Roswera

Roswera to lek, który zawiera rozuwastatynę jako substancję czynną. Jest to lek z grupy statyn, który obniża stężenie cholesterolu i innych lipidów we krwi. Roswera jest dostępna na receptę i występuje w postaci tabletek. Lek może być stosowany u dzieci od 10. roku życia i u dorosłych z hipercholesterolemią lub dyslipidemią.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Roswera należy do grupy leków zwanych statynami.

Lekarz przepisał lek Roswera, ponieważ:
– Pacjent ma wysokie stężenie cholesterolu. Oznacza to, że występuje u niego ryzyko ataku serca lub udaru. Lek Roswera jest stosowany u dorosłych, u młodzieży oraz u dzieci w wieku 6 lat lub starszych w celu leczenia dużego stężenia cholesterolu.

Lekarz zalecił stosowanie statyny, ponieważ zmiana diety oraz zwiększona aktywność fizyczna okazały się niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Pacjent zażywający lek Roswera powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu i ćwiczenia fizyczne.

– U pacjenta występują inne czynniki zwiększające ryzyko ataku serca, udaru lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Atak serca, udar lub inne problemy zdrowotne mogą być spowodowane przez chorobę zwaną miażdżycą. Miażdżyca jest wynikiem gromadzenia się złogów lipidowych w tętnicach.

Dlaczego ważne jest ciągłe stosowanie leku Roswera
Lek Roswera jest stosowany w celu uzyskania prawidłowego stężenia we krwi substancji tłuszczowych zwanych lipidami, wśród których najczęściej występującym jest cholesterol.

We krwi występują różne typy cholesterolu, tzw. zły cholesterol (LDL-C) oraz dobry cholesterol (HDL-C).
– Lek Roswera może zmniejszać stężenie złego cholesterolu oraz zwiększać stężenie dobrego cholesterolu.
– Lek Roswera pomaga hamować wytwarzanie w organizmie złego cholesterolu oraz polepsza zdolność do usuwania cholesterolu z krwi.

U większości ludzi wysokie stężenie cholesterolu nie ma wpływu na samopoczucie, ponieważ nie wywołuje żadnych objawów. Jednak przy braku leczenia złogi lipidowe mogą odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężanie.

Zdarza się, że zwężone naczynia krwionośne mogą ulec zamknięciu, co powoduje przerwanie dopływu krwi do serca lub mózgu, prowadząc do ataku serca lub udaru. Poprzez obniżenie stężenia cholesterolu można zmniejszyć ryzyko ataku serca, udaru lub wystąpienia innych podobnych problemów zdrowotnych związanych z wysokim stężeniem cholesterolu.

Należy kontynuować przyjmowanie leku Roswera nawet, jeśli uzyskano prawidłowe wartości stężenia cholesterolu, ponieważ lek zapobiega ponownemu zwiększeniu się stężenia cholesterolu powodującego odkładanie się złogów lipidowych. Leczenie należy przerwać, w przypadku zalecenia lekarza lub zajścia w ciążę.

Skład

Substancją czynną leku jest rozuwastatyna. Każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg, 30 mg lub 40 mg rozuwastatyny, w postaci rozuwastatyny wapniowej.

Pozostałe składniki to laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna w rdzeniu tabletki oraz laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000 i kopolimer metakrylanu butylu zasadowy w otoczce tabletki.

Dawkowanie

Stosowanie leku Roswera w celu obniżenia wysokiego stężenia cholesterolu:

Dawka początkowa
Leczenie lekiem Roswera należy rozpocząć od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet w przypadku przyjmowania przez pacjenta w przeszłości innych statyn w większych dawkach. Dawka początkowa zależy od:
– stężenia cholesterolu,
– wielkości ryzyka wystąpienia ataku serca lub udaru,
– obecności czynnika, który może sprzyjać wystąpieniu działań niepożądanych.

Nie wszystkie dawki leku Roswera mogą być dostępne.

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia odpowiedniej dawki początkowej.

Lekarz może przepisać najmniejszą dawkę (5 mg), jeśli:
– pacjent jest pochodzenia azjatyckiego (Japonia, Chiny, Filipiny, Wietnam, Korea i Indie),
– pacjent jest wieku powyżej 70 lat,
– występują problemy z nerkami o umiarkowanym nasileniu,
– występuje ryzyko bólu mięśni i problemów z mięśniami (miopatia).

Zwiększenie dawki i maksymalna dawka dobowa
W celu osiągnięcia prawidłowego stężenia cholesterolu lekarz może zdecydować o stopniowym zwiększaniu dawki, aż do maksymalnej dawki, wynoszącej 40 mg raz na dobę. Każdorazowe zwiększanie dawki będzie odbywać się w czterotygodniowych odstępach.

Maksymalna dawka dobowa leku Roswera to 40 mg. Dawka ta jest stosowana tylko u pacjentów z dużym stężeniem cholesterolu, należących do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia ataku serca lub udaru, u których stężenie cholesterolu nie zmniejszyło się wystarczająco podczas stosowania mniejszych dawek.

Stosowanie leku Roswera w celu zmniejszenia ryzyka ataku serca, udaru lub wystąpienia innych podobnych problemów zdrowotnych:
Zalecana dawka początkowa to 20 mg na dobę. Jednakże lekarz może przepisać mniejszą dawkę, jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek wspomniane powyżej czynniki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat
Zwykle stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta. Maksymalna dawka dobowa leku Roswera to 10 mg u dzieci w wieku od 6 do 9 lat oraz 20 mg u dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Lek należy zażywać raz na dobę. Leku Roswera w dawce 30 mg i 40 mg nie należy stosować u dzieci.

Sposób przyjmowania tabletek
Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Roswera należy przyjmować raz na dobę. Lek Roswera można przyjmować o dowolnej porze dnia.

W celu łatwiejszego pamiętania o przyjmowaniu leku, należy go przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Przedawkowanie

Istotne jest regularne zgłaszanie się na kontrolę lekarską w celu sprawdzenia, czy stężenie cholesterolu utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Lekarz może zwiększyć dawkę leku Roswera do dawki odpowiedniej dla danego pacjenta.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Roswera można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku Roswera w ciąży lub podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie przyjmowania leku Roswera, powinna natychmiast zaprzestać przyjmowania tego leku i skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Roswera.

Ulotka Roswera

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Roswera (forum)

Stosujesz Roswera? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

13 komentarzy do “Roswera”

 1. JA MAM TESZ PSZEPISANOM ROSWERA WYKUPIŁAM BO TAŃIA ALE BOJE ŚIĘ BRAC BO SŁYSZE OD LUDZI Ż SATYNA SZKODZI ZASTANAWIAM SIĘ CZY NIE KUPIC LEKU PEZ RECEPTY. DROŻEJ ZAPLACIC I MIEC PEWNOŚĆ ZE NIE ZASZKODZI

  Odpowiedz
 2. Właśnie wyczytałam ze niektórzy maja ból w stawach. Jak tylko zaczęłam brać ten lek zaczęły dokuczać mi bardzo stawy. Cholesterol oczywiście się zmniejszył Ale stawy bolą coraz bardziej. Zastanawiam się czy powinnam odrzucić te leki. Muszę skonsultować z lekarzem.

  Odpowiedz
 3. Witam Przez 3 lata brałem roswere zniszczyła mi stawy Zaden lekarz nie był w stanie pomoc mi na ból stawów .Robiłem specjalistyczne badania ,straciłem ok 8 tys PLN i nic wszystkłeo ok.Przez przypadek wyczytałem ze roswera moze byc przyczyną.Przestałem ja zazywać bół powoli ustąpił zwyrodnienia zostały.Ten lek to trucizna a lekarze ktorzy ją przepisują to mordercy Lek powinien być zakazany a firma produkująca pociągnięta do odpowiedzialności

  Odpowiedz
 4. Szkoda że kardiolog nie pomyślała, zanim mi tenblek wypisała. Owszem spadł zły chol. ale dobry znacząco też. W dodatku potworne bóle mięśni, wkradła sie dna moczanowa, a pamięć jak ser szwajcarski. Nigdy wiecej statyn. Rozwalą twarde drzewo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Roswera. Podziel się doświadczeniami na forum.