Azacitidine Onko

Azacitidine Onko to lek, który jest cytostatykiem, antymetabolitem, analogiem nukleozydu pirymidynowego. Jest stosowany w leczeniu zespołów mielodysplastycznych u osób z grupą pośrednią-2 i dużego ryzyka, przewlekłej białaczki mielomonocytowej z 10–29% blastów w szpiku kostnym, bez choroby mieloproliferacyjnej; ostrej białaczki szpikowej z 20–30% blastów i wieloliniowej dysplazją, zgodnie z klasyfikacją WHO; ostrej białaczki szpikowej z >30% blastów w szpiku kostnym, zgodnie z klasyfikacją WHO. Lek jest wskazany u osób niekwalifikujących się do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Co to jest lek Azacitidine Onko
Lek Azacitidine Onko jest przeciwnowotworowym środkiem należącym do grupy leków nazywanych „antymetabolitami”. Lek Azacitidine Onko zawiera substancję czynną zwaną „azacytydyną”.

W jakim celu stosuje się lek Azacitidine Onko
Lek Azacitidine Onko stosuje się u osób dorosłych, niekwalifikujących się do przeszczepu komórek macierzystych, do leczenia:
− zespołów mielodysplastycznych (MDS) wyższego ryzyka,
− przewlekłej białaczki mielomonocytowej (CMML),
− ostrej białaczki szpikowej (AML).

Powyższe choroby atakują szpik kostny i mogą powodować trudności w prawidłowym wytwarzaniu krwinek.

W jaki sposób działa lek Azacitidine Onko
Działanie leku Azacitidine Onko polega na zapobieganiu wzrastaniu komórek nowotworowych. Azacytydyna włączana jest do materiału genetycznego komórek [kwasu rybonukleinowego (RNA) i kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA)]. Uważa się, że jej działanie polega na zmianie sposobu aktywacji i deaktywacji genów komórki, jak również zaburzaniu wytwarzania RNA i DNA. Uważa się, że te działania naprawiają zaburzenia dotyczące dojrzewania i wzrostu młodych krwinek w szpiku kostnym powodujące zaburzenia mielodysplastyczne oraz, że zabijają komórki rakowe w białaczce.
W razie pytań na temat sposobu działania leku Azacitidine Onko lub powodów przepisania tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Skład

− Substancją czynną leku jest azacytydyna. Jedna fiolka zawiera 100 mg azacytydyny. Po przygotowaniu przez dodanie 4 ml wody do wstrzykiwań, przygotowana zawiesina zawiera 25 mg/ml azacytydyny.

− Pozostały składnik to mannitol.

Dawkowanie

Przed podaniem pacjentowi leku Azacitidine Onko, lekarz poda dodatkowo inny lek, aby zapobiec wystąpieniu nudności i wymiotów na początku każdego cyklu leczenia.
− Zalecana dawka to 75 mg na m² powierzchni ciała. Lekarz wybiera właściwą dawkę leku Azacitidine Onko dla pacjenta, w zależności od stanu ogólnego pacjenta, jego wzrostu i wagi. Lekarz sprawdza postępy w leczeniu i w razie potrzeby może zmienić dawkę.
− Lek Azacitidine Onko jest podawany codziennie przez jeden tydzień, po czym następuje okres odpoczynku trwający 3 tygodnie. Taki „cykl leczenia” jest powtarzany co 4 tygodnie. Pacjent otrzymuje zazwyczaj co najmniej 6 cykli leczenia.

Lek Azacitidine Onko jest podawany jako wstrzyknięcie pod skórę przez lekarza lub pielęgniarkę. Może być podawany pod skórę na udzie, brzuchu lub ramieniu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

W czasie badań klinicznych zgłoszono jeden przypadek przedawkowania azacytydyny. U pacjenta wystąpiła biegunka, nudności i wymioty po otrzymaniu pojedynczej dawki dożylnej około 290 mg/m², co stanowi prawie 4-krotność zalecanej dawki początkowej.

W przypadku przedawkowania, pacjenta należy obserwować wykonując odpowiednie badania krwi, oraz w razie potrzeby podać mu leczenie wspomagające. Nie jest znane antidotum na przedawkowanie azacytydyny.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie należy stosować leku Azacitidine Onko w czasie ciąży, ponieważ może być szkodliwy dla dziecka. Stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie i do 3 miesięcy po okresie leczenia lekiem Azacitidine Onko. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi o zajściu w ciążę w trakcie leczenia lekiem Azacitidine Onko.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Azacitidine Onko. Nie wiadomo, czy lek ten przenika do mleka ludzkiego.

Wpływ na płodność
Mężczyźni nie powinni płodzić dziecka podczas otrzymywania leczenia lekiem Azacitidine Onko. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie i do 3 miesięcy po okresie leczenia tym lekiem.

Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeżeli chciałby przechować nasienie przed rozpoczęciem tego leczenia.

Ulotka Azacitidine Onko

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Azacitidine Onko (forum)

Stosujesz Azacitidine Onko? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Azacitidine Onko. Podziel się doświadczeniami na forum.