spowodować kwasicę metaboliczną, do której objawów należą:
– głębokie, szybkie i utrudnione oddychanie,
– uczucie mdłości oraz występowanie wymiotów,
utrata apetytu.

Ostre zatrucie kofeiną występuje bardzo rzadko. Objawia się ono bólami brzucha, bezsennością, częstym oddawaniem moczu, odwodnieniem, lękiem, nerwowością, niepokojem, bezsennością, pobudzeniem, drganiami mięśni, splątaniem i gorączką. Poważniejsze zatrucie objawia się przyspieszonym biciem serca, zaburzeniami rytmu serca i drgawkami.

W każdym przypadku przyjęcia więcej niż 8 tabletek leku w ciągu 24 godzin lub jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej, trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W celu związania pozostałości leku znajdującej się w żołądku, warto podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apap NBG – czy mogę spożywać alkohol?

Nie pić alkoholu w czasie przyjmowania leku zawierającego paracetamol, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Należy ograniczyć ilość spożywanych napojów zawierających kofeinę.

Podczas stosowania leku APAP NBG, pacjent powinien ograniczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę. Ponieważ kofeina jest naturalnym składnikiem herbaty, kawy, czekolady oraz niektórych napojów gazowanych, jest możliwe jej przedawkowanie. Pacjent powinien uwzględnić zawartość kofeiny w diecie i innych medycznych źródłach oraz upewnić się, że nie przekraczają dopuszczalnej dawki.

Typowa zawartość kofeiny w niektórych napojach i pokarmach:
– kawa parzona: 50-100 mg/100 ml*
– kawa rozpuszczalna i herbata: 20-73 mg/100 ml*
– napoje gazowane (cola): 9-19 mg/100 ml*
– czekolada: 5-20 mg/100 ml*
(*100 ml odpowiada 1 małej filiżance napoju).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apap NBG w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku APAP NBG w I trymestrze ciąży. Lekarz może zezwolić na stosowanie tego leku przez kobietę w II i III trymestrze ciąży, jedynie wtedy, gdy w jego opinii korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. W czasie ciąży obserwuje się zwolnienie metabolizmu kofeiny i większe jej stężenia w surowicy po przyjęciu takiej samej dawki leku. Kofeina przenika do mleka. Nie należy stosować leku APAP NBG w okresie karmienia piersią.

Ulotka Apap NBG – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Apap NBG przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Apap NBG - 500 mg + 50 mg, Tabletki (Paracetamolum + Coffeinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Apap NBG m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Apap NBG - 500 mg + 50 mg, Tabletki (Paracetamolum + Coffeinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Apap NBG w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Apap NBG - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Apap NBG? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz