Glidiamid

Glidiamid to doustny lek przeciwcukrzycowy, który zawiera substancję czynną glimepiryd. Glimepiryd obniża stężenie cukru (glukozy) we krwi, zwiększając wytwarzanie własnej insuliny, a częściowo zwiększając skuteczność jej działania. Glidiamid jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (cukrzycy dorosłych), gdy sama dieta, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne. Jest to lek na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Glidiamid jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym, zawierającym substancję czynną glimepiryd.

Glimepiryd obniża stężenie cukru (glukozy) we krwi, zwiększając wytwarzanie własnej insuliny, a częściowo zwiększając skuteczność jej działania.

Glidiamid stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2 (cukrzycy dorosłych), gdy sama dieta, ćwiczenia gimnastyczne i zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne. Glidiamid można stosować z insuliną.

Skład

Substancją czynną leku jest glimepiryd.
Jedna tabletka zawiera 1 mg, 2 mg, 3 mg lub 4 mg glimepirydu.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, karboksymetyloskrobię sodową (typ A), celulozę mikrokrystaliczną, powidon K30, magnezu stearynian oraz:
tabletki 1 mg – żelaza tlenek czerwony (E172)
tabletki 2 mg – żelaza tlenek żółty (E172), indygotynę (E132)
tabletki 3 mg – żelaza tlenek żółty (E172)
tabletki 4 mg – indygotynę (E132).

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka dla osoby dorosłej to 1-4 mg na dobę w zależności od stężenia cukru we krwi.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg.

Podczas stosowania leku Glidiamid nie powinno się opuszczać żadnego posiłku. W trakcie leczenia można dodatkowo stosować insulinę. Dawkę insuliny musi określić lekarz dla każdego pacjenta indywidualnie.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Objawy przedawkowania mogą wystąpić w ciągu 24 godzin od chwili zażycia leku Glidiamid.

Objawy przedawkowania mogą być następujące: zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, mdłości, wymioty, ból brzucha, niepokój, drżenie, zaburzenia widzenia, zaburzenia koordynacji ruchów, senność, utrata przytomności (śpiączka) i drgawki. W razie podejrzeń przedawkowania leku, należy natychmiast spożyć cukier, sok owocowy lub temu podobne. Zabrania się podawania jedzenia czy napojów osobie nieprzytomnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Glidiamid należy zażywać w dawce jednorazowej bezpośrednio przed lub w trakcie spożywania śniadania, lub pierwszego posiłku dnia. Tabletki Glidiamid należy połykać w całości, popijając przynajmniej połową szklanki wody.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Glidiamid w czasie ciąży. W przypadku planowania ciąży pacjentka stosująca glimepiryd powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie wiadomo, czy glimepiryd przenika do mleka matki. Nie należy stosować leku Glidiamid w czasie karmienia piersią.

Ulotka Glidiamid

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)




Opinie o Glidiamid (forum)

Stosujesz Glidiamid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Glidiamid. Podziel się doświadczeniami na forum.