Podmiot odpowiedzialny | Recordati Ireland Limited |
Kod ATC | C08CA13 |
Procedura | NAR |
Substancja | Lerkanidypina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lercan?
LERCAN należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (pochodne dihydropirydyny).
LERCAN stosuje się w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (łagodnego lub umiarkowanego nadciśnienia tętniczego zwanego samoistnym).
Jaki jest skład Lercan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lerkanidypiny chlorowodorek.
10mg
Jedna tabletka powlekana produktu leczniczego LERCAN zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon K30, magnezu stearynian.
Otoczka OPADRY OY-SR-6497: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000 i żelaza tlenek żółty (E 172).
20mg
Jedna tabletka powlekana produktu leczniczego LERCAN zawiera 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 18,8 mg lerkanidypiny.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa
(typ A), powidon, magnezu stearynian.
Otoczka OPADRY 02F25077: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000 i żelaza tlenek żółty (E 172).
Dawkowanie preparatu Lercan – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli:
• Zalecana dawka to 10 mg, przyjmowana raz na dobę o tej samej porze dnia, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem, gdyż posiłek o dużej zawartości tłuszczu znacząco zwiększa stężenie substancji czynnej we krwi.
• W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do jednej tabletki 20 mg leku LERCAN na dobę. Pełne działanie przeciwnadciśnieniowe może wystąpić w ciągu 2 tygodni.
• Tabletki należy zażywać popijając niewielką ilością wody.
Osoby w podeszłym wieku:
• Nie jest konieczne dostosowanie dawki dobowej leku, natomiast należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek:
• U tych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia oraz podczas zwiększania dawki dobowej do 20 mg.
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana lub w przypadku przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, w razie możliwości zabierając ze sobą tabletki i (lub) opakowanie leku. Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecana.
Zażycie większej niż zalecana dawki leku może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Może także prowadzić do utraty przytomności.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lercan – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia lekiem LERCAN, ponieważ może on nasilać działanie leku LERCAN.
Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego. Sok grejpfrutowy może powodować wzrost stężenia leku we krwi, a w konsekwencji może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lercan w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lerkanidypinę powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Lek LERCAN może przenikać do mleka kobiecego. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania leku.
Skutki uboczne Lercan, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania tego leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
Niektóre z nich mogą być poważne. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
Rzadko (mniej niż 1 na 1000 osób):
- Dławica piersiowa (np. ucisk w klatce piersiowej spowodowany niedostatecznym dopływem krwi do serca)
- Reakcje alergiczne (objawy obejmują świąd, wysypkę, pokrzywkę)
- Omdlenia
U pacjentów z istniejącą wcześniej dławicą piersiową może dojść do zwiększenia częstotliwości, wydłużenia czasu trwania lub nasilenia napadów dławicowych podczas stosowania leków z grupy, do której należy Lercan. W rzadkich przypadkach może wystąpić zawał serca.
Inne możliwe działania niepożądane:
Często (mniej niż 1 na 10 osób):
- Bóle głowy
- Szybka czynność serca
- Uczucie szybkiej lub nierównej czynności serca (kołatanie serca)
- Nagłe zaczerwienienie twarzy, szyi lub górnej części klatki piersiowej (uderzenia gorąca)
- Obrzęk okolicy kostek
Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 osób):
- Zawroty głowy
- Obniżenie ciśnienia tętniczego
- Zgaga
- Nudności
- Ból żołądka
- Wysypka skórna
- Świąd
- Ból mięśni
- Oddawanie dużej ilości moczu
- Osłabienie
- Zmęczenie
Rzadko (mniej niż 1 na 1000 osób):
Częstość nieznana (nie można określić na podstawie dostępnych danych):
- Obrzęk dziąseł
- Zaburzenia czynności wątroby (stwierdzone w badaniach krwi)
- Zmętnienie płynu (podczas zabiegu dializy z użyciem cewnika umieszczonego w jamie brzusznej)
- Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Lercan, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Recordati Ireland Limited. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Lercan z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych, które były stosowane w przeszłości lub planowane są do przyjmowania. Jest to istotne, ponieważ jednoczesne stosowanie leku Lercan z innymi lekami może zmieniać jego działanie lub działanie innych leków, a także zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (patrz punkt 2, podpunkt “Kiedy nie przyjmować leku Lercan”).
Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:
- fenytoinę, fenobarbital lub karbamazepinę (leki przeciwpadaczkowe),
- ryfampicynę (lek przeciwgruźliczy),
- astemizol lub terfenadynę (leki przeciwalergiczne),
- amiodaron, chinidynę lub sotalol (leki stosowane w leczeniu arytmii),
- midazolam (lek nasenny),
- digoksynę (lek stosowany w chorobach serca),
- beta-adrenolityki, np. metoprolol (leki na nadciśnienie, niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca),
- cymetydynę (w dawce powyżej 800 mg na dobę; lek na chorobę wrzodową, niestrawność lub zgagę),
- symwastatynę (lek obniżający poziom cholesterolu),
- leki na nadciśnienie tętnicze.
Ulotka Lercan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lercan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lercan - 10 mg, 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lercan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lercan - 10 mg, 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lercan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lercan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lercan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Tak, ma składnik powidon, który uszkadza narządy, ale działa dość dobrze na ciśnienie.
Wzrosło tętno do 118, czerwona twarz. Poza tym, po przestudiowaniu ulotki, jest w tym leku składnik, który uszkadza narządy i nie wydala się z organizmu.
Witam. Od miesiąca mam zmieniony lek na nadciśnienie z Agen 5 mg na Lercan 10 mg, który zażywam wieczorem. Rano zażywam Loristę 50H. Odczuwam dyskomfort w oddychaniu. Biorę to również na karb silnej nerwicy, a obecnie biorę leki Cital i Trittico. Proszę odpowiedzieć, czy Loristę, Cital i pozostałe leki mogę łączyć.