CABOMETYX

WSKAZANIA

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU CABOMETYX ORAZ JAK DZIAŁA TEN LEK?

CABOMETYX jest lekiem onkologicznym zawierającym substancję czynną o nazwie kabozantynib. Stosowany jest w leczeniu zaawansowanego etapu raka nerki zwanego rakiem nerkowokomórkowym, u dorosłych, którzy byli już wcześniej leczeni.

CABOMETYX blokuje działanie białek zwanych receptorowymi kinazami tyrozynowymi (RTK), które biorą udział we wzroście komórek i tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, które je odżywiają. Białka te mogą występować w dużych ilościach w komórkach nowotworowych, a ich zablokowanie przez CABOMETYX może spowolnić szybkość wzrostu nowotworu i ułatwić pozbawienie ich dopływu krwi, koniecznej do wzrostu nowotworu.

SKŁAD

JAKI JEST SKŁAD LEKU CABOMETYX ? JAKĄ ZAWIERA SUBSTANCJĘ CZYNNĄ ORAZ SUBSTANCJE POMOCNICZE?

Substancją czynną leku jest (S)-jabłczan kabozantynibu.

CABOMETYX 20 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 20 mg kabozantynibu.
CABOMETYX 40 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 40 mg kabozantynibu.
CABOMETYX 60 mg tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera (S)-jabłczan kabozantynibu w ilości odpowiadającej 60 mg kabozantynibu.

Pozostałe składniki to:
– Zawartość tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, koloidalny dwutlenek krzemu bezwodny, stearynian magnezu (patrz punkt 2. dotyczący zawartości laktozy)
– Otoczka: hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), trioctan glicerolu, tlenek żelaza żółty (E172)

DAWKOWANIE

JAKIE JEST ZALECANE DAWKOWANIE LEKU CABOMETYX? JAK BEZPIECZNIE STOSOWAĆ TEN LEK? JAK DŁUGO STOSOWAĆ? INSTRUKCJA STOSOWANIA.

Przyjmowanie leku należy kontynuować do momentu, w którym lekarz zadecyduje o zakończeniu leczenia. Jeśli u pacjenta wystąpią poważne działanie niepożądane, lekarz może zdecydować o zmianie dawki lub zakończeniu leczenia przed planowanym terminem. Lekarz poinformuje czy konieczna jest zmiana dawki.

Lek CABOMETYX należy przyjmować raz na dobę. Zwykle stosowana dawka to 60 mg, jednakże to lekarz określi dawkę właściwą dla pacjenta.

Nie należy przyjmować leku CABOMETYX razem z jedzeniem. Nie należy jeść niczego przez co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku CABOMETYX i przez 1 godzinę po przyjęciu. Połknąć tabletkę popijając ją całą szklanką wody. Nie dzielić i nie rozkruszać tabletek.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU? CO ZROBIĆ, GDY PRZYPADKOWO PRZYJĘTO WIĘKSZĄ DAWKĘ LEKU NIŻ ZALECANA?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku CABOMETYX, należy niezwłocznie poradzić się lekarza lub udać się do szpitala z tabletkami i niniejszą ulotką.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

ZASTOSOWANIE LEKU PRZY JEDNOCZESNYM SPOŻYWANIU POKARMÓW I NAPOJÓW. CZY MOŻNA JEŚĆ I PIĆ STOSUJĄC LEK? CZY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Leku nie należy przyjmować razem z jedzeniem. Nie należy jeść niczego przez co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku i przez 1 godzinę po przyjęciu. Przez cały okres przyjmowania tego leku należy unikać spożywania grejpfrutów i produktów z grejpfruta (np. soku), bowiem mogą one zwiększyć stężenie leku we krwi.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

STOSOWANIE W CIĄŻY ORAZ PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

CZY KOBIETA BĘDĄCA W CIĄŻY LUB KARMIĄCA PIERSIĄ MOŻE ZAŻYWAĆ LEK? JAKIE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI NALEŻY ZACHOWAĆ?

W trakcie leczenia należy unikać zajścia w ciążę. Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta może zajść w ciążę, należy stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne przez cały okres leczenia oraz przez co najmniej 4 miesiące po jego zakończeniu. Należy poradzić się lekarza jakie metody antykoncepcji będą właściwe podczas przyjmowania leku (patrz również w sekcji Lek CABOMETYX a inne leki, w załączonej ulotce).

Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta zajdzie w ciążę lub zamierza zajść w ciążę w trakcie leczenia, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

ULOTKA (SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

ULOTKA LEKU CABOMETYX (pliki PDF lub DOC)


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CABOMETYX CHPL (pliki PDF lub DOC)


CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: .

Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE PACJENTÓW / FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

76 KOMENTARZE

 1. Witajcie,dawno mnie nie było tutaj.
  Pani Zuzo-jest mi okropnie przykro,łącze się z Panią i pani rodziną w bólu…😓

  Straszne chorobsko nie odpuszcza…że też tego dziadostwa nie można zwalczyć…
  U mojej mamy „dobrze” waga stoi. Dzięki Bogu nie chudnie więcej. Stopy bardzo dokuczają ale mama jest dzielna.
  W listopadzie kontrolne TK. Na ostatnim wszystko było bez zmian czyli stabilnie.
  Mama cały czas na leku 60tce. Podziwiam ją ze wytrzymuje i to tak długo . Jest dla mnie bohaterką.
  Pozdrawiam was moi drodzy.🙋🏼‍♀️

  • Bardzo mi przykro pani Zuzo.Wyrazy wspolczucia.Moj maż miał robiona radiografie na nogi a teraz w piatek TAK wyniki 23 aż sie boje,nogi dokuczaja bardzo .,ma zmienione leki na bole po ktorych zle sie czuje ,nie spi i jest oslabiony ,ciezka mu cokolwiek zrobic .Chemia caly czas ta sama.

   • Życzę Pani mężowi zdrowia i żeby był jak najdłużej z Panią,bo to co ja teraz czuję to nie da się tego opisać.Została niesamowita pustka,żal,,,,,ze może jeszcze coś powinnam zrobić. Nie potrafię się ogarnąć,nie mogę spać.Proszę być dobrej myśli. Pozdrawiam

    • Tez mam taka nadzieje de bedzie dobrze, zreszta moj mąż sam mowi że będą dobre wyniki,bo ma dla kogo walczyc za kilka tygodni urodzi śię nam wnuk to jest dobra motywacjia do walki z tym swińctwem.Nie umie pani pocieszyc ale napewno zrobiła pani bardzo dużo dla swojego męża.

     • Witam ,mąż jest po TAKU wszystko jest bez zmian nic sie nie pogorszyło z nogami nic sie nie wyjasniło to prawdopodobnie skutki uboczne po chemi. Ale w listopadzie bedzie miec TAK na noge aby byc pewnym że Nic sie nie wydazlo. Bedziemy probowac masarzami i dluzszymi spacerami.Pozdrawiam serdecznie i zyczę wrzystkiego dobrego

 2. moja żona też brała cabometyx najpierw 60 i była znaczna poprawa ale z czasem organizm nie wytrzymywał i trzeba było zmienić dawkę na 40 niestety już jej nie ma zostało mi całe opakowanie 40

 3. Pani Mario
  Od maja lek jest refundowany w Polsce, jednak jesli brala Pani lek z tak zwanej II linii to cabometyx juz nie przysługuje, prosze zapytac o to swojego lekarza.

 4. Witam,
  mój brat brał cabometyx ponad rok najpierw była poprawa guzki w płucach się zmniejszyły a nawet niektóre całkowicie znikły,
  ale doszedł problem z nogami nie wiem czy to skutek uboczny leku czy inna przyczyna. Jest w szpitalu szukają powodu dlaczego brat nie może wstać i utrzymać się na nogach. Jednak ja jestem przekonana że to skutek uboczny tego leku.
  Może ktoś miał podobną sytuację biorąc ten lek. Byłabym wdzięczna za wiadomość.

  • Moj mąż bierze też ta chemię od grudnia 2017 też jest poprawa. Ma ataki bolu brzucha czasami bardzo mocne to są skutki uboczne po chemi .

  • Pani Doroto jak brat,bo mojego męża zaczynają boleć nogipod kolanami i łydki.Boję się że nie będzie mógł chodzić.Czy coś się wyjaśniło u Pani brata??

   • Mój mąż też coraz częściej narzeka na nogi że to bardzo bola i nie ma siły.Czy ktos z państwa słyszał coś o owocu zwanym graviola ,bo ja rozmawialam z osobami które jadly te owoc że pomaga zwalczać skutki chemi kupiłam to dla męża zobaczymy czy to prawda. Zycze wszystkim powodzenia

    • Ja też słyszałam o gravioli,również kupiłam,ale nie widziałam żadnej poprawy, Nogi męża przestały boleć.Poprostu ból sam ustąpił.Ale z psychiką jest tragedia,coraz gorzej.Leki od depresji nie pomagają rozmowy i prpśby również,Zastanawiam się nad psychiatrą do domu,ale boję się jego reakcji. W październiku mamy tomografię kontrolną mam nadzieję że nowych zmian nie będzie

     • Mój mąż nie chce słyszeć o psychologii,najgorsze dni to gdy jest osłabiony i bola nogi .Koktajl z gravioli pije jak narazie oby pomógł tak jak mówią że łagodzi skutki chemi..

    • wydaje mi się że to my musimy zasięgnąć rady psychiatry żeby wiedzieć jak się zachowywać i postępować z naszymi mężami Wiadomo że mężczyźni są słabi psychicznie,tym bardziej jeżeli całe życie pracowali i nagle wszystko im się zawaliło. Mój mąż ma dodatkowo biegunki i czasami wymioty,wtedy już w ogóle nie chce ani jeść ani wstawać z łóżka ani z nikim rozmawiać.Ja słyszałam o lamilinie ża łagodzi skutki chemii Pytałam nawet lekarza,ale zabronił brać czego kolwiek nawet wit.C,która poprawia odporność. Niewiem jak mu pomóc

     • Ma Pani racje nam jest też ciężko bo nie wiemy jak im pomóc.Moj maz też miał wymioty ,biegunki i też ustapily ,najgorzej nogi w nocy to jakby miał słabe krążenie krwi ,jak nie jedno to drugie zawsze coś.Dzis na przyklad miał gorzej z oddychaniem bo na plucu jest to swinstwo bo inaczej tego nie mogę nazwać i na dodatek uzbierało sie troche płynu,ale ogólnie to dobrze sie dzis czuje zobaczymy jak długo. W piątek kantrol i nastepny TAK zobaczymy co bedzie. Pani mąż bierze ta sama chemia i czy długo jak ogolnie sie czuję. Życzę powodzenia

     • Tak mój mąż też bierze cabometyx od roku.W poniedziałek mieliśmy kontrolne TK i w kościach bez zmian a w płucu jedna zmiana się trochę powiększyła. jeść dalej nie może. Daję mu na siłę to się na mnie denerwuje ale nie zwracam na to uwagi.Zaczął brac lek antydepresyjny to może ma więcej chęci do walki.A pani mąż jak długo bierze ten lek? mieszkacie w Polsce?

     • Moj maz bierze cabometyx 10 miesięcy wszystko się wstrzymało tylko teraz od dwóch tyg boli to płuco. Dziś byliśmy u lekarza i będzie miał przyspieszony TAK ,będzie miał przeswietlenie na nogi bo go bolą, mam przerwę 3 dni od chemi ,zmienili leki przeciw bólowe na syrop od bólów zobaczmy jak bedzie .Dziś jest bardzo osłabiony wysiłek swoje robi.Teraz musimy czekać na badanie j wynik. Aż się boję,my mieszkamy w hiazpani.

     • Właśnie wróciliśmy od lekarza,powiedział że to powiększenie jest w normie.Z tego co wiem to płuca nie bolą tylko opłucna,może nazbierało się płynu,ale to jest uboczny objaw chemii.Nogi też mogą boleć.Mojego męża to bolą to przestają szczególnie pod kolanami,ja tłumaczę sobie że może biegunką wypłukuje sobie elektrolity w tym magnez,zapomniałam zapytać lekarza czy można mu podać jakiś preparat z magnezem.Ale zapytam za miesiąc.Proszę mi napisać co u męża jak już będzie Pani cokolwiek wiedziała?!

 5. Jakie kryteria musi spełniać pacjent,żeby otrzymał CABOMETYX. Jestem po operacji jednej nerki,teraz mam przerzut na drugą nerkę i płuca.Byłam leczona VOTRIENTem i AFINITORem.Niestety,guzy w płucach się rozprzestrzeniły.Mimo tego moja lekarka nie wypisała mi CABOMETYXu.Bardzo proszę o odpowiedz.

  • Pani Mario z tego co wiem ten lek nie jest dostępny w aptece w Polsce.Za granicą np.w Niemczech kosztuje 1opakowanie około 35tysięcy. Musi Pani szukać instytutów ,gdzie mają program z tym lekiem.Ostatnio słyszałam,że gdzieś na śląsku i w Poznaniu,ale też niewiem czy jeszcze przyjmują.Proszę się spieszyć. W innych państwach jak np.w Hiszpanii cabometyx jest refundowany w Niemczech też tylko my na szarym końcu.Proszę szukać jakiejś fundacji,przecież musi być jakieś wyjście.życzę powodzenia i zdrowia pani Marysiu

  • Pani Mario proszę próbować w Gliwicach, Instytut Marii Skłodowskiej-Curie, dr Jolanta Krajewska zajmuje się programem badań klinicznych nad lekiem cabozantynib. Ja już mam pół roku leczenia za sobą i wyniki są dobre, jeśli chodzi o przerzuty niektóre zupełnie się cofneły. Powodzenia.

 6. Drogie Panie

  A czy gdzies w Polsce trwaja badania kliniczne z Cabomytex żeby można bylo do nich przystąpić , jedno opakowanie leku kupilismy ale na kolejne nas nie stać ( koszt 30 tysięcy) a okazalo sie ze jednak w Polsce nie bedzie refundowany chociaz lekarz dawal szanse. A moze sa jakies inne źródła aby zdobyc lek?

  • W Poznaniu jest program, w ramach którego pacjenci dostają cabometyx. Poradnia Onkologiczna na Szamarzewskiego, szefem jest dr Tomczak. Jeszcze jakiś czas temu lek był dostępny również w Krakowie, tam zajmuje się tym profesor Piotr Wysocki.

 7. Witajcie
  Mama jest po kontrolnym tk.
  Zadnych zmian nowych nie ma. Nie zmniejsza sie nic co dotychczas było (nerka ,kości) czyli lek nadal trzyma w rydzach chorobsko. Ale mamy inny problem…
  Biegunki sa nie do zniesienia coraz częstsze, coraz bardziej dokuczliwe. Stopy tak bolą mimi smarowania ,oszczedzania ich ,że mamie czasem ciężko do toalety pójść..Apetytu brak… waga leci… tarczyca szaleje… lekarze boją sie zmniejszyć dawke tłumacząc ,że moze być nawrót. W zeszlym tygodniu mama poprosiła o 40mg. Wstrzymali sie jeszcze z tą decyzja .poprosili zeby mama wytrzymala jal najdłużej z 60tką. Za 4 tyg. Mamy znow konsultacje moze skutki uboczne odpuszczą troszke. (Bo dotychczas tak było, ok tygodnia doskwieraly bardzo a pozniej wracalo do „normy” .tym razem trzyma juz 2miesiace)
  Nadzieja cały czas jest .

  • Trzymam kciuki za pani mamę. Jest ciężko ale nie ma wyjścia trzeba walczyć. Ja też walczę z biegunkami i bólami brzucha. Może niech mama spróbuję zażyć enterol 250 lub 500. Pozdrawiam.

  • Mòj maż brał 60 przechodził tez strasznie rozwolnienia, brak apetytu, waga w dòł, jama ustna popalona, zeby zniszczone i dostał zmiejszona dawke na 40 bo inaczej by nie wytrzymal jest po badaniu TAK i zmiejszylo sie to wredne chorubsko na płucach troszke a narka i reszta bez zmian. Oby te lekarstwo zabiło to chorubsko.

  • Pani Kasiu proszę mi napisać jak mama,bo mojego męża tęż męczą te straszne biegunki do tego doszła też depresja.Leży i patrzy w sufit,nikogo nie słucha,niechce iść do psychologa.Jestem już tym bardzo zmęczona.Bardzo proszę chociaż o kilka słów

   • Na biegunki proszę kupić w sklepie zielarskim „łuski babki jajowatej” pomaha i na zaparcia i rozwolnienie. W przypadku mojej mamy zdziałało cuda. A wcześniej ile leków sie mama napróbowała ….i nic nie działało. Tylko prosze pamiętać to nie mają byc ziarna a łuski. W zielarskim na pewno pomogą z proporcjami

     • Tak,dalej bierze. I dalej bierze 60 mg. Są czasem ciężkie dni ze względu na te skutki uboczne ale mama mimo wszystko ma w sobie pełno zaparcia i wolę walki.

     • to dobrze,bo mój mąż już chyba nie chce walczyć.Zyczę dużo zdrowia przede wszystkim dla mamyi pozdrawiam serdecznie

 8. Ten lek dostaje w ramach badań klinicznych czyli mam go za darmo. Jaka dawka tego nie wiem. Jednym słowem jestem królikiem doświadczalnym bo to była jedyna szansa aby dostać ten lek. U nas w Polsce nie kupi się tego leku. W USA jest dostępny w aptekach.W Niemczech o ile mi wiadomo też jest do kupienia ale kosztuje bardzo dużo 25000 tys. zł miesięcznie. Raczej nie chcą refundować, mnie ministerstwo zdrowia odmówiło refundacji.

  • Pani Aldono.
   Ciesze sie ze lek pomaga. Mamie mojej również. Tylko te skutki uboczne…
   Mama sie leczy w niemczech,lek jest refondowany nie placimy za niego. Zycze zdrówka i duze pokłady wiary.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here