Tarivid 200

Tarivid 200 zawiera jako substancję czynną ofloksacynę, która należy do grupy leków nazwanych antybiotykami. Działa ona bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia.

Tarivid 200 jest stosowany w leczeniu zakażeń:
– klatki piersiowej lub płuc (w tym zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc)
– gardła, nosa lub uszu
– skóry i tkanki miękkiej (tkanka miękka znajduje się pod skórą i obejmuje mięśnie)
– jamy brzusznej (z wyjątkiem bakteryjnego zapalenia jelit)
– nerek lub pęcherza (drogi moczowe)
– męskich i żeńskich narządów płciowych (drogi rodne), z wyjątkiem kiły; obejmuje to także rzeżączkę, która jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową i może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Jaki jest skład Tarivid 200, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka zawiera jako substancję czynną 200 mg ofloksacyny.

Pozostałe składniki tabletek to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza, karmeloza, magnezu stearynian, metylohydroksypropyloceluloza, makrogol 8000, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Tarivid 200 – jak stosować?

Jak i kiedy należy przyjmować lek Tarivid 200

– Lek należy przyjmować doustnie.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
– W czasie stosowania tabletek Tarivid 200 należy unikać silnego promieniowania słonecznego i nie korzystać z lamp opalających lub solarium.
– Leków zawierających żelazo (na niedokrwistość), zobojętniających kwas żołądkowy (na niestrawność lub zgagę) lub sukralfatu (stosowany w owrzodzeniu żołądka), nie należy przyjmować w ciągu 2 godziny przed i po przyjęciu leku Tarivid 200.
– Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, powinien zwrócić się do lekarza. Nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania leku.
– Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia.
– Zazwyczaj lek należy przyjmować przez 7 do 10 dni. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące.
– Dawki dobowe są zwykle podzielone na dwie równe dawki (poranną i wieczorną). Należy zachować równe odstępy (12 godzin) pomiędzy dawkami przyjmowanymi w ciągu doby.
– Dawki do 400 mg można przyjmować jako pojedynczą dawkę, rano. Większe dawki należy przyjmować jako dwie osobne dawki, rano i wieczorem, mniej więcej co 12 godzin.

Jaką dawkę leku należy przyjmować
– Lekarz zadecyduje ile tabletek leku Tarivid 200 powinien przyjmować pacjent.
– Dawka zależy od rodzaju zakażenia.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych, w tym u osób w podeszłym wieku, to od 200 mg do 400 mg każdego dnia. Dawka zależy od miejsca i rodzaju zakażenia.

Zalecane dawkowanie

Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych 100 mg (pół tabletki) 2 × na dobę
Niepowikłana rzeżączka 400 mg (2 tabletki) jednorazowo
Zakażenia nerek i układu moczowo-płciowego 200 mg (1 tabletka) 2 × na dobę
Zakażenia dróg oddechowych w tym uszu, nosa i gardła 200 mg (1 tabletka) 2 × na dobę
Zakażenia skóry i tkanek miękkich 200 mg (1 tabletka) 2 × na dobę
Zakażenia jamy brzusznej 200 mg (1 tabletka) 2 × na dobę

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie większej dawki dobowej leku (600 mg lub nawet 800 mg).

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku należy zwrócić szczególną uwagę na czynność nerek. Lekarz odpowiednio dostosuje dawkowanie. Patrz też punkt 2 „Zaburzenia dotyczące serca”.

Zaburzenia nerek
Jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z nerkami, lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki leku Tarivid 200.

Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (jak marskość wątroby z wodobrzuszem) może być zmniejszone wydalanie, więc nie zaleca się podawania większej dawki dobowej niż 400 mg.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Tarivid 200 nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Badania moczu
Jeśli pacjent ma mieć wykonane badanie moczu, powinien poinformować lekarza, że przyjmuje lek Tarivid 200. Tarivid 200 może bowiem wpływać na wyniki niektórych badań moczu (np. fałszywie dodatni wynik oznaczenia opioidów i porfiryny).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Tarivid 200, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala, gdyż może być konieczne uzyskanie specjalistycznej pomocy lekarskiej. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby lekarz wiedział, jaki lek został przyjęty. Mogą wystąpić objawy, takie jak: uczucie dezorientacji, zawroty głowy, utrata świadomości, napad drgawek, nudności lub krew w stolcu. Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano ze strony układu nerwowego następujące objawy: uczucie dezorientacji, napady drgawek, widzenie, odczuwanie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją (omamy) oraz drżenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tarivid 200 – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować na czczo lub po posiłku. Należy zachować około 2-godzinną przerwę między przyjmowaniem leku Tarivid 200 i leków zobojętniających.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tarivid 200 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka nie powinna przyjmować leku Tarivid 200, jeśli:
– jest w ciąży, planuje zajście w ciążę lub przypuszcza, że jest w ciąży
– karmi piersią lub planuje karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tarivid 200

Ulotka Tarivid 200 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Tarivid 200 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tarivid 200 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Tarivid 200 w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tarivid 200

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tarivid 200? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tarivid 200. Podziel się doświadczeniami na forum.