Podmiot odpowiedzialny | Casen Recordati, S.L. |
Kod ATC | A06AB58 |
Procedura | DCP |
Substancja | Kwas cytrynowy, Pikosiarczan sodu, Tlenek magnezu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Citrafleet?
Problemy z układem pokarmowym dotyczą sporego grona osób w różnym wieku. Dziedziną medycyny, która zajmuje się m.in. chorobami żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, trzustki, odbytu, wątroby czy też dróg żółciowych, jest gastrologia. Odpowiednio wcześniej niezdiagnozowane mogą powodować duże problemy zdrowotne, w tym nawet powikłania, które w ekstremalnych przypadkach kończą się śmiertelne dla człowieka. Dlatego nie warto lekceważyć niepokojących objawów, jakie wysyła nasz układ pokarmowy i zgłosić się do lekarza oraz wykonać niezbędne do diagnozy badania. Jednym z nich jest kolonoskopia.
To podstawowe badanie w dziedzinie chirurgii, inwazyjne, w którym wykorzystuje się giętki endoskop. Urządzenie to pozwala przejrzeć odcinek od odbytnicy do połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Udaje się też zajrzeć do 10 – 15 cm jelita cienkiego.
Oprócz tego przy diagnozowaniu pacjentów korzysta się z metod obrazowych, w tym badania radiologicznego. Do każdego z nich należy się odpowiednio przygotować, czyli oczyścić jelita i okrężnicę. Pomocny w tym jest preparat CitraFleet. Najważniejsze informacje o nim znajdują się poniżej oraz w załączonej ulotce. Można też sprawdzić cenę saszetek oraz jakie opinie na temat leku mają pacjenci, którzy już go stosowali.
Lek CitraFleet ma formę proszku o cytrynowym zapachu oraz smaku i przyjmowany jest przed badaniami gastrologicznymi. Stosuje się go, aby oczyścić jelita i okrężnicę, aby obraz w trakcie ich sprawdzania był jasny. Środek ma zastosowanie m.in. przed takimi badaniami jak:
- kolonoskopia – obrazowanie jelit polega na wykorzystaniu długiego, elastycznego instrumentu, który lekarz wprowadza przez odbyt pacjenta,
- obrazowanie radiograficzne.
W proszku zawarte są dwie substancje przeczyszczające zmieszane w każdej saszetce. Rozpuszcza się go w wodzie i wypija. Działanie środka polega na oczyszczeniu jelit.
Jaki jest skład Citrafleet, jakie substancje zawiera?
Jedna saszetka zawiera następujące substancje czynne: sodu pikosiarczan 0,01g, magnezu tlenek lekki
3,50 g, kwas cytrynowy bezwodny 10,97 g.
Pozostałe składniki to: potasu wodorowęglan, sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (aromat cytrynowy,
maltodekstryna, tokoferol E307).
Dawkowanie preparatu Citrafleet – jak stosować ten lek?
Lek CitraFleet przeznaczony jest dla osób dorosłych (18 lat i starszych, w tym także w podeszłym wieku). Przyjmuje się go w następujący sposób:
- pierwsza dawka – środek wypija się przed godz. 8.00, przed śniadaniem w dniu poprzedzającym przeprowadzenie badania lub zabiegu,
- druga dawka – powinna zostać wypita pomiędzy godziną 14.00 a 16.00 tego samego dnia, co pierwsza dawka.
Sposób przygotowania preparatu CitraFleet:
- zawartość 1 saszetki należy wsypać do filiżanki zimnej wody (około 150 ml),
- proszek mieszać przez 2–3 minuty.
W przypadku, gdyby doszło do rozgrzania się zawiesiny podczas mieszania, przed wypiciem należy odczekać, aż się schłodzi. Powstały roztwór jest mętny i należy spożyć go natychmiast po przygotowaniu.
Po przyjęciu każdej saszetki należy odczekać ok. 10 minut. Następnie zaleca się wypicie około 1,5-2 litrów klarownych płynów w ilości około 250 ml (szklanka) do 400 ml w ciągu każdej godziny. W celu zapobieżenia odwodnienia organizmu warto także spożywać klarowne zupy i/lub napoje stabilizujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Nie zaleca się natomiast picia czystej wody. Dodatkowo po przyjęciu drugiej saszetki leku i wypiciu około 1,5-2 litrów płynów, nie należy jeść ani pić co najmniej 2 godziny przed zabiegiem lub postępować zgodnie z tym, co zalecił lekarz.
W dniu zastosowania leku CitraFleet, dla wsparcia jego działania, lepiej jest spożywać tylko niewielkie posiłki przygotowane z żywności ubogoresztkowej. Są to np.
- masło i margaryna – oszczędnie używane,
- jajka – zwłaszcza gotowane lub w koszulkach,
- płatki zbożowe – przede wszystkim kukurydziane i z dmuchanego ryżu, nie otręby;
- ser kremowy, twarożek lub sos serowy,
- ziemniaki bez skórek, gotowane – mogą być z dodatkiem śmietany, tłuczone lub pieczone (ale niesmażone i nie na tłuszczu),
- makaron z białej mąki,
- kluski,
- ryż,
- mięso – np. mielone, dobrze wysmażone, kruche takie jak m.in. chuda wołowina, jagnięcina, szynka, cielęcina, wieprzowina, drób,
- ryby oraz skorupiaki,
- sos przygotowany z kostki bulionowej,
- biały chleb lub chleb tostowy,
- cukier lub słodzik,
- czysta galareta.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w załączonej ulotce (w tym także propozycje jadłospisów polecanych w dniu przyjmowania leku CitraFleet). Lek powinien być zawsze przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza – jeśli bowiem jelita nie zostaną całkowicie oczyszczone, to konieczne może stać się powtórzenie badania.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli dojdzie do spożycia większej dawki leku CitraFleet, niż była wskazana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citrafleet – czy mogę spożywać alkohol?
Szczegółowe wskazówki zastosowania preparatu są podane powyżej.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Citrafleet w okresie ciąży i karmienia piersią?
Kobiety, które są w ciąży, karmią piersią lub mają podejrzenie, że są w ciąży lub planują ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinny poradzić się lekarza.
Skutki uboczne Citrafleet, jakie są działania niepożądane?
Znane objawy niepożądane wynikające z przyjmowania leku CitraFleet zostały opisane poniżej zgodnie z częstością występowania:
Bardzo często (mogą występować częściej niż u 1 na 10 osób):
- Ból brzucha.
Często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- Wzdęcia brzucha.
- Uczucie pragnienia.
- Dyskomfort w okolicy odbytu oraz ból odbytu (ból w okolicy odbytu lub w dole brzucha).
- Zmęczenie (uczucie zmęczenia).
- Zaburzenia snu.
- Ból głowy.
- Suchość w jamie ustnej.
- Nudności (mdłości).
Niezbyt często (mogą występować nie częściej niż u 1 na 100 osób):
- Zawroty głowy.
- Wymioty.
- Niezdolność do kontroli wypróżnień (nietrzymanie kału).
Inne działania niepożądane, dla których częstość występowania nie jest znana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Reakcja anafilaktyczna lub nadwrażliwość, które są ciężkimi reakcjami alergicznymi. Jeżeli występują trudności z oddychaniem, zaczerwienienie lub jakiekolwiek inne objawy wskazujące na ciężką reakcję alergiczną, należy natychmiast udać się do szpitala.
- Hiponatremia (małe stężenie sodu we krwi).
- Hipokaliemia (małe stężenie potasu we krwi).
- Padaczka.
- Drgawki (napady drgawkowe).
- Niedociśnienie ortostatyczne (niskie ciśnienie krwi po wstaniu, co może prowadzić do zawrotów głowy lub uczucia niestabilności).
- Uczucie dezorientacji.
- Wysypka, w tym pokrzywka.
- Świąd.
- Plamica (krwawienie podskórne).
- Wzdęcia (wiatry) oraz ból.
Lek jest przeznaczony do wywoływania regularnych, luźnych stolców, podobnie jak ma to miejsce przy biegunce. Jednakże, jeżeli po przyjęciu tego leku wypróżnienia stają się kłopotliwe lub niepokojące, należy skontaktować się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Citrafleet, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Casen Recordati, S.L.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Citrafleet z innymi lekami
Jednoczesne przyjmowanie leku CitraFleet w postaci roztworu doustnego z innymi lekami może wpływać na ich działanie. Inne leki mogą również wpływać na działanie leku CitraFleet. Jeśli pacjent przyjmuje leki należące do którejkolwiek z wymienionych poniżej grup, lekarz może zdecydować o podaniu innego leku lub dostosowaniu dawki. W związku z tym, jeśli pacjent nie rozmawiał jeszcze z lekarzem o wymienionych poniżej lekach, powinien wrócić do lekarza i zapytać, jak należy postępować:
- Doustne leki antykoncepcyjne, ponieważ ich działanie może być zmniejszone.
- Leki stosowane w cukrzycy lub w leczeniu padaczki (napady drgawkowe), ponieważ ich działanie może być zmniejszone.
- Antybiotyki, ponieważ ich działanie może być zmniejszone.
- Inne środki przeczyszczające, w tym otręby.
- Leki moczopędne, takie jak furosemid, przyjmowany w celu kontrolowania zatrzymania płynów w organizmie.
- Kortykosteroidy, na przykład prednizon, stosowane w leczeniu zapalenia w przebiegu takich chorób jak zapalenie stawów, astma, katar sienny, zapalenie skóry oraz zapalenie jelita.
- Digoksyna, stosowana w leczeniu niewydolności serca.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych.
- Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, takie jak imipramina i amitryptylina oraz selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRIs), takie jak fluoksetyna, paroksetyna i citalopram, stosowane w leczeniu depresji i lęku.
- Leki przeciwpsychotyczne, takie jak haloperidol, klozapina i rysperydon, stosowane w leczeniu schizofrenii.
- Lit, stosowany w leczeniu psychozy maniakalno-depresyjnej (choroba dwubiegunowa).
- Karbamazepina, stosowana w leczeniu padaczki.
- Penicylamina, stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych schorzeń.
Ulotka Citrafleet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Citrafleet przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
CitraFleet - (0,01 g + 3,5 g + 10,97 g)/160 ml, Roztwór doustny (Natrii picosulfas + Magnesii oxidum leve + Acidum citricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Citrafleet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
CitraFleet - (0,01 g + 3,5 g + 10,97 g)/160 ml, Roztwór doustny (Natrii picosulfas + Magnesii oxidum leve + Acidum citricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Citrafleet w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Citrafleet - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Citrafleet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Dla mnie przepisano 3 dawki CITRAFLEET-u, I-godz.23:00, II-6:00, III-11:00 , badanie o godz.16:00..Wszyscy mówią o dwóch dawkach , więc się zastanawiam ,czy tak może być ? Proszę o odpowiedż.
Oczyszczanie było ok, ale pieczenie 4 liter było bardzo bolesne.
Wypiłam pierwszą dawkę 3 godziny temu i zero reakcji. Jest po 22, rano mam wypić kolejną, bo badanie o 13. Chyba nie tak powinno być.
Nie działa, 4 razy pod rząd próbowałem według zaleceń i nic, wkońcu za 4 wypiłem 3 saszetki naraz, i tylko zabulkotało w żołądku i nic.
Po zażyciu Citrafleet długo, bo cztery dni, oczekiwałem na stolec z przeświadczeniem, że wydarzyło się coś niepokojącego. Bardzo długo czekałem na jego działanie. Nie polecam.
W mojej ocenie CitraFleet jest o wiele lepszy od Fortransu czy Clensii. Wystarczy wypić szklankę płynu i popijać to wodą, a nie dwa czy trzy litry… Smak do przeżycia. Dobrze oczyszcza jelita.
A kiedy skończyły się te wodne stolce? Ile godzin po wypiciu drugiego płynu?
Nie działa, ja wypiłem saszetkę popiłem wodą, 2 godziny nic, wypiłem 2 i też nic. Łącznie na to górno straciłem 350 zł, i nigdy nie zadziałały. Prędzej po kebabie przeczyści niż po tym. i znowu kolejny dzień zmarnowany
U mnie niestety nie zadziałał jak należy. Miałam już 4 razy wykonywaną kolonoskopię z użyciem Fortransu. Rewelacyjnie przeczyszczał w przeciwieństwie do Citrafleetu. Ten lek to porażka.
Jutro o 12 mam pierwszą w życiu kolonoskopię. Według zaleceń dziś o godzinie 18 przyjąłem pierwszą saszetkę Citrafleet. Czytając opinie na temat tego środka, myślałem, że mnie nie ruszy. Po około pół godzinie, jeszcze przed rozpoczęciem picia wody, miałem pierwszy rzut do WC. Po około 15 minutach następny. Potem tak jakby się uspokoiło na jakąś godzinę. Później znowu WC. I tak od godziny 18:30 do 23 myślę, że byłem z 18-20 razy. Wypiłem prawie 3 litry wody. Na plus środka smak, jak dla mnie ok, na minus po każdym wypróżnieniu licząc od pierwszego ogromne palenie. Zobaczymy, co będzie jutro po drugiej saszetce.
Po wypiciu pierwszej saszetki mam zawsze ogromne wzdęcia. Dopiero po 5,5 godziny zaczynają się wycieczki do łazienki. Po wypiciu drugiej saszetki, około cztery razy, jelita są dobrze oczyszczone. Przyznaję, że nie biorę zgodnie z zaleceniami – drugą saszetkę biorę dzień wcześniej, aby uniknąć problemów podczas zabiegu. W porównaniu do Fortransu, Citrafleet jest lepszy – mniej biegania do łazienki i lepszy efekt oczyszczenia. Nie trzeba pić 3 litrów tego świństwa. Oczywiście, na każdego działa inaczej.
Po zażyciu zalecanej specyfiki o nazwie Citrafleet omal nie zeszłam; dostałam zapaści. Zaznaczam, że jestem zdrowa, nic mi nie dolega oprócz nadciśnienia. Nie miewam uczuleń. Wymiotowałam non stop przez dobę, aż omdlewałam. Uratował mnie pobyt na SOR w szpitalu. Wcześniej korzystałam z Fortrans bez problemów, choć jest kłopotliwszy w użyciu.
Miałam podobnie. Takie bóle brzucha że zemdlałam. Wycie z bólu. Odwodniłam się, dreszcze, zawroty głowy, nie mogłam zejść z ubikacji od 1 w nocy do 6 rano a jeszcze nie wypiłam drugiej saszetki. Trzeci dzień po omdleniu i nie mogę dojść do siebie. Zawroty głowy, osłabienie, brak sił, ból brzucha. Masakra.
CitraFleet – NIE POLECAM! To jakaś totalna porażka! Kolonoskopie miałem kilka razy i brałem inne leki na oczyszczenie jelit i wszystko przebiegało zgodnie z opisem, natomiast przepisano mi tym razem CitraFleet i byłem zdruzgotany jego działaniem. Preparat przygotowałem zgodnie z opisem, wypiłem ze 3 litry wody – efekt przez 12 godzin rewolucja w brzuchu i 20 razy do sikania, a przeczyszczania NIC ZERO i nieprzespana noc, bo badanie rano. A po badaniu przez następne 2 dni latanie do WC, bo bez przerwy wyciekał ze mnie „wodny płyn”. To jakaś totalna porażka, a nie lek wspomagający. Więc jeżeli ktoś może, niech skorzysta z innych dostępnych preparatów, dobrze radzę.
To jak Ci zrobili badanie skoro Cię w ogóle nie przeczyscilo?
Jestem po kolonoskopii preparatem Citrafleet. Nikomu nie życzę tego, co przeszłam w trakcie przygotowań. Po zażyciu pierwszej dawki zaczęła boleć mnie głowa. Piłam wodę, głowa bolała coraz bardziej. Doszły do tego mdłości, ucisk żołądka i wymioty. Ból stał się nie do zniesienia. Zmierzyłam ciśnienie, skoki 130, 156, 180, 190. Jestem niskociśnieniowcem do 90-120. Wypiłam drugą saszetkę. Po pół godzinie zwymiotowałam. Popiłam trochę wody i pojechałam na badanie. Ciśnienie w granicach 160/90. Badanie wykonane. Wszystko ok. Ciśnienie dzisiaj w normie. Prawdopodobnie uczulenie na składnik. W ulotce nie przeczytałam o takich objawach.
Jest napisane o ubocznych działaniach.
Lek Citrafleet o smaku cytrynowym jest zdatny do wypicia. Pierwszą dawkę przyjęłam około godziny 19 – lek zaczął działać po dobrej godzinie. Drugą dawkę przyjęłam następnego dnia o godzinie 10, zaczęła działać tak samo po godzinie. Badanie kolonoskopii miałam na godzinę 15:30 i niestety lek nie przeczyszczył całych jelit w 100%.
Wczoraj oczyszczałam jelita tym super specyfikiem. Wzięło mnie dopiero po 5 godzinach. Lekarz podczas badania powiedział, że oczyszczenie bardzo dobre. Więc polecam na 100%!
Polecam. Po wypiciu myślałam, że będzie to szybki efekt, ale trzeba było z 3 godziny odczekać. Rewelacja, oczyszczanie na MAX. Nie trzeba rozcieńczać jak inne leki w litrze lub dwóch. Wystarczy szklanka, dobry smak, i w międzyczasie popijać dużo wody. Polecam.
Nie polecam, słabe efekty, nie do kolonoskopii.
Lek w ogóle na mnie nie zadziałał. 1 saszetka około 14:00, 2 o 20:00, jest 10:00 dnia następnego – zero reakcji.
O godzinie 15:00 przyjęłam pierwszą dawkę leku, popijając szklanką wody. Teraz jest 16:50, wypiłam już łącznie 4 szklanki wody, ale nie zaobserwowałam żadnego wypróżnienia. Według zaleceń lekarza, drugą dawkę powinnam przyjąć o 20:00, a kolonoskopia jest zaplanowana na jutro około 11:00. Obawiam się, że jelita nie zostaną odpowiednio oczyszczone – co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Wiesz, ja miałam podobnie. O 15:00 pierwsza dawka, 3 godziny i nic. Potem trochę pochodziłam, żeby nie siedzieć w miejscu. Początkowo nic. Zapaliłam papierosa i po 15 minutach pierwszy spacer. Potem za 20 minut. Trzecim razem już ciecz leciała. I na tym koniec. Piję wciąż płyny i nic. Drugą dawkę mam tak jak ty o 20:00. Zobaczymy, co się wydarzy. Pozdrawiam, Jola.
W porównaniu do bardzo nieprzyjemnego w smaku Fortransu czy Moviprepw, Citrafleet ma znacznie lepszy smak i jest łatwiejszy do wypicia.
Właśnie wróciłam z kolonoskopii. Było to 4 badane tego typu w moim życiu. Za pierwszym razem(1999r.) przygotowywałam się za pomocą wlewu doodbytniczego- do przeżycia, ale wymaga trochę gimnastyki jeśli trzeba to zrobić samodzielnie. Za drugim razem( 2004) przy pomocy jakiegoś preparatu, którego nazwy nie pamiętam + lewatywa. W 2011 przy pomocy Fortransu, który doskonale pamiętam. Zatrzymałam się na 3 litrze, dalej nie wchodziło. Do dzisiejszego badania przygotowywałam się Cetrafeetem – rewelacja. Postępując zgodnie z ulotką bez problemu wypiłam bardzo dobry w smaku preparat. Lekarz ocenił na bardzo dobrze przygotowanie do kolonoskopii. Jeszcze raz polecam z całego serca tym, którzy mają mieć to badanie Citrafleet.Nie dajcie sobie wcisnąć Fortransu.